Hlavní navigace

Výměnné sítě, DRM a chaos se zdrojáky

Vojtěch Bednář

Husarský kousek, který se podařil neznámému autorovi letošní pátek třináctého a který vedl k nechtěnému zveřejnění zdrojových kódů OS Windows 2000 a NT4, ukázal znovu schopnost současného Internetu masivně a nekontrolovatelně šířit libovolná data. I přes pláč, který se nyní ozývá z Redmondu, je to velmi dobře.

Zdrojové kódy, respektive jejich část zabalená do přibližně dvousetmegabaj­tového archivu, se objevily původně na IRC. Oficiální zpráva hovořila o tom, že není známo, kolik osob k nim mělo přístup. Již o několik hodin později se začaly masivně šířit prostřednictvím výměnných sítí, především na bázi protokolu Gnutella (G2).

Během soboty a neděle bylo z klienta připojeného k vyššímu uzlu (hubu) ve Francii možné vyhledat přes tisíc jednotlivých zdrojů archivu s těmito kódy. I když v následujících dnech počet klesal, jsou přísně tajné kódy stále velice dobře dostupné.

Pokud tento jev interpretujeme, dopracujeme se ke zhruba následující tezi: Náš dvousetmegový archív se pro svou příchuť zakázaného ovoce stal na výměnné síti velmi rychle silně vyhledávaným zbožím. Čím více uživatelů si jej z původních zdrojů stahovalo, tím více jej, nebo alespoň jeho stažené fragmenty, nabízelo dále a tím více byl dostupný. Jakmile však uživatelé nevybaveni dostatečnou znalostí programovacích jazyků typu C/C++ a assembleru zjistili, co je uvnitř, archiv vymazali. Tím sice počet jeho dostupných zdrojů poklesnul, avšak ti, kteří měli o kódy skutečný zájem, je mohli během špičky stáhnout z velkého množství míst a přenos byl díky tomu rychlý, spolehlivý a naprosto anonymní.

Ponechejme nyní stranou, co všechno znamená a neznamená únik kódů pro Microsoft, autory softwaru, uživatele. Faktem ovšem je, že archiv obsahuje nejen úlomky kódu, jak je oficiálně tvrzeno, ale například Winsock, části NTFS a další lukrativní komponenty. Okamžitě to neznamená skoro nic, ale dlouhodobě to může světem operačního systému s okny v logu i názvu dosti zamíchat.

To podstatné se ovšem nachází trochu jinde. Jestliže několik hodin po objevení se dotyčného archivu na IRC „nebylo známo, kolik osob má k němu přístup“, o několik dalších hodin později to byly tisíce osob, respektive počítačů. Díky výše uvedenému mechanismu šíření je nemožné zjistit, kdo si kódy stahoval prostě ze zvědavosti a kdo proto, aby jich mohl následně nějak využít (a je skoro jisté, že to udělá). Beznadějná neschopnost odlišit skutečnou hrozbu od nevinného zvědavce tak potenciální hackery, útočníky a osoby parazitující na cizím vlastnictví zcela zakryla. Oficiální prohlášení, podle kterého je další šíření archivu ilegální a Microsoft to bere vážně, pak explozivní nárůst jeho výskytů spíše urychlilo než zabrzdilo, především mimo Spojené státy. Zcela bez možnosti kontroly, zcela bez možnosti zastavit je, s omezenými možnostmi tento jev alespoň monitorovat.

Content 2017 - tip Footshop

V poslední době se v odborném tisku, zahraničním i našem, objevila myšlenka, že výměnné sítě nejsou tak anonymní a autonomní, jak jejich autoři tvrdí a uživatelé se domnívají. Zejména v souvislosti s žalobami, o které se pokoušejí organizace hájící autorská práva po celém světě proti uživatelům i provozovatelům těchto sítí. V této souvislosti však byly zcela chybně zmíněny převážně ty systémy, které mají možnost kontroly a omezování přímo ve své povaze – jsou obsaženy v jejich protokolech (Fasttrack). Jak ukázala konkurence, například v případě kauzy redmondského archivu, mohou být k masivní distribuci dat bez ohledu na jejich právní závadnost využity jakékoliv jiné prostředky nebo sítě, s mnohem větší rychlostí a efektivitou. A to zejména tehdy, neobsahují-li prakticky žádné kontrolní mechanismy (skupina vyvíjející G2 nemůže odpojit potenciálně nebezpečný klient Shareaza, i když by chtěla). Tím netvrdím, že Gnutella je ideální, pouze poukazuji na její vlastnost.

Abychom celou kauzu uzavřeli – přes snahu omezovat a sledovat provoz výměny informací na síti se toto nejen nedaří, ale naopak to vede k vývoji dalších a dalších technologií pro rychlé, anonymní šíření souborů. V současné době neexistují nástroje, které by toto mohly v širším měřítku změnit – právní, technické, fyzické, žádné. Rozsáhlé diskuse, které se vedou ohledně globálního využití DRM systémů (tedy mimo uzavřené prostředí organizací nebo komunit) jen stěží povedou k nějakému řešení, protože tornádo a uživatele Internetu spoutat nelze, obojí je totiž produktem přírody s minimální předvídatelností.

Anketa

Stáhnuli jste si zdrojové kódy?

Našli jste v článku chybu?
25. 2. 2004 22:30
Dan Lukes (neregistrovaný)
Pokud prijmu vasi definici ze, "respektovat majetkove pravo" znamena absolutni ochranu bez jakychkoliv omezeni a jakakoliv omezeni vlastnickeho prava znamenaji, ze se najetkove pravo "nerespektuje", pak zbyva jen dodat, ze spolecnost respektujici majetkova prava na zemi nebyla, neni a nezda se byt duvod se domnivat, ze v dohledne dobe bude. S vasim tvrzenim, ze takove spolecnosti existovaly se da jedine bezvyhradne souhlasit a zbyva jen dodat, ze existuji dosud. To, jestli to…
25. 2. 2004 17:28
ondra (neregistrovaný)
No, tak jeste jednou :-) Psal jsem o tom, ze se ve spolecnosti bud respektuji nebo nerespektuji prava. Castecne respektovani majetkovych prav je neco jako 'muzete si to nechat, pokud se mi bude chtit'. IMO to je nerespektovani prava, ne 'castecne respektovani', protoze mit pravo znamena 'delat si co chci v ramci prava'. A ne 'delat si co mi nekdo povoli', to je trosku neco jineho. Majetkove pravo: ja jsem psal, ze existuji spolecnosti, kde se respektuje a spolecnosti, kde se nerespektuje. A …