Hlavní navigace

Výpadek Skype? Pouze jeden z mnoha

22. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Služba Skype měla výpadek, ale za poslední rok nebyla zdaleka jedinou komunikační službou, se kterou byly problémy. Tak proč kamenovat zrovna Skype? Problémy má ICQ a mají je i freemaily.
Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Jistě mi dáte za pravdu, že výpadky telekomunikačních služeb jsou nepříjemná věc. V dnešní době jsme si zvykli na dostupnost moderních komunikačních prostředků a jsme na nich i dost závislí. Časy, kdy se chodilo telefonovat na poštu a telefonní linku měl doma jen ten největší soudruh, jsou naštěstí dávno pryč a ti mladší z nás je znají pouze z vyprávění nebo si je pamatují jen velmi mlhavě. Vzpomínám si, jak rodiče i pár let po revoluci čekali na zavedení pevné linky tři roky.

Dnes je situace úplně jiná. Jdete do obchodu, koupíte si mobil s předplacenkou a voláte. Komunikace po Internetu je ještě mnohem dostupnější. E-mail máte založený během několika minut, stejně tak jako účet u instant-messagingové služby. Obojí je dokonce zdarma. Jenže ani dnes není vše bez problémů. Poslední kapkou byl výpadek populární VoIP služby Skype, který trval od čtvrtečního večera až do víkendu. Zajímavou zprávou byl zvýšený zájem o konkurenční služby, jako je třeba mnohými vzývaný Gizmo Project. Jenže Skype není jedinou službou, která za poslední měsíce měla problémy.

Například u nás velice populárnímu ICQ se letos v květnu ztratilo z databáze nemalé množství uživatelských účtů, takže mnoho lidí bylo z hlediska ICQ odříznuto od světa. Provozovatelé ICQ mají tradičně ve zvyku zatloukat, zatloukat a zase zatloukat, takže nebylo divu, že se velmi dobře šířila spekulace o hacknutí databáze a prodávání účtů na internetovém černém trhu. Předcházející větší výpadek byl zaznamenán v listopadu. Loni dokonce došlo k blokování zpráv obsahujících jakýkoliv odkaz, jenže uživatelé o tom neměli ani tušení a zprávy se zdály býti odeslané.

O moc lépe si nevedou ani e-mailové služby. V případě Seznamu stačí připomenout loňské letní patálie a letos v dubnu části jeho uživatelů zmizela pošta ze schránky a v některých případech se nenávratně ztratil i adresář. V dubnu měli problém i uživatelé konkurenčního portálu Centrum, kterému nešla pětina schránek. Třetí do party, portál Atlas, si u své freemailové služby vybral slabší chvilku třeba loni v prosinci. Poměrně vleklé problémy měla s hostovanými schránkami i Telefónica O2, a to letos v březnu.

Výše zmíněné případy z poslední doby jsou jen špičkou ledovce a zcela pomíjím problémy související s moderními komunikačními způsoby, jako je spam, šíření malwaru, phishing nebo třeba také výpadky na straně vašeho ISP, které vás od e-mailů a jiných novodobých komunikačních metod mohou odříznout.

Je sice hezké, že jsme se propracovali od poštovních holubů přes dálnopis a fax až k e-mailu, internetové telefonii a instant-messagingu, ale digitalizace mezilidské komunikace evidentně stále není bezproblémová. Nekamenujme ovšem jenom minulý týden často velmi proklínaný Skype. Osobně Skype používám, ale nikoliv jako primární komunikační kanál, takže výpadek mi příliš plány nenarušil a možná i proto mohu s chladnější hlavou ocenit relativně otevřené řešení problémů. Z praxe jsem u řady jiných poskytovatelů zvyklý hlavně na mlžení a nebo rovnou zatloukání. Ale kdo ví, třeba skutečně Skype napadl neznámý útočník, jehož pět minut slávy se podařilo provozovatelům zmíněné VoIP sítě velmi dobře utajit…

Postihl vás nějak výpadek služby Skype?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.