Hlavní navigace

Za Internet transparentní

10. 7. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V posledních letech jsme svědky poměrně zvláštních dějů. Na jedné straně stoupá popularita programů pro přímou komunikaci - ICQ, NetMeeting či IP telefony. Na straně druhé rychle roste počet překážek této přímé komunikace, jako jsou nejrůznější filtry, konvertory adres a další vypečenosti. Kdo jsou největší škůdci transparentnosti Internetu?

Možnost přímé komunikace mezi koncovými body bývá označována jako „end-to-end“ transparentnost. Jejím základním předpokladem je jednoznačné adresování. Není-li některý z koncových bodů obdařen celosvětově jednoznačnou adresou, lze navázat spojení jen jednosměrně. Pokud takovou adresu nemá ani jeden z partnerů, nedá se přímé spojení navázat vůbec. Komunikace se pak musí odehrávat pomocí prostředníka, což zpravidla vede k nižší efektivitě a problémům se škálovatelností.

Ovšem přímou komunikaci mohou narušovat i další aspekty. Zajímavým materiálem věnovaným tomuto toto tématu je RFC 2775: Internet Transparency. V něm najdete výčet nejvýznamnějších škůdců transparentnosti Internetu. Patří mezi ně především:

Problémy začínají už u celkem nevinných věcí, jako je komutované připojení či dynamické přidělování adres prostřednictvím DHCP. Sice ještě nedochází k přímému narušení přenosu, ale potíže již začínají vystrkovat růžky. Adresy nejsou trvalé, takže je nelze například zařadit do adresáře vašeho IP telefonu. Obecně vzniká problém s navázáním spojení – jak zjistit adresu, se kterou se chcete spojit.

Daleko závažnější je ovšem konverze adres (NAT, IP maškaráda). Tady dochází k modifikaci IP datagramů a příjemce se vůbec nedozví skutečnou adresu odesilatele. Navíc tyto technologie bývají kombinovány s neveřejnými adresami podle RFC 1918. Lokální síť používá neveřejné adresy, které směrovač provádějící NAT převádí na svou vlastní.

To ovšem znamená, že spojení lze navázat jen z lokální sítě směrem ven (při této operaci si NAT vytvoří mapování mezi počítačem zahajujícím spojení a svou adresou a portem). Vazby interních počítačů a jejich portů na jednotlivé porty NAT směrovače se mění, takže zvenčí neexistuje způsob, jak adresovat počítače uvnitř sítě.

Navíc si řada aplikací přenáší IP adresy ve svých aplikačních protokolech. Mají-li projít NAT, je potřeba zasahovat i do obsahu IP datagramů a upravovat přenášená data. To ovšem může změnit jejich délku a samozřejmě kontrolní součty, takže je veselo.

Také existence firewallů na transparentnosti nepřidá. Pochopitelně velmi záleží na jejich konfiguraci. Něžný firewall, který například jen zamezuje přístup zvenčí k choulostivým vnitřním serverům, příliš nebolí. Ovšem typický správce sítě se snaží vyšroubovat bezpečnost na maximum, takže konfiguruje firewall stylem „co není povoleno, je zakázáno“. A povoleno nebývá mnoho. Takto chráněná síť staví velmi citelnou bariéru mezi své uživatele a zbytek světa. Řada aplikací zde narazí (zejména pokud používají náhodné porty).

Nejbrutálnější jsou aplikační firewally. Přímo nepropouštějí žádná data a aplikace s nimi musí aktivně spolupracovat, aby se vůbec dostaly ven. Tady nestačí přemluvit správce, aby povolil váš oblíbený port. Pokud neexistuje aplikační brána pro daný protokol, máte smůlu.

Tyto technologie často najdete na významných bodech síťové topologie (typicky v místě, kde vaše lokální síť hraničí s Internetem). Jedním z příkladů jsou výše zmiňované aplikační brány pracující na firewallu či NAT směrovači, díky nimž se vůbec dostanete do Internetu.

Dnes se ovšem čím dál častěji setkáváme s filtrováním na aplikační úrovni. Kde jsou ty časy, kdy elektronická pošta byla všeobecně prostupnou službou. Typický poštovní server dnes obsahuje celou řadu pravidel, podle nichž odmítá přijímat poštu z podezřelých míst či ze známých semenišť spammerů. Jedná se vlastně o analogii síťového firewallu, ovšem o několik vrstev výše.

Některé protokoly přímo počítají s existencí různých zprostředkovatelů na trase mezi oběma komunikujícími. Asi nejběžnějším příkladem je HTTP a jeho proxy cache (vyrovnávací server). Pokud je spolupráce s nimi dobrovolná, tedy vychází z konfigurace klienta, bývá celkem bez problémů.

Ovšem leckdy lze uživatele ke spolupráci přinutit, jako v případě transparentních WWW proxy cache serverů, kterými prochází veškerý WWW provoz. Takové řešení je nepochybně porušením transparentnosti provozu (přestože jeho název hlásá opak) a vyvolává řadu problémů. V akademické síti TEN 155 CZ jsme transparentní WWW proxy delší dobu provozovali, takže mám celkem dobrou představu o potížích (ale i výhodách), které jsou s tím spojeny. Po přechodu na gigabitové rychlosti již příslušná zařízení přestala kapacitně dostačovat, takže jsme se vrátili ke klasickému dobrovolnému modelu. Neuvažujeme o tom, že bychom v brzké budoucnosti obnovili transparentní WWW proxy cache.

Sečteno a podtrženo: překážek je v transparentní komunikaci mezi koncovými body dost a dost. V jejich pozadí stojí především tři příčiny:

Cloud23

  1. Bezpečnost. Řada překážek má především zabránit ošklivým hochům v napadení důležitých počítačů a služeb.
  2. Nedostatek adres. Díky němu se stále častěji používají neveřejné adresy v kombinaci s NAT.
  3. Zvýšení výkonu. Tento důvod je jednoznačně v menšině a vztahuje se vlastně jen na vyrovnávací servery.

První dva mají kořeny v návrhu IP. Chybějí v něm jakékoli bezpečnostní mechanismy a adresní prostor nestačí současnému zájmu. A máme tu druhý paradox. Všeobecně se vkládají značné naděje do protokolu IPv6, který nabídne adres, co hrdlo ráčí a díky povinné implementaci IPsec by měl podat pomocnou ruku i v oblasti bezpečnosti. Ovšem nikdo se moc do jeho implementací a nasazení nehrne, protože na IPv4 se peníze vydělají hned, zatímco IPv6 je v pozici holuba na střeše.

Kam tyto rozpory povedou? Já osobně doufám, že zvýšený zájem uživatelů o služby a aplikace typu end-to-end dotlačí poskytovatele Internetu a producenty softwarového vybavení k systémovému řešení, čili k IPv6. Jedinou existující alternativou totiž je setrvání u IPv4, což nutně povede k prohlubování existujících rozporů – především vzhledem ke krátícímu se adresnímu prostoru. Domnívám se, že u této varianty nás mnoho dobrého nečeká.

Autor článku

Autor dělá nepořádek v příslovích, protože sítě nejen dělá, ale i učí a dokonce také řídí. Působí na Ústavu nových technologií a aplikované informatiky na Technické univerzitě v Liberci. Píše knihy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).