Hlavní navigace

Začíná mistrovství světa v hokeji. Kde a jak ho můžete sledovat?

29. 4. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Na Slovensku dnes začíná 75. ročník mistrovství světa v hokeji, na kterém se český tým pokusí obhájit zlato z loňského šampionátu. Zápasy z bratislavské Orange Arény a košické Steel Arény zprostředkuje tuzemským divákům Česká televize, sledovat je ale budou moci i na jiných programech a také na internetu. Navíc některé televize počítají s vysíláním přenosů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Pojďme si tedy zrekapitulovat všechny možnosti, jak letošní hokejový šampionát sledovat v televizi.

17 ostře sledovaných dnů v Bratislavě a Košicích

Šampionát začíná dnes krátce po 16. hodině úvodními zápasy Německo – Rusko v Bratislavě a Švýcarsko – Francie v Košicích. Mistrovství potrvá celkem 17 dní a vyvrcholí finálovým zápasem v neděli 15. května. Základní skupiny a osmifinále se odehrají napůl v Bratislavě a Košicích, stejně jako zápasy o udržení. Čtvrtfinále, semifinále, boj o bronz a finále budou výhradně bratislavskou záležitostí. Přenosy z obou stadionů zajistí pro mezinárodní hokejovou federaci veřejnoprávní Slovenská televize, která při této příležitosti přemění svůj sportovní program Trojka na čistě hokejový kanál. Některé zápasy přitom bude vysílat i na svém hlavním programu, Jednotce.

Jednotlivé zápasy se budou odehrávat později odpoledne a večer se začátky v 16:15 a 20:15 hod., s výjimkou části osmifinálových utkání, která budou začínat již ve 12:15 hod. U zápasů základních řad a osmifinále půjdou vždy dva zápasy ve stejný čas v Bratislavě a Košicích, což vedlo Slovenskou televizi k jejich rozdělení na programy STV 1 a STV 3. Atraktivnější zápasy bude dávat na Jednotce, ty méně atraktivní – z pohledu slovenského diváka – na Trojce. STV tak v televizním vysílání nevynechá ani jeden přenos, což se u České televizi, která tradičně šampionát zprostředkuje českým divákům, říci nedá. Z celkového počtu 56 zápasů jich ČT nabídne živě 37, zbylé nabídne pouze ze záznamu, navíc většinou zkráceného (nebo formou živých vstupů v přestávkách hlavního přenosu).

MS v hokeji 2011 - Orange Arena Bratislava

Bratislavská Orange Arena, kde se odehraje většina zápasů nadcházejícího mistrovství světa v hokeji

ČT 4 bude čistě hokejovým kanálem, od rána až do večera

MS v hokeji 2011 - logo

Ze sportovního kanálu ČT 4 se stane během hokejového mistrovství čistě hokejový kanál. Šampionátu se bude věnovat každý den od deváté ráno prakticky do půlnoci. V Bratislavě bude mít ČT svoje vlastní studio v Orange Aréně. Na zimním stadionu Ondreje Nepely získala ČT exkluzivní komentátorské místo v horním patře nad středem kluziště. Během 17 dnů se v něm vystřídá 30 až 40 hostů, přiblížil mluvčí ČT Ladislav Šticha. Po deváté hodině ráno zopakuje ČT 4 nejzajímavější zápas mistrovství z předchozího dne a ve 12:00 naváže živým studiem z Bratislavy Hokejové poledne, kterým bude provázet Jana Niklová. Půjde o zkrácený souhrn událostí, novinky od českého týmu a vůbec poprvé i živé záběry z probíhajících tréninků.

Diváci budou moci během tohoto studia pokládat Janě Niklové otázky prostřednictvím webu ČT nebo profilu ČT 4 na Facebooku. Hlavní program bude na ČT 4 začínat úderem půl čtvrté odpoledne, kdy bude začít studio před prvním zápasem dne. Česká televize jako první u nás prodlužuje předzápasový program z 10 na 40 minut, upozorňuje mluvčí ČT. V přestávkách mezi třetinami ČT 4 nabídne obrazovou reportáž ze souběžně probíhajícího zápasu. Kavčí hory slibují i vylepšenou trikovou výbavu. Součástí programu budou fejetony především o tom, jak Bratislava a Košice prožívají největší sportovní a společenskou událost v historii samostatného Slovenska, líčí Ladislav Šticha. Program doplní i každodenní soutěž Hokejová zkouška o DVD České televize s překvapivým vítězstvím Čechů na minulém šampionátu.

MS v hokeji 2011 - Steel Arena Košice

Košická Steel Arena uvítá zápasy základních skupin a osmifinále

Jeden přenos nabídne také program ČT 1

Kvůli souběžně vysílanému přenosu fotbalové Ligy mistrů musela ČT v jednom případě udělat výjimku a nabídnout hokej i na jiném programu než ČT 4. Neobjeví se ale na ČT 2, jak tomu bylo v minulosti, ale na hlavním kanálu ČT 1. Stane se tak ve středu 4. května, kdy se od 20:15 na Jedničce utká Finsko s Českem. Bude to vůbec poprvé po mnoha letech, co se kromě Velké pardubické objeví na ČT 1 nějaká velká sportovní událost. Vedení tohoto programu přitom v minulosti nevylučovalo, že se finálové zápasy atraktivních sportovních událostí mohou na ČT 1 objevit častěji. Nelze tedy ani vyloučit, že v případě boje českého týmu o medaile na tomto šampionátu ještě dojde ke změnám v programování přenosů na ČT.

Česká televize vyslala na Slovensko dva komentátorské týmy. Studio v Bratislavě řídí Petr Vichnar a Robert Záruba. K stálým expertům České televize Martinu Hostákovi a Davidu Pospíšilovi přibude ve studiu mimořádná posila pro MS na Slovensku – Miroslav Hlinka, jediný hokejista, který v minulosti nastoupil za český i slovenský národní tým, vypočítává mluvčí Ladislav Šticha. Zmíněným pořadem Hokejové poledne provází Jana Niklová, zápasy v Bratislavě komentují Robert Záruba – Martin Hosták a Michal Dusík – David Pospíšil, reportérem je Tomáš Jílek. V Košicích komentují Jiří Hölzel – Milan Antoš s reportérem Ondřejem Zamazalem, ddal mluvčí ČT.

Kde naladit hokejový šampionát v HD kvalitě

HDTV logo

Česká televize bude vysílat všechny plánované přenosy jak ve standardním, tak ve vysokém (HD) rozlišení obrazu. Ve standardním rozlišení budou k dispozici na programu ČT 4 ve veřejnoprávním multiplexu 1, ve všech satelitních službách, kabelové a IP televizi. V analogové podobě diváci uvidí pozemní cestou pouze onen jeden zápas mezi Finskem a Českem 4. května na programu ČT 1. V analogových nabídkách kabelových společností bude možné sledovat ve standardním rozlišení i program ČT 4. Na pozici programu ČT HD, který vysílá v satelitních službách Skylink, T-Mobile televize, CS Link (obě na satelitní pozici 23,5 stupně východně) a UPC Direct (satelitní pozice 0,8 stupně západně), bude vysílat ČT 4 s přenosy z mistrovství v HD kvalitě. U Skylinku a CS Linku je tento program v bezplatné základní nabídce.

Pro sledování ČT HD v těchto dvou satelitních službách je ale třeba dekódovací karta od jejich provozovatelů, signál je kvůli vysílacím právům zakódovaný. Divák navíc musí mít satelitní set-top-box, který si poradí s vysílací normou DVB-S2, kompresním standardem MPEG-4 a HD formátem, a navíc minimálně HD ready televizor. Z celostátních kabelových a IPTV operátorů nabídne mistrovství světa v hokeji v HD kvalitě na programu ČT 4 digitální kabelová televize UPC a digitální televize přes pevnou linku O2TV (ostatní regionální kabelové operátory si můžete ověřit zde, poskytovatele IPTV zde). Také v jejich případě musí mít divák speciální set-top-box, který umožňuje sledovat HD programy, a televizor, který si dokáže poradit s HD rozlišením.

Pozemní cestou v HD nejen v Praze, ale i Brně a Ostravě

Diváci v Praze, Brně a Ostravě navíc mají šanci sledovat program ČT 4 HD s přenosy z hokejového šampionátu také z pozemních vysílačů prostřednictvím digitální sítě 4, provozované společností Telefónica O2. K příjmu je třeba set-top-box s kompresním standardem MPEG-4 a televizor, který je HD ready nebo Full HD. V Praze tato digitální síť vysílá na kanále 64 z budovy Telefóniky O2 v Olšanské ulici na Žižkově, v Brně na kanále 64 z budovy Fakultní nemocnice Bohunice a v Ostravě na kanále 63 z budovy Telefóniky O2 v ulici 1. máje. Pražané mají navíc možnost využít i dlouhodobý test zemské digitální televize druhé generace (DVB-T2), který vysílá ze žižkovského vysílače na kanále 25.

Multiplex DVB-T2 ovšem naladí pouze ti diváci, kteří mají set-top-box nebo USB přijímač s DVB-T2 tunerem. Těch je na českém trhu jako šafránu, v poslední době se ale na různých e-shopech objevila tato USB klíčenka, kterou úspěšně otestoval i server DigiZone.cz. Testovací multiplex DVB-T2 má mnohem větší dosah než pražský multiplex 4 a poskytuje ČT 4 HD také větší datový tok, takže obraz v této síti by měl být kvalitnější. Diváci ale musí počítat s tím, že jde opravdu o experiment, během kterého mohou České Radiokomunikace, které tento test technicky zajišťují, měnit vysílací parametry (mapa pokrytí a technické parametry zde).

Praha - test DVB-T2 listopad 2010

Pokrytí signálem DVB-T2 v Praze a středních Čechách (Zdroj: ČTÚ)

HD přenosy na zahraničních televizích, dostupných v Česku

Přenosy nejatraktivnějších zápasů v HD kvalitě nabídne také první program Slovenské televize, a to jak na satelitu prostřednictvím služby Skylink, tak v pozemním veřejnoprávním multiplexu, který pokrývá asi 60 procent populace Slovenska. Přímo v Bratislavě bude po dobu šampionátu vysílat speciální multiplex s programem STV 1 HD na kanále 56 z vysílače Kamzík (výkon 2,8 kW, polarizace vertikální). Toto vysílání naladí diváci, kteří mají set-top-box schopný detekovat vysílání v kompresním standardu MPEG-4 a televizor HD ready nebo Full HD. V satelitním Skylinku bude STV 1 HD vysílat na někdejší pozici Novy HD na frekvenci 12 109 MHz, ovšem jen pro zákazníky ze Slovenska.

Přenosy z hokejového šampionátu odvysílá také německý veřejnoprávní kanál Sport 1 (bývalý DSF, neplést s placeným kabelovým kanálem Sport 1, který u nás provozuje společnost Chello Central Europe), dostupný v pohraničí z pozemních digitálních vysílačů nebo v nabídkách kabelových společností. Některé z nich, jako třeba jihočeský Elsat, svého času nabízely ve svém portfoliu také DSF HD. V Polsku zakoupil vysílací práva pro šampionát komerční kanál Polsat, který ho ale umístí na svůj placený program Polsat Sport. Poblíž rakouských hranic a na satelitní pozici 19,2 stupně východně pak lze vybrané zápasy šampionátu sledovat na programu ORF Sport Plus (v SD kvalitě). Stanice však zařadí pouze utkání rakouské reprezentace.

MM balicek

Hokejové přenosy na internetu

Internetové přenosy z hokejového šampionátu není možné sledovat na webu ČT 4, jako to bylo možné u Zimních olympijských her ve Vancouveru (původně jsem zde psal, že ano, ale ČT nakonec nevlastní práva pro internetové přenosy MS v hokeji). Mimo území České republiky lze vysílání ČT 4, STV 1 nebo STV 3 sledovat za mírný poplatek na webu www.onlineTV1­.com, což není zrovna úplně legální. Stránka není v České republice a na Slovensku přístupná, v zahraničí ale lze jejím prostřednictvím sledovat živé vysílání hned několika českých a slovenských televizí.

Internetové přenosy všech zápasů lze ale sledovat i legálně přímo na jednom z webů mistrovství světa v hokeji 2011 – www.worldcuphoc­key2011.com. Také zde je služba zpoplatněná, předplatné všech 56 zápasů vyjde na 39,95 euro (asi 960 korun). Zájemce si ale může vybrat jen zápasy vybrané reprezentace, což ho vyjde na 24,95 euro (asi 600 korun) nebo i jednotlivé zápasy po 6,95 euro (asi 170 korun). Všechny přenosy jsou k dispozici v HD kvalitě a zápasy lze přehrát i zpětně ze záznamu. Přístup k samotným záznamům vyjde na méně než jedno euro za zápas. Na AppStore se také objevila zpoplatněná aplikace WC Slovakia 2011, která nabízí živý stream hokejových přenosů na STV 3.

Budete sledovat MS v hokeji 2011 ze Slovenska?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).