Hlavní navigace

Zákaz zákazu WeChatu a zmatky kolem TikToku v USA, válka o Fortnite a uspěchaný iOS 14

20. 9. 2020
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: DepositPhotos
Facebook je zlo, Netflix má problém s Cuties, Kim Kardashian kritizuje Facebook a Instagram, bankrotující Monedo. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Natáčení vertikálních videí a jejich síření na sociálních sítích ovlivňuje reálný svět víc, než si připouštíme. Projevuje se  například na vývoji nových tanců. Původně byly navrženy pro široký taneční parket, pro videa natáčená na výšku se ale něco takového moc nehodí. Velmi zajímavé vlákno na Twitteru.

Mám na rukou krev, říká whistleblowerka a upozorňuje, že Facebook roky ignoroval politické manipulace. V 6600 slovech zdokumentovala na řadě praktických příkladů, jak státy a strany v řadě zemí zneužívaly Facebook k ovlivňování veřejného mínění. Facebook na dění nereagoval buď vůbec, nebo dlouhé měsíce nedělal nic. Až bylo tak jako tak pozdě. Čtěte v “I Have Blood on My Hands”: A Whistleblower Says Facebook Ignored Global Political Manipulation a Leaked memo excoriates Facebook’s ‘slapdash and haphazard’ response to global political manipulation.

Trump versus TikTok a WeChat

Vláda Donalda Trumpa měla po nedělní půlnoci v USA zakázat čínské aplikace WeChat a TikTok. Nakonec se ale v neděli nic vypínat nebude. Trump odsouhlasil dohodu s firmou Oracle, která má v TikToku koupit podíl. V rámci nové dohody vznikne společnost TikTok Global (ta bude vlastnit TikTok) se sídlem v USA, Oracle bude mít 12,5% podíl a bude ukládat data všech uživatelů z USA. Walmart bude mít 7,5% podíl. Plyne z toho i to, že ByteDance zůstane 80% podíl (40 % ByteDance vlastní investoři z USA). Viz China's ByteDance gets Trump nod to avoid TikTok shutdown.

Oracle potvrdil, že se stane „důvěryhodným poskytovatelem technologie“ pro TikTok. Což ale v žádném případě neznamená, že dojde k Trumpem požadovaném prodeji americké části TikToku. Via Oracle confirms deal with TikTok-owner ByteDance to become ‘trusted technology provider’ a Oracle’s TikTok deal accomplishes nothing. Server The Verge to správně označuje za dohodu, která nedosahuje ničeho. S výjimkou toho, že Oracle získá hodně peněz za umístění dat TikToku v USA.

Donald Trump oznámil, že odsouhlasil dohodu s TikTokem, jejíž součástí je i vzdělávací fond ve výši 5 miliard dolarů. ByteDance, vlastník TikToku, na to zareagoval oznámením, že o ničem takovém neví. Geniální. Via ByteDance says not aware of $5 billion education fund in TikTok deal.

Zakazovat se v USA (prozatím) nebude ani WeChat. Soud v San Franciscu totiž vydal předběžné opatření, které blokuje příkaz americké vlády k zablokování této aplikace v obchodech a aplikacemi a k omezení obchodních transakcí s jejím majitelem. Soudkyně rozhodla na základě žaloby některých uživatelů a argumentuje tím, že zákaz by mohl zasáhnout do svobody projevu v míře, která neodpovídá vládnímu zájmu na národní bezpečnost. Viz U.S. judge halts Trump administration's order to remove WeChat from app stores.

TELEgraficky

PEP, open source PDF editor pro MAC ■ Mandalorian, druhá sezóna10 let iPadů ■ Oculus Rift S končíThe Art of PNG Glitch ■ Yelp nový problém ■ Windows Server děravý. Hodně ■ Pamatujete na OS/2? 

WEBDESIGN, INTERNET

Skupina serverů CNET byla za 500 milionů USD prodána Red Ventures. Prodávajícím je firma ViacomCBS, která CNET koupila v roce 2008 za 1,8 miliardy dolarů. Vedle známého technologického webu sem patří i GameSpot, Metacritic, TVGuide.com, Chowhound, Roadshow a ZDNet. Via ViacomCBS Reaches Deal to Sell CNET for $500 Million to Marketing Firm Red Ventures.

Mozilla Send a Notes končí. Send bylo spuštěno v březnu 2019 a sloužilo k posílání souborů. Před několika měsíci byla služba pozastavena kvůli jejímu zneužívání pro šíření malwaru. Nakonec ji Mozilla raději ukončila. Notes měl být pouze experimentem. Via Mozilla shutters Firefox Send and Notes a Update on Firefox Send and Firefox Notes.

Žadonění o zpětné odkazy, všudypřítomná součást SEO. Otravná, obtěžující a na úrovni spamu. Povídání o tématu v How Link-Begging Became the Most Annoying Search Engine Tactic, a pokud provozujete jakýkoliv jenom trochu podstatný web, tak to určitě znáte ze své poštovní schránky.

Lidé přestávají platit Netflix až pětkrát více než doposud. Má za tím být nevole ze zařazení francouzského seriálu Cuties. Jiné zdroje dokonce hovoří o osminásobném růstu. A #CancelNetflix trenduje.

HARDWARE

Federálové zabavili „padělky Apple AirPods“. Problém je, že to nebyly padělky. Zabavit se jim podařilo OnePlus Buds. Lepší reklamu si OnePlus asi nemůže přát. Via Feds proudly announce seizure of ‘counterfeit Apple AirPods’ that are actually OnePlus Buds a OnePlus Buds Mistaken for ‚Counterfeit AirPods‘ by US Customs. Dokonce se tím pochlubili na Twitteru a ani poté, co se ukázal omyl, to nijak nevysvětlili.

SOFTWARE

Office 2010 od října 2020 nebude mít už ani bezpečnostní aktualizace. S ohledem na množství malwaru využívajícího právě díry v Microsoft Office to může být dost nepříjemná situace. Viz Products Ending Support in 2020.

Apple brání provozovatelům hry Fortnite v jejích aktualizacích pro Mac. Vlastníci Fortnite Save the World dostanou zpět peníze za hru i za zakoupenou herní měnu. Fortnite: Battle Royale na macOS prozatím je hratelná, ale také ji není možné aktualizovat. Via APPLE ENDING FORTNITE SAVE THE WORLD UPDATES FOR MAC.

GitHub nahradí termín „master“ výrazem „main“ už od 1. října 2020. Jde o důsledek hnutí Black Lives Mater a desítek let používání nevhodné kombinace master-slave (pán-otrok) v softwaru i hardwaru. V říjnu se začne main používat i v nových repository, u existujících bude přechod trvat déle. Via Renaming the default branch from master.

MARKETING A KOMUNIKACE

ViacomCBS přejmenuje CBS All Acess na Paramount+ a chystá se rozšířit do světa. Rok 2020 je zjevně rokem, kdy všichni chtějí něco pojmenovat s využitím „+“. Via CBS All Access Will Rebrand as Paramount+, Expanding to 30,000+ Episodes of TV & Movies.

Kim Kardashian West na Twitteru oznámila „zmrazení účtu“ na Instagramu a Facebooku a akcie na to zareagovaly pádem. Důvodem je laxní přístup Facebooku k nenávisti, propagandě a dezinformacím. Ale nezoufejme, Kim si účet zmrazila jenom na jeden den, přeci jen účet na Instagramu (a pořád ještě na Facebooku) je příliš zásadní marketingový nástroj na to, aby tyto sítě opustila. Součástí byl i odkaz na aktivitu www.stophateforprofit.org. Via Facebook Tumbles After Kim Kardashian Tweets She Is „Freezing“ Her FB, Instagram Accounts, Asks 67 Million Followers To Join Her.

Vědecky potvrzeno: uváděním kočky v profilovce na seznamkách se k rande nedostanete. Studie zjistila, že muži fotící se s kočkou jsou u žen méně atraktivní. Považují je za méně extrovertní, více neurotické, a tak méně mužské. Via Scientists confirm holding a cat in your dating app profile won’t get you a date.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Čínské firmě Zhenhua Data unikly údaje o milionech lidí, shromážděné z veřejně dostupných zdrojů po celém světě. Včetně známých osobností. V Zhenhua Data leak: personal details of millions around world gathered by China tech company spekulují nad důvodem této aktivity, zejména s ohledem na napojení na armádu a zpravodajské sítě. Nutno ale dodat, že totéž dělají stovky společnosti po celém světě a údaje využívají pro řadu účelů – cílení reklamy, výzkum, analýzy, různé formy marketingu i obchodu. Což nakonec The Guardian také zmiňuje. Též viz Personal Statement on Shenzhen Zhenhua Data Leak.

CEO startupu, který prodával ochranu proti podvodům, byl zadržen FBI kvůli podezření z podvodu. Adam Rogas měl podvést investory, kteří do firmy vložili 123 milionů dolarů, a Rogas tím měl získat 17 milionů dolarů. Via CEO Of Cyber Fraud Startup NS8 Arrested By FBI, Facing Fraud Charges.

Facebook zakáže zaměstnancům v interních komunikačních nástrojích probírat „polarizovaná“ politická a sociální témata. Ve vybraných případech debaty na tato témata umožní, ale budou moderované a monitorované. Tolik asi k představě Marka Zuckerberga o svobodě projevu. Opatření je podložené tím, že musí chránit ty zaměstnance, kteří o těchto věcech nechtějí číst a diskutovat. Via Facebook issues new rules on internal employee communication a Facebook to Curb Internal Debate Over Sensitive Issues Amid Staff Discord. Dost vhodné čtení je i Free Speech Champion Mark Zuckerberg Announces Plan to Censor His Employees.

Žaloba viní Facebook ze šmírování uživatelů Instagramu přes kameru v aplikaci. Včetně toho, že Facebook používá kameru pro sledování toho, jak uživatel reaguje na zobrazené reklamy. Reaguje přitom na chybu objevenou v létě – při procházení newsfeedu se v Instagramu aktivovala kamera. Via Lawsuit accuses Facebook of using mobile phone cameras to spy on Instagram users.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Ověřený účet na Instagramu? Po přečtení Instagram verification will make you Public Enemy No. 1 je asi jasné, že pořídit si ho není nejlepší nápad. Ostatně nepřináší žádné výhody. Ale to, jak nesnadné je pořízení, vyvolává nepříznivý zájem dalších lidí a plně ukazuje toxicitu Instagramu.

Douyin, čínská verze TikToku, má nově 600 milionů DAU. O polovinu více než na počátku tohoto roku. O tom, kolik má TikTok uživatelů, ByteDance poněkud mlčí od konce loňského roku. Via ByteDance's Chinese version of TikTok hits 600 million daily users.

Instagram má patent na placení za přidání odkazu do příspěvku. Prý se ale nic takového nechystá zavádět. Tak jo. Via Instagram isn’t planning to charge a fee to put links in captions.

Facebook utahuje šrouby pro skupiny. Má s nimi problém, jsou aktivně využívány pro šíření nepravostí. Nově budou ti, kdo jakkoliv porušili pravidla, sice stále moci psát do skupin, ale jejich příspěvky budou muset schválit moderátoři, a to po dobu 30 dní. Moderátoři a správci, kteří budou opakovaně schvalovat příspěvky porušující pravidla, na to doplatí: Facebook skupinu smaže. Skupiny bez aktivních správců se Facebook chystá archivovat, a pokud skupina přijde o správce, Facebook nabídne správcovství členům, které vyhodnotí jako vhodné. Kladivo dopadne i na skupiny týkající se zdraví, nebudou se zobrazovat v doporučeních. Podrobnosti v Our Latest Steps to Keep Facebook Groups Safe.

MOBILNÍ APLIKACE

Apple uspěchal vypuštění iOS 14. Firma nedala vývojářům aplikací dost času, ačkoliv v minulosti věděli týdny předem, kdy dojde k uvolnění. Teď se to dozvěděli den předem. Řada z nich varuje, že na iOS 14 jejich aplikace budou mít problém, nebo je vůbec nepůjde spustit. Via ‚Unexpected‘ iPhone and iPad update threatens app glitches a vhodné dodat, s přechodem na iOS 14 počkejte.

Apple uvádí, že Epic Games rozpoutali spor ohledně Fortnite kvůli klesající popularitě hry. Dokládá to tvrzením, že v červenci 2020 klesl zájem oproti říjnu 2019 o 70 %. A také tím, že příjmy z Fortnite na iOSu jsou pro Epic Games okrajové a pouze 10 % hráčů hru hraje na iPhone. Via Apple accuses Epic of ‘starting a fire and pouring gasoline on it’ in new Fortnite filing.

Epic Games tvrzení Applu o upadajícím zájmu o Fortnite odmítají a dokládají to čísly. Ta od Applu mají pocházet z Google Trends. Ta skutečná ukazují, že počet denních hráčů stoupl o 39 % v období, ve kterém Apple tvrdí, že došlo k 70% poklesu. Tenhle spor je čím dál tím zábavnější. Via Epic rejects Apple claims that ‚Fortnite‘ on iOS was dying.

Francouzská eRouška? Nezájem uživatelů a žádné výsledky. V zemi s 67 miliony obyvatel eviduje 2,4 milionu stažení, z nich 700 000 si aplikaci odinstalovala a řada ji ani neaktivovala. Upozornění na setkání bylo pod dvě stovky. Francie se navíc rozhodla ignorovat API od Googlu a Applu a stále trvá na vlastním centralizovaném řešení. Zajímavé čtení v France tries to salvage failed StopCovid tracing app as cases surge.

STARTUPY A EKONOMIKA

Nvidia se chystá koupit Arm za 40 miliard dolarů. Čtyři roky po akvizici za 32 miliard dolarů. Detaily v SoftBank sells chip designer Arm to Nvidia in $40 billion deal.

Monedo je v bankrotu, jako důvod uvádí problémy vyvolané koronavirovou pandemií. Německý startup, kterému v místě jeho vzniku zakázali půjčovat peníze (shromažďoval data o zákaznících z internetu v rozporu s německými zákony), doplatil na snahu expandovat do Španělska, Polska a Indie. Via German fintech Monedo files for bankruptcy a Kreditech-Nachfolger Monedo ist insolvent.

CIF23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních.

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).