Hlavní navigace

Zařízení od Applu ohrožuje čínský malware WireLurker, první svého druhu

6. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Apple
Čínský internetový obchod s aplikacemi šíří malware na zařízení s iOS i Mac OS X. Je to první útok podobného typu a rozsahu, varují bezpečnostní analytici.

Bezpečnostní firma Palo Alto Networks (PAN) odhalila sofistikovaný malware, který se šíří z čínského internetového obchodu s aplikacemi Maiyadi. Napadá zařízení upravená pro instalaci aplikací třetích stran (jailbreak), ale i neupravené s oficiálním softwarem. Malware WireLurker poté ze zařízení získává veškeré logy, kontakty a další citlivé informace.

Převážně čínské internetové obchody jako Maiyadi jsou oblíbené mezi uživateli iOS zařízení, upravených pro instalaci z jiného, než firemního AppStoru, protože na nich lze zdarma stahovat aplikace, které jsou jinak zpoplatněny.

Palo Alto Networks uvádí, že 467 aplikací z uvedeného obchodu v sobě obsahuje malware WireLurker. Jsou to například The Sims 3, International Snooker 2012 nebo Pro Evolution Soccer 2014. Za posledních šest měsíců byla podle PAN z tohoto obchodu stažena nakažená aplikace více než 350 000×.

Zdá se, že jsme odhalili někoho, kdo se snaží připravit větší útok, ale nedospěl zatím do fáze plného odstartování, uvedl pro server PC World Ryan Olson, ředitel oddělení hrozeb z Palo Alto Networks.

Vývojářský certifikát

Pokud se WireLurker dostane do počítače, čeká na připojení mobilního zařízení pomocí USB kabelu. Pak zjistí, jestli je zařízení upraveno jailbreakem, a pokud ano, instaluje se do mobilního zařízení.

BRAND

Pokud malware detekuje neupravené mobilní zařízení, do kterého nelze instalovat aplikace třetích stran, snaží se v zařízení najít aplikaci Taobao, Alipay nebo Meitu. Když je najde, překopíruje je do počítače, kde je infikuje WireLurkerem a nahraje zpět do mobilního zařízení pomocí vývojářského certifikátu. Ten umožňuje vývojářům instalovat do zařízení jejich aplikace ve vývoji, které zatím nejsou k dispozici v AppStoru. Uživatel pak musí instalaci potvrdit.

Již citovaný Olson uvedl, že Apple o hrozbě ví, ale nejedná se o chybu, kterou by firma mohla jakkoli opravit. Dá se ale předpokládat, že Apple zruší platnost zneužitého vývojářského certifikátu.

Autor článku

Autor je nezávislý publicista se slabostí pro digitální světy. Najdete ho na Twitteru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).