Na českém trhu jsou už desítky set-top-boxů, ale video na DVD jich umí přehrávat zatím pouze hrstka. Do ní patří Sigmatek DVBX-120 Pro, který si poradí i s hudebními cédéčky, skladbami MP3 a potíže mu nedělá ani formát MPEG-4. Jako přijímač zemského digitálního vysílání zařízení pokulhává za vypilovanou DVD částí. Signál sice chytí i na kus drátu, ale jeho čeština a uživatelská příjemnost mají ještě co dohánět.
Jan Kálal
Seriál recenzí má za sebou 15 dílů, a tak jsme se po čtvrt roce existence DigiZone.cz rozhodli ohlédnout zpět. Jaké set-top-boxy si naši čtenáři nejvíce pochvalují v databázi serveru? Kolik jsou do nákupu přijímače digitálního vysílání ochotni investovat a které z vlastností jsou pro ně nejdůležitější? Následující článek se na tyto a mnohé další otázky pokusí najít odpověď. Loňský prodej a obecné trendy zhodnotí i dva specializované e-shopy.
Do početné rodiny set-top-boxů od firmy Humax patří také model PVR-8100T. Populární bratr F3-Fox T mu byl vzorem pro šikovné funkce a ovládání, oproti němu ale zmohutněl a naučil se nahrávat. Nedostatkem přístroje je překvapivě nedostatečná podpora české diakritiky, která naplno funguje jen v teletextu.
[Oživeno] Kdo by čekal, že kvalitní elektroniku dokáže vyrobit také firma známá spíše svým katalogem a oblečením? Universum 450a DVB-T od společnosti Quelle se dobře ovládá, nabízí kvalitní příjem signálu a podporuje češtinu v menu i v programovém průvodci. Jeho slabinou je chybějící diakritika na stránkách teletextu a pak časovač, který nedokáže přístroj zapnout.
Konečně další set-top-box, který nemá s českou diakritikou problémy ani v programovém průvodci. Golden Interstar DVB-T 8100 Premium nabízí modulátor, jednoduché ovládání a čtyři hry, ale dokonalý není. Více se o něm dozvíte v recenzi.
Digitální přijímač německé výroby je malý, napájí ho dvanáctivoltový adaptér a na první pohled připomíná radiobudík - je jen trochu větší. Hodiny na displeji mu bohužel schází, jeho reakce nejsou nejrychlejší a při testu měl problémy s časovačem nahrávek. Pozemní vysílání digitální televize ale přijímá slušně.
Digitální přijímač značky Homecast má hned několik předností. Příjemný vzhled doplňuje početná konektorová výbava včetně modulátoru, a to za cenu tří tisíc korun. Slabší stránkou je software set-top-boxu, díky kterému se přístroj sice snadno ovládá, ale funkcí uživateli mnoho nenabízí. Časovač mu například chybí úplně.
Na DigiZone.cz se objevuje premiérová recenze set-top-boxu, který může mít vestavěný pevný disk a nahrávat na něj. Pro jeho uživatele se tím otvírá možnost digitálního záznamu i šance na návrat ke sledování dříve přerušeného pořadu. Drobnými vadami na jinak pěkném přístroji jsou chybějící čeština v manuálu i menu a konektor pro rychlé připojení k počítači. Více se ale už dozvíte v textu recenze.
Dva tisíce korun jsou pro české distributory zatím psychologickou hranicí. Koscom DTR 4000 nabízí za tuto cenu jen minimum konektorů, základní funkce ale obsahuje a vyniká možností zvětšit si televizní obraz až na čtyřnásobek. Dojem ze set-top-boxu kazí ovšem fakt, že mu některé věci dlouho trvají.
Může dnes uživatele zaujmout přístroj, který s ním komunikuje většinou jen černým textem na šedivém pozadí, když konkurence je tak pestrá a barevná? DigiPal 2 je důkazem, že grafická líbivost není vše, a patří mezi nejlepší set-top-boxy, které se v levné třídě prodávají. Vyniká kolibřími rozměry, dvěma konektory SCART, pohodlným ovládáním a převedším plnou podporou češtiny.
Přijímač digitální televize od firmy Strong zaujme na první pohled svým designem. Malé rozměry, především výšku, podtrhuje zaoblený přední panel. Jeden SCART a digitální zvukový výstup ho v cenové kategorii do 2500 korun řadí mezi lepší průměr. Příjemně působí i časovače a EPG, teletext zaostává. Nejvíce ale sráží přístroj dolů jeho nepovedený a málo intuitivní dálkový ovladač.
Set-top-box od firmy Humax nabízí kvalitní příjem digitálního signálu, celoobrazovkový teletext, vyhledávání pořadů pomocí EPG, několik her na zpestření a díky modulátoru si ho mohou naladit i majitelé starších televizí. Navíc dobře vypadá, je malý a stojí necelé čtyři tisíce korun.
Set-top-box DTR-9000 od Radixu patří mezi nejlevnější přístroje dostupné na našem trhu. Na první pohled zaujme svými velkými rozměry a bohatým předním panelem, nabízí dva konektory SCART, české menu i EPG. Více se o něm dočtete v textu recenze.
TV tuner v provedení PCI karty, jehož cena nepřesahuje 3000 korun, zvládá přijímat současné analogové i nastupující digitální vysílání. Připraven je i na budoucí televizi s vysokým rozlišením (HDTV). Vyžaduje ovšem dostatečně výkonný počítač.
Jiří Peterka
Možná se to stalo i vám. Přinesli jste si domů set-top-box, zapojili ho, naistalovali, dali naladit - a nic. Přijímač nenašel žádné programy, i když byste měli mít pokrytí signálem dostatečné... Nebo doma máte kromě televize i video a satelit, přičemž ani o jedno nechcete kvůli set-top-boxu přijít. V kabelech se ovšem dvakrát nevyznáte. Na otázku, jak si v takových situacích počínat, vám odpoví následující článek.
První ze seriálu recenzí přijímačů digitálního televizního vysílání se zaměří na dva produkty nejnižší cenové skupiny. Dozvíte se, co mají společného, čím se liší a jaké jsou nedostatky a výhody každého z nich. Už teď si můžete být jisti, že příjem digitální televize zvládnou - horší to může být s uživatelským komfortem.
V lednu před padesáti lety stál televizor vcelku přijatelné dva tisíce korun, prodej ale vázl a výrobce Tesla odhadoval zásoby na desítky let. Lidem scházel důvod k nákupu. Pak ale přišel 11. únor a na pražské Štvanici začalo hokejové utkání mezi výběrem Prahy a týmem IF Leksand. Poprvé v přímém přenosu televizních kamer. Do pěti dnů byly prý v Praze televize vyprodány. Rozehraje se po půl století „Leksand“ i pro digitální televizi se set-top-boxem ve znaku? Kdy k tomu dojde a co je dobré vědět už dnes?