Hlavní navigace

Seznam.cz zavírá komunitní službu Spolužáci.cz, fungovala celkem 19 let

4. 4. 2018

Sdílet

Spolužáci.cz

Postupný pokles počtu uživatelů a náklady spojené s implementací nových podmínek ochrany osobních údajů. To jsou hlavní důvody, proč se Seznam.cz loučí s jednou ze svých ikonických služeb. Portál Spolužáci.cz skončí na konci letošního srpna, oznámila firma na svém blogu.

Hlavní důvodem konce je, že službu v posledních letech používalo stále méně lidí. Na začátku letošního roku podle Seznamu server Spolužáci.cz používalo asi 20 tisíc uživatelů denně.

„Pokles nových uživatelů jsme na Spolužácích začali pociťovat v roce 2015. Ačkoli měla služba původně sloužit zejména pro žáky a studenty, používali ji spíše absolventi, kteří skrze ni udržovali vzájemné kontakty,“ říká produktová manažerka služby Veronika Prokopová.

Jenže propad návštěvnosti u Spolužáků, podobně jako u dalších českých komunitních služeb, odstartoval už někdy v roce 2008, kdy do Česka přišel Facebook.

Dalším důvodem uzavření je podle Prokopové nové nařízení na ochranu osobních údajů (GDPR). Aby Spolužáci.cz mohli fungovat i poté, co 25. května vstoupí v účinnost, musel by podle ní Seznam službu od základu přepsat. A to se mu při současné návštěvnosti nevyplatí.

Služby, které neustály nástup Facebooku

Spolužáci.cz budou v současné podobě fungovat do 24. května, pak už nebude možné zaregistrovat nového uživatele ani vkládat nové příspěvky. Své materiály si lidé budou moci ze služby stáhnout do konce srpna. 1. září pak Spolužáci.cz definitivně skončí. Žádnou podobnou službu Seznam vyvíjet neplánuje.

Spoluzaci.cz existovali od roku 1999. Službu původně vlastnila firma Internet Pb, která ji v roce 2004 prodala Seznamu.


Autor: Internet Archive

První podoba serveru z března 2000, jak ji zachytila služba Internet Archive

Ten pak server zásadně předělal a v červnu 2005 spustil jeho novou verzi (kvůli nefunkčnosti a nedodělkům ji ovšem záhy musel stáhnout a opravit, jak dokládá dobová zpráva Lupy s titulkem Ostuda, blamáž).


Autor: Internet Archive

Nová podoba služby z konce června roku 2005

Končí tak jedna z tuzemských komunitních služeb, které neustály nástup sociálních sítí, zejména Facebooku. Z původního českého lídra, služby Lide.cz, Seznam před čtyřmi lety udělal seznamku a Libimseti.cz má zlomek původní návštěvnosti. Xchat od vydavatelství Economia předloni koupila skupina fanoušků tohoto webu, která jej nadále provozuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).