Hlavní navigace

Atlas se vyjadřuje - zneužíval se TEN nebo ne?

Přesně před týdnem jsem na Lupě zveřejnil článek o tom, že populární prohledávač Atlas využívá k "olizování" českého Internetu akademické sítě TEN-34 CZ. Zástupci Atlasu nám poskytli své stanovisko k celé věci, uvádím je spolu se svým komentářem. Závěr celého případu - TEN se opravdu zneužíval.

21. 5. 1998 21:14
Doba čtení: 5 minut

SPT TELECOM vrací peníze!

Čelem se ke svým potížím, které měl minulý měsíc s připojením do světa, postavil SPT TELECOM. Všem svým zákazníkům vrací část zaplacených poplatků.

20. 5. 1998 23:11
Doba čtení: 1 minuta

Kdo mi to loupe perníček?

Včera jsem na Lupě psal o tom, kterak se nám kdosi snaží vykoukat hlavní stránku Lupy tím, že ji stahuje stále dokola. Reakce byla celkem velká, ozvala se především řada správců velkých českých serverů, kteří na tom byli úplně stejně jako Lupa. Kromě toho jsem se také dozvěděl, co se to vlastně dělo a proč.

19. 5. 1998 23:00
Doba čtení: 2 minuty

Neštěstí nechodí po horách

Navzdory předpovědím tvůrců nového serveru JUNyKS, že s jeho otevřením se vše změní :-), se padavá nemoc českých serverů šíří dále. Tentokrát měl problém ATC Organizér alias Email.cz.

19. 5. 1998 22:24
Doba čtení: 3 minuty

Jak je to s tím Seznamem? Stěhuje se?

Dnes jsem byl upozorněn na článek v novém Computeru, který čtenářům připomíná Lupu a zvláště jeden náš komentář - ten o CESNETu a jeho serverech. Autor se v něm dopouští nepřesné interpretace, ale podstatný díl viny padá na mne a moji nepřesnou formulaci, takže se cítím povinen uvést věc na pravou míru.

18. 5. 1998 22:11
Doba čtení: 1 minuta

Boga jego

Když se díváte do logu a každých pár sekund přibude další návštěvník Vašich stránek, je to opravdu skvělý pocit. Lupa je v tomto ohledu celkem úspěšná, takže tohoto štěstí si užiju dost. Dneska si však kdosi usmyslel, že nám "vykouká" hlavní stránku - stáhl si jí už zhruba 1800x a zatím nemá dost.

18. 5. 1998 19:53
Doba čtení: 2 minuty

Proč se padalo?

Jako dozvuky minulého padavého týdne nám přišla reakce od provozovatele jednoho velkého serverového impéria v českém Internetu. :-) Nabízí další vysvětlení, proč měla řada serveru minulý týden potíže.

17. 5. 1998 21:53
Doba čtení: 2 minuty

Ej padá, padá...

Uplynulý týden bych neváhal označit za pěkně smolný. Servery v českém Internetu padaly jako hrušky na podzim, CESNET měl problémy s linkou do NIXu, projevily se i různé problémy s routingem. Snad se nám ten Internet zjara nezamiloval, že tak šílí?

15. 5. 1998 21:43
Doba čtení: 3 minuty

Atlas "olizuje" český Internet z TENu!

Nedávno jsem na Lupě vyjadřoval své pochybnosti nad tím, jakým způsobem je využívána akademická síť TEN-34 CZ. V této síti totiž operuje řada komerčních subjektů, které pro sebe využívají jeho rychlých linek. Jak jsme zjistili, s vysokou pravděpodobností mezi ně patří i populární Atlas.

14. 5. 1998 23:43
Doba čtení: 4 minuty

MOBILní fanklub kapitána Dastycha

Nevím, co si tom myslet, ale na Mobil serveru je v tuto chvíli místo obvyklého obsahu krásně vyvedená podobizna kapitána Dastycha, známého též pod krycím jménem Iglo. :-) Že by další ze šňury "pozměněných" serveru?

14. 5. 1998 1:41
Doba čtení: 1 minuta

Z CESNETu do NIXu je to vážně lepší tramvají!

Možná je to tím, že na kalednáři dnes celý den visela nešťastná třináctka, ale spojení CESNETu do NIXu se dnes opravdu překonává.

14. 5. 1998 0:43
Doba čtení: 1 minuta

Je to Bohemia.Net, není to Bohemia.Net?

Ale ano, jsou to oni. Dochází však k zásadním změnám, namísto doposud poněkud heterogenní sítě v čele s firmou Datac nastupuje nový poskytovatel, Bohemia.Net, a.s. Aneb integrace je na pořadu dne nejen v Evropské unii.

13. 5. 1998 23:56
Doba čtení: 2 minuty

Bude CZ-NIC obracet peníze vidlemi?

Téma domény .cz je už skoro tak otřepané, jako peering. Je však také neméně aktuální, ba dokonce v tomto ohledu možná vede. Přípravy k vzniku sdružení CZ-NIC významně pokročily a snad už po prázdninách by mohli držitelé domén ve svých schránkách najít první faktury. Pokusil jsem se spočítat, kolik to dělá dohromady, a jak to vůbec s tím CZ-NICem bude.

12. 5. 1998 23:06
Doba čtení: 5 minut

Nováček v testech

O víkednu jsme do našich testů po určitých technických peripetiích přidali společnost CZCOM. Je trochu brzo soudit, jak si celkově stojí, ale zatím si vede docela dobře.

12. 5. 1998 1:51
Doba čtení: 1 minuta

Po stopách Sherlocka Holmese

Už desítky let si udržují příběhy slovutného sira Arthura Conana Doyla obrovskou popularitu. Nový Sherlock - vyhledávač v českém a slovenském Internetu - si však své místo na slunci bude muset teprve vybojovat. Pokusili jsme se o jeho stručné porovnání s ostatními službami jeho střihu u nás.

10. 5. 1998 23:47
Doba čtení: 2 minuty

NIX se obrací k masám

Jedním z bodů jednání nedávné valné hromady NIXu byla i popularizace NIXu. Členové se shodli, že by bylo dobré v tomto směru něco činit - a možná už se to děje. Nebo je to jen pocit?!

9. 5. 1998 23:17
Doba čtení: 5 minut

"Řekni mi Lupo, kdo je na světě nejrychlější?"

"To královno nevím, ale zato ti mohu prozradit, kterému českému poskytovateli to v dubnu svištělo nejvíce!" Jinak řečeno, právě jsme zveřejnili měsíční výsledky testů za duben, pojďte se honem podívat.

7. 5. 1998 23:07
Doba čtení: 3 minuty

Globe má problémy v DNS ... mělo ... už nemá

Dnes jsem obdržel další komentář od našeho milého a aktivního čtenáře Petra Součka, tentokrát se týkal nastavení DNS firmy Globe Internet. Cvičně jsem ho přeposlal odpovědným lidem u Globe, a než jsem stačil článek dát na Lupu, už je to opravené. Sice máme po trháku, ale na druhou stranu - tak to má být.

6. 5. 1998 1:10
Doba čtení: 5 minut

Hej hou, hej hou, provideři se kočkujou...

Lupa běží něco málo přes jeden měsíc a za tu dobu už stačila dloubnout do řady poskytovatelů a některé z nich si pohněvat. Tentokrát ale nedloubeme my, strkají a bouchají se totiž sami od sebe. Kdyby nešlo o vážné věci, bylo by docela zábavne to pozorovat.

5. 5. 1998 0:54
Doba čtení: 5 minut

Telenor taky mručí. A taky nesouhlasně. :-)

Narozdíl o INECu, o kterém jsem psal včera, však Telenor své mručení obrací směrem ke mne. Nesouhlasí totiž s článkem z 24. dubna, o vztazích mezi Telenorem, Lukem a Taide, a také o obcházení pravidel NIXu. Opět uvádím oficiální stanovisko spolu s naším komentářem.

4. 5. 1998 23:54
Doba čtení: 4 minuty

INEC nesouhlasně mručí

Minulý týden se konala valná hromada NIXu, ovšem říkat to pravidelným návštěvníkům Lupy, no to už snad ani není nošení dříví do lesa, nicméně nic horšího mne teď nenapadá. Jak víme, členové NIXu mezi sebe nepustili společnost INEC. Její oficiální stanovisko k jednání přinášíme spolu s naším komentářem.

3. 5. 1998 22:57
Doba čtení: 4 minuty

Jaká jsou pravidla ..IXů ve světě?

Několikrát jsem na Lupě v poslední době psal o pravidlech NIXu. Jeden z našich pravidelných čtenářů, který mne neméně pravidelně zásobí zajímavými informacemi, se pro změnu podíval na zoubek několika zahraničním peeringovým centrům.

Doba čtení: 2 minuty

"Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem." Dnes zasedal

Dnes odpoledne se konala dlouho očekávaná valná hromada NIXu. Jednání prý bylo místy napjaté, místy komické, celkově však veselé. Výsledky jsou každopádně docela významné - přijati jsou noví členové, změnena pravidla pro CZ.NIC, správce domény .cz, NIX se navíc chystá nastavit veřejnosti přívětivější tvář.

29. 4. 1998 23:45
Doba čtení: 4 minuty

Co se dělo u PVT?

Přesně před týdnem jsem se pozastavoval nad problémy s konektivitou u PVT. Ozvali se i zástupci dalších serverů, které jsou, podobně jako Lupa, umístěny u PVT na Chodově. Od té doby se věci pohnuly k lepšímu, o příčinách nám něco řekl zástupce PVT Boris Bělousov.

Doba čtení: 1 minuta

CESNET pozvolna opuštějí zajímavé servery

Zhruba před rokem jsem v jednom článku, shrnujícím rady pro výběr poskytovatele, napsal: "Nejdůležitější je zatím stále ještě peering s CESNETem." Za tuto větu mne někteří jeho konkurenti neměli příliš rádi, přesto si myslím, že to tehdy byla pravda. Už není, zajímavé servery pozvolna opouštějí loď.

27. 4. 1998 23:47
Doba čtení: 3 minuty

Já na bráchu, brácha na mě

...aneb měníme reklamu. Je docela sympatický zvyk, že zajímavé servery si navzájem vyměňují reklamní prostor, aby tak oslovili co nejvíce potenciálních návštěvníků. Situaci se jim snaží ulehčit speciální služby, které výměnu reklamy umožňují. Podívali jsme se jim trochu na zoubek.

26. 4. 1998 23:55
Doba čtení: 4 minuty

Jaký je vztah mezi LUKO CzechNetem, Telenorem a Taide...?

V souvislosti s dvěma níže uvedenými články o jednom z méně smysluplných pravidel NIXu jsem se poněkud zamotal do spleti vztahů, které jsou mezi LUKO CzechNetem, Telenorem a Taide. Po nedlouhém pátrání se mi je snad podařilo poněkud osvětlit. Myslím, že to není úplně bez zajímavosti.

24. 4. 1998 0:30
Doba čtení: 4 minuty

Jak je to s tím NIXem?

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbíl. Ne, tak hrozné to zase není, ale bouřlivé reakce na můj včerejší článek mne nutí k určitým upřesněním. Rozhodně se však potvrzuje můj dojem, že nadcházející jednání NIXu bude velmi zajímavé.

23. 4. 1998 22:53
Doba čtení: 3 minuty

Chyba v mod_czech

Také na svém WWW serveru používáte Apache a mod_czech? A občas se Vám stane, že některý proces zůstane "viset" a přitom výrazně zatěžuje CPU? Přišli jsme na to, kde je chyba.

23. 4. 1998 18:21
Doba čtení: 1 minuta

Není čas na změnu pravidel hry v NIXu?

NIX, tedy peeringové sdružení českých poskytovatelů připojení, má už za sebou nějaký ten pátek existence. Stále však pracuje v rámci původních stanov i provozního řádu. Praxe však ukazuje, že leccos je už přežité - a ve skutečnosti je dokonce zcela jasně porušován. Není čas na změnu?

23. 4. 1998 0:44
Doba čtení: 2 minuty

Co se děje u PVT?

Již několik dní až týdnů pozorujeme převážně v odpoledních hodinách zásadní zpomalení spojení mezi naším serverem, který máme umístěný u PVT na Chodově a NIXem, potažmo zbytkem Internetu. Není to jen náš pocit - ozval se i provozovatel dalšího serveru se stejným umístěním. Teprve dnes však celá věc nabrala ty správné obrátky.

Doba čtení: 2 minuty