Hlavní navigace

ADSL za 349 korun - cenová revoluce?

25. 5. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Po změnách ve velkoobchodní nabídce ADSL jako první představil nové ceny poněkud překvapivě Czech On Line. Nezměnil však celé své portfolio, ale pouze do nabídky zařadil dvě nejnižší služby - 128/64 kbit/s a 256/64 kbit/s. Další novinky od COL a především od Českého Telecomu a ostatních poskytovatelů lze čekat v nejbližší době. Každopádně poprvé je ADSL levnější než připojení přes kabelovou televizi.
Jak jsme psali již předminulý týden, Český Telecom (ČTc) nabídl nové velkoobchodní ceny a služby svým partnerům, využívajícím připojení. Czech On Line však patří do druhé skupiny ISP, kteří chtějí poskytovat služby ADSL na základě propojení, kdy ceny reguluje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Ovšem kvůli cenovému rozhodnutí ČTÚ, které nařizuje připočítávat k cenám za propojení ještě poplatek 158 korun za nadhlasové pásmo, přestaly být ceny založené na propojení konkurenceschopné. Czech On Line (COL) v tomto případě příliš nezaváhal, a jelikož mu jeho smlouvy dovolují využívat obě dvě nabídky (technologicky zde není žádný rozdíl), postavil své nové služby právě na velkoobchodní nabídce ČTc. Pro Český Telecom to asi znamená do určité míry morální satisfakci, pro COL nejspíše trochu hořkou pilulku – dlouhou dobu hlasitě prosazoval služby založené na propojení, právě kvůli předpokladu cenové výhodnosti díky regulaci, a nyní se ukazují ceny, dobrovolně nabídnuté ČTc, jako výrazně výhodnější.

Při pohledu do ceníku se zdá, že novinkou jsou pouze nové nejpomalejší služby, ovšem změna se zatím odehrála „za oponou“ – nově bude Czech On Line poskytovat všechny své ADSL služby pod značkou Volný na infrastruktuře ČTc na základě připojení, tzn. bez hrozby případného poplatku za nadhlasové pásmo. Jak to bude se stávajícími zákazníky, zatím není zcela zřejmé. Další změny v cenách u ostatních tarifů se dají očekávat na začátku června.

COL nyní bude poskytovat rovněž připojení na rychlostech 128/64 kbit/s a 256/64 kbit/s, přičemž za vysokorychlostní označuje pouze rychlejší připojení. Uvidíme, zda se například vžije také pojem „nízkorychlostní ADSL“ – zajímalo by mě, kolik evropských operátorů zavádí v roce 2005 připojení o rychlosti 128/64 kbit/s jako žhavou novinku, jak to učinil ČTc. Obě linky jsou poskytované s agregací 1:50.

Ceny připojení se snaží být co nejdostupnější, a tak linka 256/64 bude stát 399 korun měsíčně, což COL označuje za revoluční cenu, nízkorychlostní varianta 128/64 kbit/s stojí 349 korun bez DPH. Je pravda, že tímto se ADSL snad poprvé podařilo cenově podtrhnout kabelové televize – nejlevnější tarif stojí u Karnvalu 420 korun bez DPH (250/50 kbit/s), u UPC 466 korun bez DPH (256/64 kbit/s). Nutno podotknout, že to je z hlediska operátora již poměrně „krvavá“ cena, neboť hrubá marže je u obou produktů pod 50 korun, z čehož je nutné pokrýt veškeré související náklady, zajištěním konektivity, počínaje technickou podporou až po billing. Cena je zatím inzerovaná jako nabídka, platná do 30. června s tím, že zákazníkům, kteří si službu objednají, samozřejmě zůstane tato cena, ovšem podle vyjádření zástupců COL se dá usuzovat, že cena by se ani po 30. červnu neměla měnit směrem nahoru.

Na obě dvě služby je rovněž aplikován limit přenesených dat, konkrétně 2 GB, v ceně je jedna pevná IP adresa, 60 MB e-mail a další drobnosti. Po překročení měsíčního limitu se dokupuje balíček 3 GB dat za necelých 200 korun. Aktivace služby je 990 korun, případně zdarma, pokud se zákazník upíše na dobu jednoho roku.

Další novinky COL se dají očekávat pravděpodobně již příští týden, kdy by měl ohlásit ADSL služby pro domácnosti založené na LLU od Telenor Networks (TN) a kdy pravděpodobně dojde k určitým drobným úpravám cen. Zdá se však, že zatímco u nejlevnějšího připojení se COL pustil odvážně až na hranu rentability, u vyšších tarifů takto nekompromisní nebude – to však teprve uvidíme. K tomu také hodlá COL nabídnout služby bez telefonní tarifu – opět se bude jednat o služby založené na LLU, kde zákazník bude platit za kompletní unbundling a využívat jen nadhlasové pásmo pro ADSL.

Nešťastné nadhlasové pásmo?

Jak již bylo řečeno, všechny nově objednané ADSL služby od COL, i když zatím s původními cenami, budou nyní realizované přes připojení, tedy prostřednictvím velkoobchodní nabídky ČTc. Všechny doposud realizované ADSL služby jsou proti tomu provozované přes propojení, z čehož vyplývá nutnost vyřešení otázky hrazení nadhovorového pásma. COL zatím doufá ve vyřešení ve svůj prospěch, tedy že nebude nutné tento poplatek hradit, to však ukáže teprve čas. Každopádně zatímco regulované ceny za propojení jsou pro linky na rychlostech 512/128 kbit/s a 1024/256 kbit/s stále levnější než velkoobchodní nabídka, po započtení poplatku za nadhovorové pásmo je naopak tato nabídka od ČTc výhodnější. Pro COL to bude znamenat vyřešit, zda ponechat zákazníky na propojení a účtovat jim 158 korun navíc (pokud nedopadne celý problém v prospěch COL), nebo zda přepojit zákazníky z propojení na připojení (de facto administrativní záležitost), což stojí na jednoho zákazníka 1000 kroun, a tyto náklady následně rozpustit ve své marži. Druhý případ se jeví jako pravděpodobnější, jinak by se mohlo snadno stát, že zákazník by službu zrušil a opět zavedl s novým, levnějším tarifem, což by ve výsledku asi stálo více.

A co další poskytovatelé?

Takřka souběžně s oznámení novinek od COL pořádala prezentaci také společnost Nextra, ta se však věnovala pouze informacím o svém podnikání v oblasti ADSL, novinky se objeví až později. Nextra chystá jak nové produkty pro oblast SOHO, tak by měla od 1. června zareagovat na velkoobchodní nabídku ČTc. K tomu by se v průběhu léta měly objevit také VoIP služby pro rezidenční zákazníky. Nextra se podle slov svých zástupců orientuje především na oblast opravdu vysokorychlostního Internetu, kdy jádro nabídky tvoří služby postavené na technologii Telenor Networks, tedy připojení poskytované přes LLU, s rychlostmi začínajícími na 1 Mbit/s (a tak není jasné, zda bude do nabídky zavádět obě služby pomalejší než 512 kbit/s). I proto Nextra může tvrdit, že více než 2/3 jejích nových přípojek jsou realizované na rychlostech 1 Mbit/s a výše (pomalejší služby TN neposkytuje), na linkách Telenor Networks se jim daří realizovat zhruba 50 procent objednávek. Podle slov zástupců Nextry firma patří mezi tři největší poskytovatele ADSL u nás, kdy odhaduje, že má na celkovém trhu asi 4,5 – 5 procent. Celkem se u nás předpokládá zhruba 150.000 insta­lovaných ADSL přípojek (poslední konkrétní data jsou z konce minulého čtvrtletí, kdy to bylo 127.000 ADSL linek u ČTc a odhadem necelé 2000 linek realizovaných přes LLU firmami TN a České Radiokomunikace).

Zajímavé je porovnání využití linky – zatímco podle údajů COL 80 – 85 procent zákazníků přenese do 1 GB dat měsíčně, u Nextry je to je jen zhruba 68 procent zákazníků, dalších 10 procent zákazníků přenáší do 2 GB dat. Rozdíl není zas tolik markantní, ale rychlejší linka s menšími omezeními uživatele lépe naučí, jak využívat možnosti Internetu.

Skynet dnes pouze oznámil, že chystá nové služby a snížení cen o 20 procent, konkrétní informace se podařilo získat pouze o nejlevnější a nejpomalejší službě 128/64 kbit/s, kde cena nebude přes 350 korun bez DPH. Tiscali hodlá nové ceny oznámit „v nadcházejících týdnech“, Český Telecom potvrdil, že nové ceny uvede až 1. června.

KL23 hlasovani

Czech On Line si pospíšil a oznámil nové služby před všemi ostatními operátory – to patří ostatně ke zvyku firmy, která v druhé polovině 90. let jako první zavedla dial-up za pevný měsíční paušál a také první začala poskytovat Internet zdarma přes dial-up. Právě ohrožení příjmu z poskytovaní dial-upu, kdy s velkou pravděpodobností dojde k výpadkům příjmů firmy v řádu desítek či stovek milionů Kč, asi COL motivuje k co nejrychlejšímu uvedení nových služeb, na které se bude snažit přetáhnout stávající uživatele dial-upu.

Jaký bude dopad nové služby na český Internet? Pokles nejlevnějšího ADSL o 200 korun, tedy více než 1/3, by mohl znamenat další impuls pro ty uživatele, kteří dosud s přechodem z dial-upu váhali – tedy ty uživatele, jejichž účty za připojení k Internetu byly několik málo stokorun, případně kolísaly. V cenovém rozmezí 350 – 400 korun tak nyní budou mít na výběr dvě služby, z nichž jedna je přímou náhradou dial-upu, i když zvýšení rychlosti by mělo být citelné, a druhou již lze považovat za vstupní bránu do světa vysokorychlostního Internetu, tedy alespoň na české poměry. Dá se však předpokládat, že tento citelný cenový skok přinese významný počet nových zákazníků pro ADSL – snad tedy dojde k nastartování rychlejšího růstu počtu přípojek. Nebude se samozřejmě jednat o rychlé služby na špičkové úrovni, ale z hlediska efektivního využívání informačních internetových zdrojů je v podstatě cokoliv lepší než na minuty počítané vytáčené připojení.

Využíváte ještě dial-up?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).