Hlavní navigace

Aktuálně.cz: Hello World!

Jiří Macich ml.

Zpravodajský deník Aktuálně.cz zavedl zcela novou rubriku, kde vycházejí zprávy z České republiky výhradně v anglickém jazyce. Je to škoda práce, nebo si své čtenáře najde?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Redakce českého internetového zpravodajského deníku Aktuálně.cz přišla s celkem zajímavým krokem. Z naší zprávičky už možná víte, že Aktuálně.cz má novou rubriku Czech News psanou kompletně v angličtině. Když mi Jakub Unger psal, že spouští zpravodajství v angličtině, málem jsem si poklepal na čelo. Nějak se mi nezdálo, že by si snad někdo na druhém konci světa toužil přečíst, že sparťanský kapitán zřejmě v hloupém žertu hajloval.

Ono je to ale úplně jinak. Rubrika Czech News by si dle mého názoru mohla své čtenáře najít nejen v řadách potomků emigrantů, pro které už čeština není nejsilnější stránkou. Tuzemské zpravodajství ve světovém jazyce je podle mě dalším otevřením dveří zahraničním turistům a zejména zahraničním pracovníkům, kteří tu mají v plánu nějaký čas žít. Zde se ale nabízí otázka, jestli by pro ně nebyl logičtější nějaký z východnějších, případně dálnovýchodních jazyků.

Přečíst si pro našince zajímavé informace v angličtině dost možná ocení i studenti, nebo prostě všichni, kteří si chtějí procvičovat angličtinu na nějakém smysluplném textu a zároveň čerpat informace, které jsou pro ně aktuálně důležitější než třeba čtení knihy v anglickém jazyce.

Marcom

Jak ukazují první dny anglického zpravodajství na Aktuálně.cz, nakonec by se vedle zmiňovaných skupin přece jen mohla chytit i širší veřejnost v zahraničí. Myslím, že české zpravodajství totiž překvapivě může nabídnout i globálně zajímavé informace, jako je například ta o případné pražské olympiádě v roce 2016 a jí podobné.

To jsou ovšem jenom dohady a já jsem moc zvědavý, jak bude vypadat čtenost této rubriky třeba někdy za rok a jaký bude poměr přístupů z České republiky a ze zahraničí. Pro začátek by to ale ještě chtělo odchytat mouchy a mušky, jako jsou navigační prvky v češtině, které na cizince musí působit, asi jako když se našinec prokliká někam na čínský web.

Anketa

Má rubrika na Czech News na Aktuálně.cz smysl?

Našli jste v článku chybu?
14. 9. 2007 18:31
Honza (neregistrovaný)
Super, diky moc! Ale drobne minus tam stale zustava: klik jsem v IE7 na ikonku pro pridani feedu a hodilo me to prave na ten hlavni pro cele aktualne. A dal uz jsem to nezkoumal - a takovych ctenaru bude vetsina. A pokud na to klikne cizinec, tak je to pro nej navic jeste v cestine. Proc tam neni jako implicitni prave feed pro Czechnews?! Proc to delat jednoduse a intuitivne, kdyz to jde i slozite, ze? Akorat Aktualne riskuje, ze prijde o sve potencialni ctenare - u mne se to malem povedlo.
14. 9. 2007 12:08
Dobrý den, RSS feed rubriky Czechnews najdete zde: http://aktualne.centrum.cz/export/rss-czechnews.phtml. Seznam dostupných RSS feedů Aktuálně je pak tady: http://aktualne.centrum.cz/rss.phtml.