Hlavní navigace

Česká média (snad kromě Primy) na týden zcela ovládlo téma smrti Václava Havla

24. 12. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Nemohlo to dopadnout jinak. V neděli 18. prosince informovala česká média a skonu bývalého prezidenta a významného dramatika Václava Havla. Po celý následující týden bylo Havlovo úmrtí a vše s ním spojené mediálním tématem číslo 1. Tato zpráva pochopitelně zasáhla významně i do chodu našeho webu: pravidelně jsme informovali především o změnách programových schémat českých televizí. V tomto týdnu jsme se ale také dozvěděli o definitivním zániku regionální sítě R1 a překvapivému zařazení kanálu Jednotka HD do slovenského DVB-T.

Zemřel bývalý prezident Václav Havel

Nečekané úmrtí historicky prvního prezidenta samostatné České republiky a ikony listopadové revoluce Václava Havla v neděli na krátko zaskočilo dramaturgy diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zpráva přišla krátce po poledni, kdy do křesla proti Václavu Moravcovi zasednul premiér Petr Nečas. ČT ale zareagovala bleskově: Moravec o úmrtí informoval diváky i premiéra ve 12:09, jen dvě minuty poté, co tuto zprávu vydal server iDnes.cz. Česká televize, Nova i Prima, ale také Český rozhlas bleskově oznámily mimořádné změny ve vysílání. Konec roku přináší i smutné okamžiky, oznámil v neděli devět minut po poledni Václav Moravec do kamery ČT. Divákům i nic netušícímu premiérovi Petru Nečasovi poté sdělil, že Václav Havel nad ránem zemřel. Vysílání upravily i stanice Českého rozhlasu. Konec roku přináší i smutné okamžiky, oznámil devět minut po poledni Václav Moravec do kamery ČT. Divákům i nic netušícímu premiérovi Petru Nečasovi poté sdělil, že Václav Havel nad ránem zemřel.

Jan Potůček: Odchod Václava Havla televize nezaskočil. S výjimkou Barrandova obstály
Lukáš Polák: Havlův smuteční průvod na diváky zafungoval. ČT 24 s podílem 9 %
Jan Potůček: Také hlavní Nova bude držet smutek, na Silvestra nedá Michala Davida
Jan Potůček: Michal David o Silvestru na Nově přeci jenom bude, ale z archivu
Jan Potůček: HBO Comedy nebude do dne pohřbu Václava Havla vůbec vysílat
Lukáš Polák: Metropol, Prima a překvapivě i HBO upravily na státní smutek svá loga
Jan Potůček: Tryzna za Havla posílila menší televize: hlavně Novu Cinema a Barrandov
Lukáš Polák: Václav Havel změnil program polské televize TVP Info i rakouské ORF 2

Síť regionální televizí R1 zanikne

Prodej tří regionálních televizí, zapojených do sítě R1, plánuje televize Prima. Ekonomickému deníku E15 to řekl její generální ředitel Marek Singer. Původním majitelům se tak vrátí plzeňská televize R1 Zak, liberecká R1 Genus a olomoucká R1 Morava. Čtvrté regionální studio v síti Primy, ústecká R1 Lyra, zanikne. Stejným způsobem už Prima uzavřela karlovarskou televizi R1 Vřídlo a chomutovskou R1 Dakr. Regionální televize R1 mají podle svých licencí nárok na vstupy do celostátního vysílání Primy, ovšem ta se chystá na Nový rok vrátit svoji stávající licenci, která jí symbiózu s regiony přikazuje, a začne vysílat na základě licence nové pro rodinný program Prima family. Z celostátního vysílání svého hlavního programu tak odřízne nejen vlastní studia R1, ale také regionální televize konkurenční sítě RTA. Liberecká televize Genus a plzeňská ZAK už oznámily, že od ledna přejdou na samotatné vysílání v rámci multiplexu 3. R1 Genus se přejmenuje na Genus Plus.

Jan Potůček: Síť regionálních televizí R1 zanikne, Prima je prodá a R1 Lyru zruší
Lukáš Polák: ZAK TV odstartuje v DVB-T 15. ledna. Nabídne půlhodinové zprávy
Jan Potůček: Liberecká televize Genus už nepatří Primě, znovu ji koupil bývalý Syner

Slováci mají od čtvrtka v DVB-T program Jednotka HD

K velice příjemnému překvapení pro diváky došlo těsně před vánočními svátky na Slovensku. Telekomunikační operátor Towercom podepsal smlouvu s tamní veřejnoprávní televizí a v rámci jejího pozemního multiplexu bude šířit kanál STV 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). V síti se navíc objevily i stanice Slovenského rozhlasu. Všechny programy by měly být zařazeny ještě během dneška. Slovenská televize vysílá většinou pouze upscalovaný program, tedy obsah přepočítávaný z klasického rozlišení do HD. Dá se počítat s tím, že v HD kvalitě bude divákům nabídnutá například letní olympiáda, která se příští rok koná v Londýně, případně nadcházející mistrovství světa v hokeji. O tom, že smlouva byla podepsána na poslední chvíli, svědčí i vyjádření tiskového mluvčího Richarda Sümeghiho pro server DigiZone.cz. Ještě o tom nemám žádné informace, přiznal Sümeghy a dodal, že veřejnoprávní RTVS bude teprve ve věci vydávat stanovisko.

STV 3 HD screenshot 500

Svého času vysílala v DVB-T v HD rozlišení také dnes již neexistující stanice Trojka. (Screenshot: autor)

Lukáš Polák: STV zařazuje do slovenského DVB-T „natrvalo“ kanál Jednotka HD
Jan Potůček: Slovenská televize zvažuje vznik rtv: HD s kombinací Jednotky a Dvojky

Stručně

Těšíte se během Vánoc na pořádnou dávku pořadů a filmů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Pak budete asi zklamáni. Jedinou plnoformátovou televizí, která v této oblasti zachraňuje čest, je ta Česká. Během svátků nabídne hned několik desítek HD pořadů. U Novy byste jich napočítali pouze šest a u Markízy pouhý jeden. Statistiky HD pořadů si nevede digitální televize Barrandov.

Lukáš Polák: Které pořady nabídnou plnoformátové televize o Vánocích v HD kvalitě?
Lukáš Polák: Změňte stereotyp Vánoc. Sledujete atraktivní filmy i koncerty ze satelitu zdarma

Satelitní služba Skylink se potýká podle Jaromíra Glisníka, člena představenstva společnosti TradeTec, která je jejím provozovatelem, s nebývalou mírou pirátství. Uvedl to v rozhovoru pro server Parabola.cz. Aktuálně registrujeme desetitisíce serverů sdílejících naše karty, konstatoval Glisník. Tomuto nešvaru může zabránit funkce Surflock, která omezuje četnost komunikace dekodéru s přístupovou kartou, čímž komplikuje sledování právě pirátům.

Lukáš Polák: Nelegálně sdílených karet satelitní služby Skylink jsou prý desítky tisíc

Hlavní program televize Prima pod novým názvem Prima family, ale i připravovaný pátý program televize Nova, pracovně nazvaný Kanál 5, budou muset kabelové společnosti a poskytovatelé IPTV povinně a zdarma zařadit do nejnižších programových nabídek. Rozhodla o tom Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která tak rozšířila svůj dřívější výčet povinně zařazovaných programů pro rok 2012.

Jan Potůček: Primu family a pátý program Novy musí kabelovky a IPTV zařadit povinně

Nova Cinema - Informační servis

Vysílání kanálu Nova Cinema doplní brzy i další sesterská stanice TV Nova. (Zdroj: Nova)

Už třetí program České televize mění krátce po zvolení nového generálního ředitele vedení. Po zpravodajské ČT 24, kterou ještě před nástupem nového šéfa Kavčích hor Petra Dvořáka opustil Roman Bradáč, a ČT 1, jejíž výkonný ředitel Radan Dolejš byl odvolán koncem října, opouští veřejnoprávní televizi i výkonný ředitel ČT 2 Jan Mrzena a jeho zástupce Vlastimil Ježek. Serveru DigiZone.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje z ČT.

Jan Potůček: Petr Dvořák odvolal šéfy programu ČT 2 Jana Mrzenu a Vlastimila Ježka

Nové internetové stránky spustí v prvním čtvrtletí příštího roku hudební televize Óčko, o jehož prodeji jedná vydavatelství Mafra se společností Lagardere Active ČR, provozovatelem rádií Frekvence 1 a Evropa 2. Web Óčka po letech opustí struktury portálu iDnes.cz, který patří Mafře a bude fungovat zcela samostatně. Slibuje novou moderní grafiku a unikátní způsob pohybu po stránkách. Webovou adresu www.ocko.tv si televize zachová.

Jan Potůček: Televize Óčko změní svůj web, odchází od mateřského portálu iDnes.cz

cif - debata 2

Čeští televizní diváci žijící v polském příhraničí, zejména na severní Moravě, si mohou naladit v rámci tamního digitálního multiplexu 1 nové kanály Eska TV a Polo TV. Stalo se tak díky rozhodnutí, které vydal oběma programům orgán UKE, tamní obdoba Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Oba kanály doplnily stávající nabídku, která obsahovala veřejnoprávní kanály TVP 1, TVP 2 a TVP Info.

Lukáš Polák: Na Ostravsku a Jesenicku si můžete naladit nové polské kanály Eska a Polo

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).