Hlavní navigace

Chuťovky ze satelitů Astra: Vánoce ve vysokém rozlišení a zadarmo

16. 12. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Letošní vánoční svátky si budou moci televizní diváci užít při sledování filmů, dokumentů i koncertů ve vysokém rozlišení obrazu, a to zcela zdarma. Bude jim k tomu stačit satelitní HDTV set-top-box a možnost přijímat signál minimálně ze satelitu Astra na pozici 19,2 stupně východně. Nebude k tomu zapotřebí ani abonentská karta, protože německá veřejnoprávní televize bude vysílat všechny své tři programy nekódovaně a jinak na tom nebude ani britský komerční kanál ITV1 HD.

ITV1 HD: Naladit ho není tak jednoduché

Britský program ITV1 HD je v České republice možné sledovat na parabolických anténách s běžnými rozměry, přesto můžete mít při jeho naladění problémy. Je to tím, že jeho provozovatel měl zájem na tom, aby z důvodu ochrany práv, která byla určena pouze pro tamní trh, nesledovali tuto stanici diváci v zahraničí. Proto u některých přijímačů může dojít k tomu, že ITV1 HD vůbec nenaladíte. Na ostatních jsou pak nutné různé úpravy, jako např. manuální zadání parametrů, popř. úprava settingu (seznamu kanálů) v počítači. Pokud se vám program podaří naladit, hlavně se nelekejte. Po většinu dne zde totiž uvidíte pouze bíložluté logo s textovou informací, že pořad není na ITV1 HD dostupný. Na této stanici se totiž ve vysokém rozlišení vysílají pouze některé pořady a bohužel jich zatím není mnoho. Dokonce může některé dny dojít k tomu, že kanál vůbec nevysílá. Na ITV1 HD se objevují především různé snímky staršího data (např. původní Hvězdné války, Jurský park apod.) a přenosy anglické Premier League.

Parametry příjmu (příklad set-top-boxu Vantage): Eurobird 1 (28,2 st. východně), 11428/H, FEC-DVB-S, Režim hledání – PID, Video PID 3401, Video H 264, Audio PID 3402, Audio Dolby, PCR PID 3401.

Gladiator

Redakce DigiZone.cz doporučuje:

19. prosince – 19:30 – Take That: The Circus Live
19. prosince – 22:00 – Láska nebeská
20. prosince – 16:50 – Johnny English
22. prosince – 23.35 – Základní instinkt
23. prosince – 22:00 – Bridget Jones: S rozumem v koncích
25. prosince – 0:15 – Zamilovaný Shakespeare
26. prosince – 0.15 – Gladiátor
27. prosince – 22:00 – Prázdniny
28. prosince – 17:20 – Pýcha a předsudek

Kompletní seznam pořadů na ITV1 HD naleznete zde.
Subjekt Astra logo

Partnerem tohoto seriálu je společnost SES Astra

Veškeré informace o příjmu satelitní televize v České republice a přehled nabídek jednotlivých satelitních operátorů najdete ve stálé příloze serveru DigiZone.cz Satelitní televize v České republice.

Einsfestival HD: Přes dvě stě hodin programu v HD

Velkou vánoční nadílku obsahu ve vysokém rozlišení bude mít pro své diváky německá veřejnoprávní televize. Např. dokumentární a kulturní kanál Einsfestival HD přinese v období od 23. prosince letošního roku do 6. ledna 2010 více než dvě stě hodin pořadů v HDTV. Nebude zde chybět ani produkce, které se podařilo získat zlatou sošku Oscara za skvělý výkon Marion Cotillard, kterou měli diváci v nedávné době možnost vidět např. po boku Johnnyho Deppa ve filmu Public Enemies, a také masky. Celkem tak diváci programu Einsfestival HD uvidí ve vysokém rozlišení až 70 pořadů. Stanice už vysílala ve vysokém rozlišení několikrát, a to vždy při příležitosti svátků jako byly Velikonoce nebo Vánoce, popř. mezinárodní veletrh IFA. Nyní půjde v podstatě o generálku před ostrým startem v únoru 2010, kdy se budou konat olympijské hry v kanadském Vancouveru.

Parametry příjmu: Astra 1H (19,2 st. východně), 12421/H, FEC 3/4, SR 27500, norma DVB-S

Edith Piaf

Redakce DigiZone.cz doporučuje:

24. prosince – 20:15 – Edith Piaf

Kompletní vánoční programové schéma Einsfestival naleznete zde. Pořady ve vysokém rozlišení jsou označeny symbolem HD.

Erste HD a ZDF HD: Nejatraktivnější obsah ze všech

Erste a ZDF jsou první a druhý program veřejnoprávní německé televize. Stejně jako pro Einsfestival jsou i pro tyto kanály vánoční svátky jakousi generální zkouškou před olympijskými hrami. Přesto je ale u nich situace trochu jiná. Podobně jako Česká televize s programem ČT 1 HD i ony najedou po skončení OH na ostrý provoz, který již nebude přerušen. K Erste HD se vzhlíží především. Chce totiž nabídnout od února 2010 až 70 procent obsahu ve vysokém rozlišení. Stanice měla velmi kladné ohlasy na atletické MS v Berlíně, které bylo jakýmsi křtem ohněm. V současné době je v Německu k dispozici přibližně čtyři sta tisíc až milion a půl přijímačů schopných přijímat signál v HDTV. Co se týká programové schématu, programy přinesou různé sportovní události, ale také filmy a dokumenty. Např. Das Erste nabídne v HDTV také fotbalové MS 2010 z Jihoafrické republiky a přenosy sjezdového lyžování z Německa, Rakouska nebo Švýcarska.

Parametry příjmu: Erste HD + ZDF HD: Astra 1KR (19,2 st. východně), 11362/H, SR 22000, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK

Prázdniny

Redakce DigiZone.cz doporučuje:

18. prosince – 22:30 – La Bohème (opera – A. Netrebko, R. Villazón) – ZDF
22. prosince – 20:15 – Prázdniny – ZDF
1. ledna – 20:15 – Chyť mě, když to dokážeš – Das Erste

Kompletní vánoční programové schéma obou stanic naleznete na daserste.de a zdf.de (nutno kliknout na určitý den).

Arte HD: Chaplinova Světla velkoměsta možná vůbec poprvé v HD

Jedná se o francouzsko-německý kulturní kanál. Program měl být původně dostupný pouze ve francouzské verzi, jeho vedení se však rozhodlo, že přidá i německou jazykovou stopu. Materiály, které jsou dostupné ve vysokém rozlišení, jsou vysílány v HD, zbytek je překonvertováván na vyšší kvalitu. Ke spuštění tohoto programu došlo oficiálně 1. července loňského roku a také patří mezi veřejnoprávní stanice. Je orientován především na kulturně zaměřeného diváka a přináší především osvětu v oblasti evropské scény. Kultura ale není jediným bodem programu, který lze na Arte najít. Jde např. také o celovečerní a televizní filmy, schéma se naopak vyhýbá talkshow a sportovním přenosům. Rozdělen je i podíl tvorby z jednotlivých zemí. Přibližně 30 % pořadů tvoří pořady francouzské, 30 % německé, 30 % evropské a zbytek zámoří (Severní a Jižní Amerika, Austrálie apod.). Řečí čísel lze vyjádřit i podíl jednotlivé tvorby – 40 % dokumenty, 20 % celovečerní filmy, 10 % televizní filmy, 20 % informační proud a 10 % připadá na hudbu, divadlo a tanec.

KL22 hlasovani

Parametry příjmu: Astra 1H (19,2 st. východně), 11362/H, FEC 2/3, SR 22000, norma DVB-S2

Charlie Chaplin

Redakce DigiZone.cz doporučuje:

23. prosince – 20:15 – Wilde Tiere, große Liebe – dokument
24. prosince – 14:00 – 29. Weltfestival des Zirkus von Morgen
24. prosince – 20:15 – Max Raabe & Palast Orchester
24. prosince – 21:00 – Světla velkoměsta – režie Charlie Chaplin, rok 1931; bude uvedeno v HD!

Program Arte HD na 52. týden naleznete zde. Pořady ve vysokém rozlišení jsou označeny symbolem.

Foto: archiv filmových distribučních společností

Programové schéma kterého kanálu vás zaujalo nejvíce?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.