Hlavní navigace

CS Link zásadně mění strategii. Přichází s placenými HD kanály a kompresí MPEG-4

24. 2. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Přesto, že Česká republika už má pět satelitních služeb, pokud mezi ně počítáme i virtuální T-Mobile televizi, na trh v podstatě vstupuje nový hráč, který má vlastní zájmy se značkou CS Link. Doposud se tato platforma dala hodnotit jako ne příliš progresivní v oblasti nových technologií. Šířila pouze programy v normě MPEG-2, její dva HD programy byly pouze jakousi pomyslnou třešničkou na dortu a hlavně byly neplacené. To se ale s novým stoprocentním vlastníkem společnosti Media Vision, provozovatele CS Linku, rapidně změní.

První viditelný krok: Nova HD z jednoho kmitočtu

15. červen 2009 byl důležitým datem pro zákazníky satelitní služby CS Link. V její nabídce se objevila televize Nova s vysokým rozlišením obrazu (HDTV). Zároveň byla prvním HD programem, který byl v této platformě dostupný, a to všem zákazníkům, kteří si od tohoto data aktivovali u CS Linku kartu nebo zaplatili jednorázový manipulační poplatek. Problém však byl bohužel v tom, že Novu HD služba šířila z jiného transpondéru (frekvence) než v konkurenční služba Skylink. Provozovatelé obou platforem se totiž nedokázali dohodnout na společné distribuci, a tak byla na satelitní pozici 23,5 stupně východně, kterou využívají obě konkurenční satelitní služby, šířena tato stanice jednou pro CS Link a podruhé pro Skylink. To pochopitelně přinášelo největší nevýhodu v tom, že každý z těchto operátorů musel signál distribuovat k zákazníkům na vlastní náklady a nemohl se o ně dělit. Po více než roce a půl však dochází k zásadní změně. Nový provozovatel satelitní služby CS Link oznámil, že se dohodl s konkurenčním Skylinkem a program nabídnou z jedné frekvence, té, která patří druhé jmenované platformě. Zástupci CS Linku a Skylinku dlouhodobě v rozhovorech uváděli, že jsou ochotni se dohodnout, tento krok se ale povedl až se vstupem společnosti M7 Group do firmy Media Vision.

Nova HD uvolní místo dalším stanicím, například Primě love

Zákazníci CS Linku sice budou muset přelaďovat na tyto nové parametry: Astra 3B (23,5 stupně východně), 12109/H, SR 27500, FEC 3/4, norma DVB-S2, kódování CryptoWorks (Irdeto), ovšem ve výsledku na tom vydělají, jelikož Nova HD vysílá ve Skylinku s vyšším datovým tokem. Na původní frekvenci, tedy parametrech: Astra 3B (23,5 stupně východně), 12070/H, SR 27500, FEC 3/4, norma DVB-S, kódování CryptoWorks, se mohou objevit nové stanice. Nova HD zde zabírala přibližně 7 až 8 Mbps. Na tomto kmitočtu by se měl objevit nový ženský program Prima love, o němž už vedení televize Prima oznámilo, že bude dostupný jak v nabídce CS Linku, tak Skylinku. Jelikož je odpojení Novy HD stanoveno až na 8. března, připadají v úvahu dvě možnosti: buď sem CS Link připojí Primu love až v tento den s plnohodnotným programem, nebo se tu objeví pozice pro tuto stanici již o několik dní dříve a s textovou informací, která zabere minimální datový tok, bude lákat na její spuštění. Zbude tu však místo ještě na další kanál (v tuzemských poměrech, kdy Filmbox a Filmbox Extra vysílají s minimálním datovým tokem, možná i dva). Jaká stanice by se tu však mohla objevit, je v tuto chvíli těžké tipovat a je možné, že si zde CS Link zkrátka jen nechá volné místo pro budoucí rozšíření.

Jiří Chum - Zprávy TV Prima 6.8.2010

Prima HD může posloužit jako dobrý obchodní tah a výhoda proti konkurenčním satelitním službám, i když v nativním HD vůbec nic nevysílá (Foto: Čestmír Polák)

Prima HD jako výborný obchodní tah

Přesto, že televize Prima v nativním, tedy přirozeném HD vůbec nevysílá, neodradilo to nového vlastníka Media Vision, provozovatele CS Linku, aby program v budoucnu zařadil do své nabídky. Většina běžných zákazníků nebo lidí, kteří se zkrátka o technologie (moc) nezajímají, totiž vůbec netuší, jaký je rozdíl mezi takzvaným přepočítávaným a nativním HD. Právě ona dvě písmenka se tedy dají použít skvělý obchodní tah proti konkurenci. Je poměrně jednoduché si představit, že CS Link použije Primu HD jako součást své nové obchodní kampaně, ve které bude tvrdit, a bude to pravda, že je jedinou satelitní službou, která nabízí vysílání této stanice ve vysokém rozlišení obrazu. Prima HD však bude mít i další plus. Bude stoprocentně šířena z nového satelitu Astra 3B, který byl vypuštěn loni, takže se tím pádem také mnohonásobně zvýší její pokrytí starého kontinentu. Astra 3A, která pokrývá území menší, šíří pouze Primu v SD kvalitě. Pokrytí Astrou 3B také znamená, že v některých oblastech bude k příjmu stačit menší parabola, než tomu bylo doposud, hovoříme-li tedy o okrajových oblastech satelitu Astra 3A.

AB IPBox 9900 BB přední panel

Příchod programů v kompresi MPEG-4 může pro některé zákazníky znamenat koupi nového satelitního boxu (Foto: Čestmír Polák)

KL23 hlasovani

Jasný vzkaz zákazníkům: Pořiďte si boxy s MPEG-4 nebo hned HDTV

Společnost Media Vision sice nezanikla, ovšem její vlastnictví přešlo z nizozemská firmy SP D CORPORATION B.V., která držela stoprocentní obchodní podíl, na lucemburskou M7 Group S.A. Politika jejího vedení je v těchto dnech velice viditelná a dává zákazníkům přibližně následující vzkaz: Pořiďte si box s MPEG-4, nebo nové programy v budoucnu neuvidíte. Satelitní služba CS Link zatím prostřednictvím tiskové zprávy sice nekomunikovala pod novým vedením zatím jedinou programovou novinku, ovšem ze záměrů M7 Group S.A. lze jasně číst díky testům, které aktuálně probíhají na satelitní pozici 23,5 stupně východně. Tady se objevily nové pozice Disc. Travel CZ a Disc. Sci. CZ, které patří programům Discovery Travel and Living a Discovery Science. Transpondér (frekvence), na němž se nacházejí, je ve vlastnictví nizozemské satelitní služby Canal Digitaal, kterou s CS Linkem pojí stejný provozovatel. Z technických parametrů a identifikace lze vyčíst, že se tedy bude jednat o nové programy pro tuzemské zákazníky kódované v kompresním formátu MPEG-4. Pokud tedy nebude mít zákazník box pro příjem klasických programů s tímto standardem nebo rovnou HDTV box, bude mít zkrátka smůlu. Právě tato skutečnost se vymyká tomu, co kdysi tvrdil výkonný ředitel Media Vision Daniel Klička, který chtěl nabízet mimo jiné i neplacené HD stanice. O ty druhé prý neměli zákazníci dostatečný zájem. Je tedy jasné, že otěže CS Linku už nyní v rukou pevně drží nový majitel z Lucemburska.

Vstup M7 Group do CS Linku může znamenat zásadní změny v této satelitní službě

Platforma CS Link 100
Přesto, že čtenáři DigiZone.cz vyhlásili nejzásadnější událostí druhého únorového týdne bleskový přesun tureckého seriálu Tisíc a jedna noc na TV Nova z prime timu do méně atraktivního času, podvečera, podle našeho názoru je důležitější vstup skupiny M7 Group do satelitní služby CS Link. Tato skutečnost totiž může mít zásadní vliv na budoucnost satelitní pozice 23,5 stupně východně na českém trhu. M7 Group doposud v Česku spolupracovala s konkurečním Skylinkem, nyní se z těchto dvou operátorů stávají konkurenti. Co můžeme od těchto změn očekávat? Dočkají se diváci CS Linku placených programů v HD kvalitě?

Nabídkou programů pro více trhů se ušetří

Z dosavadních testů lze vyčíst i další zajímavou skutečnost – společnost M7 Group bude nové programy nabízet pro více trhů. Typickým příkladem je stanice AXN na transpondéru Canal Digitaal (CD). Ta nejen, že obsahuje kódování CryptoWorks, které patří tuzemské satelitní službě CS Link, ale zároveň je zde připojený Mediaguard. Ten ukazuje právě na Canal Digitaal. Stanice AXN Scifi, která bude ještě s AXN Crime dostupná také na tomto kmitočtu, obsahuje pouze kódování CryptoWorks. Přechodem těchto programů na nový (nizozemský) kmitočet se uvolní v CS Linku další kapacita. Lze tedy ještě očekávat další rozšíření nabídky. Tematické stanice Discovery, o kterých už byla řeč, Travel and Living a Science, obsahují zatím pouze jazykovou stopu Canal Digitaal – holandštinu. Nový stoprocentní vlastník společnosti Media Vision by si měl dát ale pozor na to, jak postupuje. Mohlo by se totiž stát, že někteří zákazníci nebudou mít u takovéto novinky zájem. Nebudou si tedy ochotni kvůli novým programům pořizovat boxy s podporou MPEG-4, jejichž cena se ovšem za pár let dostala na úroveň, za jakou se prodávaly ty SD. Pak by jednoduše došlo k tomu, že část klientů zkrátka od CS Linku odejde. Takových zákazníků ale stoprocentně mnoho nebude, jelikož dva HD programy, které už má služba v nabídce, tedy ČT HD a Nova HD, jsou šířeny sice v normě DVB-S, ale kompresním formátu MPEG-4. Otázkou také zůstává, jak budou vypadat do budoucna programové balíčky a zdali se nový vlastník nezbaví populárních produktů Mých 6 nebo TOTAL. I to by ho totiž mohlo stát další klienty.

Vítáte aktuální kroky vlastníka satelitní služby CS Link?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).