Hlavní navigace

Vstup M7 Group do CS Linku může znamenat zásadní změny v této satelitní službě

14. 2. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Přesto, že čtenáři DigiZone.cz vyhlásili nejzásadnější událostí minulého týdne bleskový přesun tureckého seriálu Tisíc a jedna noc na TV Nova z prime timu do méně atraktivního času, podvečera, podle našeho názoru je důležitější vstup skupiny M7 Group do satelitní služby CS Link. Tato skutečnost totiž může mít zásadní vliv na budoucnost satelitní pozice 23,5 stupně východně na českém trhu. M7 Group doposud v Česku spolupracovala s konkurečním Skylinkem, nyní se z těchto dvou operátorů stávají konkurenti. Co můžeme od těchto změn očekávat? Dočkají se diváci CS Linku placených programů v HD kvalitě?

O M7 Group, novém majiteli satelitního CS Linku

Ačkoliv lucemburská M7 Group může připadat divákovi, který se příliš neorientuje na poli placené televize, jako nováček, ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Tato skupina je po celé Evropě provozovatelem několika satelitních služeb, konkrétně pak v zemích Beneluxu, Rakousku a nově také v České republice a na Slovensku. Mezi značky M7 Group patří Canal Digitaal, TV Vlaanderen Digitaal, TéléSAT Numérique, TéléSAT Luxembourg a AustriaSat. Je však pravdou, že jde o skupinu velice mladou. Založena byla v říjnu roku 2009. M7 Group dále uvádí, že všechny programové balíčky jsou šity na míru klientům konkrétních služeb v daných zemích. Lucembursko bylo pro skupinu vybráno na počátku jako strategická pozice z pohledu zemí, ve kterých platformy působí a také blízkosti k poskytovateli satelitní kapacity, společnosti SES Astra. I ta má své sídlo v tomto státě. Pokud nepočítáme CS Link, o kterém webové stránky M7 Group ještě nehovoří, skupina má v tuto chvíli přes milion zákazníků, kteří prostřednictvím paraboly přijímají signály národních i mezinárodních televizních a rozhlasových stanic ze satelitu.

Změna ve strategii distribuce HD stanic?

Rozhodně nebudeme střílet od boku, když napíšeme, že vstup M7 Group do satelitní služby CS Link může znamenat zásadní změnu strategie v šíření stanic s vysokým rozlišením obrazu (HDTV). Česká skupina GES, která byla doposud majitelem společnosti Media Vision, provozující CS Link, se dlouhou dobu stavěla k HDTV více méně vlažně. Dlouhou dobu šířila pouze stanice v SD, tedy standardním rozlišení obrazu, a dva programy v HD kvalitě – ČT HD a Nova HD – má pouze v základní programové nabídce. První stanice je v ní takzvaně z dobré vůle České televize, která operátorům na této pozici signál poskytla a druhý kanál je zde spíše jako dobrá reklama pro Novu. Když už ji má Skylink a T-Mobile televize (ta ovšem pouze Novu HD virtuálně přebírá), proč by měla chybět také v CS Linku? Výkonný ředitel Media Vision Daniel Klička se nedávno nechal slyšet, že spíše než cestou placené programové HD nabídky by se chtěl zaměřit na neplacenou televizi. To je ale problém. Kde takové HD kanály vzít? Na výběr příliš není. V úvahu připadají pouze dvě stanice. Prima HD by se na pozici 23,5 stupně východně měla objevit v CS Linku v dohledné době a Barrandov se s HDTV na družici zrovna nehrne. Svědčí o tom ostatně i fakt, že jeho HD verze doposud není součástí nabídky žádného satelitního operátora.

Brava HDTV - screenshot

V nabídce CS Linku by se v budoucnu mohl objevit například program Brava HDTV. Připouští to i výkonný ředitel TradeTec Jaromír Glisník. Hrají pro něho dvě výhody – pozice 23,5 stupně východně a přítomnost v nabídce Canal Digitaal, kterou M7 Group v Nizozemsku provozuje. (Repro foto: Brava HDTV)

CS Link musí začít šířit placené HD kanály, nebo mu ujede vlak

Skupina M7 Group, která vstoupila do CS Linku, si jistě nechala před koupí této satelitní služby vypracovat studii, jak to s tuzemským trhem placené satelitní televize vypadá. Je jasné, že pokud chce začít operátor konkurovat Skylinku a jeho „růžové verzi“, T-Mobile televizi, musí začít šířit další stanice ve vysokém rozlišení obrazu. Je docela paradox, že jsme nedávno vstoupili do roku 2011 a CS Link má ve své nabídce pouze dva HD programy, z nichž je ovšem většina pořadů vysílána v SD kvalitě. Jde pouze o takzvaný upscale, tedy přepočet z SD rozlišení do HD kvality. M7 Group může využít však své velké výhody. Jak již bylo řečeno, tato skupina je provozovatelem satelitní placené televize nejen v České republice, ale i v dalších zemích (Belgii, Lucembursku, Rakousku). Do karet jí hraje i ta skutečnost, že její služby Canal Digitaal a TV Vlaanderen Digitaal distribuují své programy právě prostřednictvím pozice 23,5 stupně východně, kde kromě CS Linku působí také Skylink a T-Mobile televize.

Jaromír Glisník 500

M7 Group pro nás bude nadále partnerem, říká šéf Skylinku Jaromír Glisník (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Neobvyklá situace pro Skylink. M7 Group bude zároveň partnerem i konkurencí

Satelitní služba Skylink již se skupinou M7 Group spolupracuje. V rámci takzvaného simulcryptu (sdíleného kódování) právě přebírá od Canal Digitaal některé programy, například Brava HDTV nebo Discovery HD Showcase. Obě služby bylo doposud možné považovat za partnery. Koupí provozovatele CS Linku se však z M7 Group stává pro Skylink také paradoxně konkurencí. Skupina už teď musí uspět sama také na českém trhu a musí se určitým způsobem od Skylinku odlišit. Může tedy dojít například k tomu, že zatímco některé programy zařazené v budoucnu nebudou z Canal Digitaal pro zákazníky Skylinku dostupné, budou je moci sledovat zákazníci CS Linku. Tuto praxi by ale pochopitelně mohl naopak aplikovat i Skylink. Výkonný ředitel TradeTec Jaromír Glisník však tvrdí, že tyto obavy nejsou na místě. CS Link prý bude nadále pro Skylink partnerem jako je pro něj právě Canal Digitaal. Na této situaci je ale možné najít také jedno velké plus. Je možné, že se v dohledné době dočkáme dohody obou subjektů, tedy Skylinku a M7 Group, na sjednocení šíření Novy HD, které jsou doposud pro každou službu šířeny nesmyslně z různých kmitočtů.

Daniel Klička 500

Bude muset Daniel Klička opustit řízení satelitní služby CS Link? Otázka, která bude pravděpodobně v nejbližší době zodpovězena. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

CIF23

Vstup M7 Group do CS Linku = změna managementu?

Bývá poměrně standardní, že když nějaká společnost vstupuje do jiné, fúzuje nebo se chystá k jinému podobnému kroku, dochází také ke změně managementu této firmy. Ostatně to není nic zvláštního a mohli jsme se s tím setkat i u poskytovatelů placených televizních služeb v Česku. Zmiňme pár příkladů: Při změně strategie satelitní televize UPC Direct se její řízení přesunulo do Nizozemska a při té příležitosti byla zřízena společnost UPC DTH S.á.r.l. Na službu nabízenou prostřednictvím družice už tak nemá vliv generální ředitel české UPC Václav Bartoň, ale přímo centrála sídlící v zahraničí. Podobně s novou strategií Skylinku (dříve Trade and Technology) přišel před několika lety do jejího vedení výkonný ředitel Jaromír Glisník. A zůstaneme-li u CS Linku, i ten si poměrně nedávno vyměnil management, když jeho opratě přebírala právě společnost Media Vision, jejímž vedením byl pověřen Daniel Klička. Na otázku, zda se tento krok skutečně chystá, však serveru DigiZone.cz neodpověděla skupina M7 Group, ani dosavadní provozovatel CS Linku. Všechny novinky budeme komunikovat prostřednictvím tiskové zprávy. V současné době vám na tuto otázku nemohu odpovědět, vzkázala DigiZone.cz marketingová manažerka Media Vision Lucie Gleichová.

Server DigiZone.cz oslovil ohledně koupě společnosti Media Vision přímo centrálu M7 Group v Lucembursku, ale odpovědi na svůj e-mail (jiný kontakt není na webu uveden) se bohužel nedočkal.

Přinese M7 Group zlepšení služeb satelitní platformy CS Link?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).