Hlavní navigace

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O rozšiřování DVB-T, konkrétních modelech set-top-boxů a spolupráci s DigiZone.cz

25. 9. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Po týdnu opět otevíráme redakční poštu, abychom čtenářům zodpověděli další část jejich dotazů. Tentokrát bude řeč např. o rozšiřování DVB-T a zajímavostí bylo, že oba čtenáři se ozvali z Liberecka. Třetího čtenáře, který je z Rokycan, zajímalo, jak je možné, že se mu u multiplexu 3 naladil pouze obsah, ale není možné ho sledovat. Poradíme, jak si poradit s digitálním příjmem na více televizorech a řeč bude také o konkrétních modelech set-top-boxů. Chcete psát pro náš server? Pak i vám je určen dnešní text.

Pokrytí digitálním signálem

Radka Petková: Nikde jsem se nedočetla, kdy bude zapotřebí zakoupit skříňku na digitální vysílání na Liberecku. Každý tvrdí něco jiného, a proto bych vás prosila o sdělení termínu.

Jan Potůček: Úplně postačí, když si digitální přijímač pořídíte příští rok v létě. Do té doby o televizní signál nepřijdete.

p. Bassmüller: Jak je to s digitalizací v Libereckém kraji? Konkrétně mě zajímá Česká Lípa. Jaké tu jdou programy?

Lukáš Polák: Veškeré informace o tom, kdy a kde se bude digitálně vysílat, najdete v naši speciální trvalé příloze http://regiony­.digizone.cz/. Liberecký kraj se dočká digitální televize příští rok, a i když se s tím původně nepočítalo, DVB-T bude šířit také Ještěd.

Petr Blahník, Rokycany: Zakoupil jsem set-top-box, přístroj nainstaloval podle návodu, spustil automatické ladění, naladily se na kanálu 34 pouze programy ČT. Na vašich stránkách jsem se dočetl, že je třeba naladit kanál 52, to jsem manuálně učinil a anténu (síto) natočil na vysílač Košutka. V seznamu nalezených stanic se zobrazily zbývající stanice (Prima, Óčko a Z1), ale pouze v seznamu, obraz ani zvuk se nenaladí. Jak je to možné? Chci se ještě zeptat, když budu mít anténu a set-top-box naladěn na kanál 52, jak učiním abych chytal i TV Nova. Musím mít dvě antény?

Lukáš Polák: Pravděpodobně se nacházíte již v hraničním území pokrytí DVB-T signálem z multiplexu 3 (Prima, Óčko atd.). Set-top-box tedy sice kanály naladí, ale už je pro jejich slabý signál nedokáže zobrazit. Počkejte si, prosím, na navýšení výkonu z tohoto kanálu a přesun na jinou lokalitu. Co se týká příjmu televize Nova, nebudete muset mít jinou anténu. Pokud bude naše komerční jednička vysílat se stejnou polarizací jako MUX 3, neměl byste mít s příjmem sebevětší problémy.

Česká televize logo

Kamil Kolář: Jsem divák z Pardubic a mám pocit, že tento region je pro vedení ČT a tvůrce harmonogramu digitalizace podřadný, alespoň to vyplývá z termínu pokrytí této oblasti digitálním signálem. Ptám se, a jistě nejsem sám, z jakého důvodu je pokrytí veřejnoprávním multiplexem této části republiky až na posledním místě? Vznik sítě 1 v Praze, resp. přesun programů ČT na 53 kanál z Cukráku, to je definitivní konec dálkového příjmu ČT v DVB-T z Prahy. Proč jako platící koncesionář nemůžu sledovat např. ČT4 Sport oproti divákovi z Prahy?

Lukáš Polák: Region Pardubicka určitě není pro vedení ČT a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podřadný. Bohužel, nebo bohudík, byl zvolen postup pokrývání v protisměru hodinových ručiček, a tak k vám dojde digitální televize až v příštím roce. Česká televize, by byla, dle mého názoru, asi tou poslední, která by chtěla diváky připravit o možnost sledovat své digitální kanály. Situace byla způsobena bohužel jinými průtahy. A co se týká placení koncesionářských poplatků, musí se obyvatelé Česka bohužel spokojit s tím, že finální pokrytí všemi kanály ČT bude až v roce 2010. Buďte rád, že jste z Pardubicka. Jak by se vám líbilo, kdybyste byl obyvatelem Zlína nebo Jesenicka a DVB-T by k vám doputovalo až září, resp. říjnu 2010? K přečtení bych vám také doporučil náš článek Koncesionářské poplatky musíte platit, i když přijdete o ČT 2.

Zapojení více set-top-boxů v domácnosti

V. Palan: Je možné sledovat v domácnosti po přechodu na digitální vysílání (panelák se společnou televizní anténou – STA) na dvou televizorech dva různé programy? V současné době máme analogový příjem. V zásuvce STA je rozbočovač a z něj vedou dva koax. kabely ke dvěma televizorům, což umožňuje ve dvou místnostech sledovat dva různé programy. Po přechodu na dig. vysílání, propojím-li ze stávajícího rozbočovače, televizor přes set-top-box a u druhého televizoru udělám totéž, je možné na každém z televizorů pomocí set-top-boxů sledovat jiný program? Je nutné mít dva STB? A jak by vlastně fungovalo přepínání programů u druhého TV, v případě použití 2 tunerového STB? Bude mít v obou případech vliv na kvalitu délka kabelu (délka 15 m)?

Lukáš Polák: Pochopil-li jsem to správně, máte zkrátka dva analogové televizní vývody, tzn., že až si STA upravíte pro příjem DVB-T, budete moci přijímat na dvou televizorech dva různé programy. V případě, že byste si chtěl jeden pořad na jednom set-top-boxu nahrávat a zároveň ho sledovat, potřebujete dvoutunerový. Délka 15 metrů je bez problémů. Osobně mi ze střechy vede od paraboly asi pětadvacetimetrový kabel a vše je v pořádku.

Sencor SDB 3007T

Poznámka k recenzi set-top-boxu Sencor SDB 3007T

Robert Král: Chtěl bych reagovat na Váš článek k „Sencor SDB 3007T: dva tunery a podpora HDD mají svá ale“ a dovolím si ho upřesnit. Tento výrobek obsahuje dva tunery a dá se nezávisle nahrávat na obou. Jeden nahrává na HDD a druhý přes výstup S-video kompozitní ze zadní strany panelu. Zapojí-li se do videa, lze, nezávisle na tuneru prvním, úplně v pohodě nahrávat. Dále sice výrobce, nebo distributoři tohoto výrobku uvádějí, že na HDD o velikosti 80 GB lze nahrát cca 55 hodin záznamu, což je v pořádku, ale u velikosti 160 GB a 250 GB uvádějí cca přes 300 hodin. To je nesmysl. I podle kupeckých počtů to je cca 110 hodin a cca 165 hodin. U mého HDD 250 GB přístroj uvádí 175 hodin. Jinak jsem byl s vaší recenzí spokojen i když nebyla úplně povzbuzující a tento výrobek si zakoupil.

Lukáš Polák: Děkujeme za vaše reakce na naši recenzi. Dáváme je k dispozici tímto dalším čtenářům.

Satelitní televize

Václav Buneš: Zaujala mě vaše recenze na Vantage HD7100S – PVR HD satelitní receiver. Hledám obdobné zařízení, chtěl bych ho zapojit do domácí sítě z pevných rozvodů a WiFi, která je připojena k internetu přes ADSL. Zapojení – přes HDMI jej spojit s 50" LCD televizí a pomocí Ethernet 10/100Mbit/s z­apojit do domácí sítě. Zajímá mne, jaké jsou možnosti nastavení přístupů při sdílení a zabezpečení zařízení v síti, pokud bych připojil k tomuto zařízení velkokapacitní HDD přes SATA, na kterém by byly umístěny a trvale připojeny všechny sdílené datové soubory. Je možné přehrávat soubory ze sdílených médií uložených v rámci sítě? Lze přehrávat soubory *.AVI? Pro příjem českých stanic je nutné zakoupit kartu, nebo je dostupný firmware, který umožní sledování českých a slovenských programů bez její instalace?

Lukáš Polák: Položil jste docela záludnou otázku. S problémem zabezpečení vám bohužel neporadím. Pravdou je, že Vantage 7100S je kvalitním přijímačem. Má však pochopitelně i své chybičky. Během testu jsem neměl možnost vyzkoušet, v jakém formátu by ukládal videa na disk, protože jsem neměl médium s rozhraním eSATA k dispozici. Vantage je pochopitelně připraven na sdílení. To tedy k vaší otázce. K možnosti emulování nebo sdílení karet k jednotlivým platformám se vám s pochopitelných důvodů nemohu oficiální cestou vyjádřit. Co jsem měl možnost na jednotlivých fórech vidět, tak nejvíce jsou v současné době čtenáři spokojeni asi s Octagonem 918 HD, na jehož klon, Optibox 7750, jste si mohl přečíst recenzi na DigiZone.cz ve středu.

Z jiného soudku

Logo DigiZone

Daniel Neumann: Shodou okolností jsem potkal v Plzni měřicí vůz Českého telekomunikačního úřadu. Udělal jsem pár fotografií, z nichž jsem vybral několik pěkných. Občas se telefonicky spojím s Davidem RáczemDomažlic (jeden z externistů serveru DigiZone.cz, pozn. red.) a ten mi doporučil, že mám napsat nějaký článek a přidat pár fotografií. Jelikož jsem na váš web ještě nepřispíval, dohledal jsem si stránku „Jak psát pro Digizone“ a jako první mi cvrnkl do nosu text, že mám nejprve napsat k vám do redakce, zda se mám do tohoto tématu vůbec pouštět.

Lukáš Polák: Zvolil jste správný postup. Jakmile něco zajímavého zaznamenáte, co by mohlo zajímat i ostatní čtenáře, neváhejte nás kontaktovat. Jedině tak se o tom dozvědí další čtenáři našeho – vašeho serveru. Je to výzva i ostatním. Nedávno jsem byl v Jižním Tyrolsku, kde jsem potkal měřící vůz italské společnosti RAI Way, obdoba našich Radiokomunikací. Bohužel, než jsem se stihnul vrátit na parkoviště s fotoaparátem, bylo auto pryč…

ICTZ23

René Krell: Nezdá se mi, že by vaši databázi set-top-boxů někdo pravidelně aktualizoval. Ten kdo píše recenze, přidá i přístroje? Koupil jsem si třeba STB ECG DVB-T 450, který se párkrát masově prodával ve velkých obchodních řetězcích a zjistil jsem, že některé další modely, které výrobce nabízel, ve vaší databázi vůbec nejsou. S ohledem na vysokou kvalitu a aktuálnost informací na vašem serveru by tohle nemělo být zanedbáno.

Jan Potůček: Databázi set-top-boxů aktualizuje jeden náš externista vždy jednou za čas. Redakce na to nemá čas ani kapacitu, takže nás, prosím, omluvte. Opravdu nemůžeme dělat okamžitě všechno, co bychom chtěli.

Jste spokojeni s recenzemi set-top-boxů na DigiZone.cz?