Hlavní navigace

Facebook je na ústupu, Apple a Samsung zpomalovaly telefony a WhatsApp pokračuje ve „facebookizaci“

28. 10. 2018
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Mactrunk / depositphotos.com
Příběh webu TVaddons, Apple News moderují lidé, Alexa pozná, zda jste nemocní, fake news na Facebook na ústupu, WikiTribune bez žurnalistů. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Facebook už není sociální sítí pro mladé. Z původního 71% podílu v USA poklesl na 51% podíl. Jedničkou pro mladé mezi 13 a 17 lety je YouTube (85 %) a následuje Instagram (72 %) a Snapchat (69 %). Twitter je na pátém místě s 32% podílem. V celé populaci je na prvním místě také YouTube (73 %) a teprve druhý je Facebook (68 %). Následuje Instagram (38 %), Pinterest (29 %), Snapchat (27 %), LinkedIn (25 %) a Twitter (24 %). Viz 8 facts about Americans and Facebook.

Americký prezident Donald Trump prý má napíchnutý svůj soukromý iPhone. V reakci na nový skandál tweetnul, že „mobilní telefon používá vzácně“. Tweet pochopitelně pochází z jeho iPhonu. Ta podstatnější část příběhu je ve When Trump Phones Friends, the Chinese and the Russians Listen and Learn, ve kterém New York Times uvádí, že soukromé hovory Trumpa mají pod dohledem jak Čína, tak Rusko. Což může být docela problém, protože Trump se odmítá svého iPhonu vzdát a je dost otázka, co všechno přes něj vytroubí do světa.

Adam Lackman provozoval TVAddons. Telekomunikační a mediální společnosti, v doprovodu právníků a dozoru, u něj jednoho dne provedly domovní prohlídku a zažalovaly ho pro pirátství. Ve What Happens When Telecom Companies Search Your Home for Piracy najdete hodně silný příběh. TVAddons žádný nelegální obsah (filmy, seriály) nešířila, byla to repository pro add-ony pro Kodi, které se (samozřejmě) daly použít legální i nelegálně. Hodně děsivé čtení. Dřívější informace viz Kauza doplňků pro Kodi: TV Addons je zpět, ale s novou hromadnou žalobou na krku.

TELEgraficky

Starlink: Battle for AtlasFold N Fly ■  Oracle koupili DataFox ■ RIP Ctrl-Shift-Q ■ Historie Ctrl+Alt+Del RDRD2 Assclown nebo asshat? ■  Žijeme sdílenou halucinaci 

WEBDESIGN, INTERNET

StartPage.com chystá novou verzi a na new.startpage.com se můžete v předstihu podívat, jak vypadá a co umí. Rovnou prozradí, že i sem dorazila mánie kulatých rohů.

Apple je v otázce Apple News přesvědčen o nutnosti lidské moderace, pravém opaku toho, co dlouhodobě prosazuje Mark Zuckerberg. A co také opakovaně bylo zdrojem zásadních problémů. Založených na mylné představě, že algoritmy nebudou předpojaté. Zajímavé čtení najdete v Apple News’s Radical Approach: Humans Over Machines.

Facebook je na ústupu, Google stoupá. Platí to i na mobilních telefonech. Když Facebook přestane fungovat, lidé se navíc vydají číst zpravodajské weby. Osobně se ale obávám, že to dělají hlavně proto, že hledají potvrzení, že Facebook nejede, důvod, proč nejede, a záchranu (kdy pojede). Viz What happens when Facebook goes down? People read the news.

SOFTWARE

Winamp 5.8 je venku a chápete to správně: je to nová verze legendy z dávnověků internetu. Viz Winamp 5.8 Media Player Released in All Its Nostalgic Glory a je dobré připomenout, že Winamp byl v roce 2014 koupen společností Radionomy, která slíbila, že ho udrží naživu. Slib plní.

Nové dokumenty v Google Docs vytvoříte prostým použitím doc.new, sheet.new, slide.new a form.new v prohlížeči (fungují i množná čísla). Povedený způsob použití TDL .new.

Amazon si patentoval schopnost Alexy poznat, jestli jste nemocní či v depresi, a na základě toho vám prodat léky. Echo má umět analyzovat „fyzickou či emoční abnormalitu“. Viz Amazon patents Alexa tech to tell if you’re sick, depressed and sell you meds a Voice-based determination of physical and emotional characteristics of users.

TOP 10 open source projektů roku 2018 podle GitHubu? Vscode (Microsoft), react-native (Facebook), tensorflow, angular-cli, auzre-docs, angular, ansble, kubenetes, npm a DefinitelyTyped. Viz Top open source projects 2018: Vscode, React-native, Tensorflow.

MARKETING A KOMUNIKACE

Amazon stáhl inzerci u Bloombergu a Apple agenturu nepozval na uvedení nových produktů. Je to vcelku logická reakce na podivné články Bloombergu o čipech na základních deskách Supermicro – ani po třech týdnech se informace nepodařilo potvrdit i přes další pokus Bloomergu aféru z čipu na základní desce převést na čip v síťovém konektoru. Viz Source: Amazon Pulled Its Ads From Bloomberg Over China Hack Story.

65 % zákazníků chce na svou recenzi dostat osobní odpověď. Pro firmy to může být zásadní výzva, protože míst, kde se recenze a zkušenosti zákazníků objevují, může být velké množství. Viz 65% Of Consumers Want Personal Responses To Their Review.

Většina Američanů nedokáže na sociálních sítích rozeznat bot od člověka. Většina je ale přesvědčena, že bot je něco špatného. Viz Social Media Bots Draw Public’s Attention and Concern.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Saúdská Arábie uplatila zaměstnance Twitteru, který pak šmíroval účty. Stalo se to v roce 2015, Twitter dal dotyčnému padáka a několik desítek účtů vyrozuměl o tom, že byly cílem sledování. Vcelku nic masivního, ale jenom opět další ukázka, že soukromí na internetu neexistuje. Jinak samozřejmě šlo o snahu Saúdské Arábie umlčet odpor a disidenty. Viz Saudi Arabia reportedly groomed Twitter employee to spy on user accounts a Saudis’ Image Makers: A Troll Army and a Twitter Insider, kde je navíc i zajímavé čtení o tom, jak Saúdové zapojují botnety. Prostě klasická informační válka.

Online phishingové útoky meziročně vzrostly o 279 %, píše se v Yikes! Online phishing attacks up 297% over last year. Ve skutečnosti se o kus dál píše, že jde o 279% špičku fake e-shopů určených pro sběr přihlašovacích a jiných údajů (červenec až září 2018 vs. 2017). Zmiňují tam ale i dost nepříjemný způsob útoku – nákup kradenou kreditkou, prodejce dodá zboží, vlastník karty nahlásí neautorizovanou transakci, banka vrátí peníze, poškozený je obchodník.

Aplikace na milionech Androidů pracovaly na podvodech za miliony dolarů v inzerci. Klasicky model, kdy podvodnicí koupili či vytvořili aplikace pro Android na populární témata. Celkem přes 125 aplikací tak nakonec vytvořilo sofistikované schéma a odhaduje se, že přes zobrazování inzerce botům připravily firmy o stovky milionů dolarů v inzerci. Ony nakoupené aplikace, to je na tom také zajímavé, měly sloužit k naučení se „lidského chování“, aby bylo možné obejít systémy ochrany proti podvodům. Dlouhé poučné čtení v Apps Installed On Millions Of Android Phones Tracked User Behavior To Execute A Multimillion Dollar Ad Fraud Scheme.

Při hacku Cathay Pacific unikly údaje až o 9,4 milionu pasažérů – jména, data narození, národnost, telefonní čísla, e-maily, adresy bydliště, čísla pasů či jiných identifikačních karet i záznamy o jejich letech. Útočníci se dostali i k zhruba 400 číslům platebních karet (expirovaných). Je to dost velký únik a je dost zvláštní, že na něj přišli už v březnu. Viz Cathay Pacific says 9.4M passenger records affected by data breach a Cathay Pacific announces data security event affecting passenger data.

Facebook zrušil desítky stránek, skupin a účtů z Íránu, které se zapojovaly do „koordinovaného neautentického chování“. Tak už pár měsíců Facebook říká využití Facebooku k marketingu pro „nevhodné účely“. Doposud ovšem podobné pokusy pocházely hlavně z Ruska či Číny. Celkem 82 stránek, skupin a účtů na Facebooku i Instagramu mířilo na uživatele v USA a Velké Británii, s tématy týkajícími se imigrace, opozice prezidentovi či rasy. Viz Taking Down Coordinated Inauthentic Behavior from Iran.

Bing při hledání instalace Chromu ukazuje reklamy vedoucí na malware. Upozorňuje na to Bing Is Pushing Malware When You Search for Chrome a místo, kam vás reklama zavede, je „googleonline2018.com“, v tuto chvíli už naštěstí bezpečně blokované ochranou proti malware a phishingu. Podrobnosti zde.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Twitter odstranil i další účty Alexe Jonese a Infowars, které Jones používal, aby obešel zrušení svých hlavních účtů. Jde o reakci na kritiku médií, která komentovala pokračující šíření fake news a konspirací na dalších účtech, které navíc Infowars a Jones měly uvedené na webu. Nebyl tedy jistě žádný velký problém na ně přijít. Viz Twitter Removes Accounts Linked to Alex Jones and Infowars.

Fake news na Facebooku jsou na ústupu, zjistilo to několik studií. Trochu je otázkou to, že tuhle novou zprávu oznámil Facebook, ale pokud téma sledujete, tak to můžete vcelku potvrdit. Ale má to ještě jiný háček: nevypadá to, že by na změnu měl zásadní vliv Facebook a jeho „boj“ proti fake news. Roli bude hrát přehlcení, únava šiřitelů, vznikající nezájem i motivace (k šíření fake news musí být důvod, například prezidentské volby v USA). Viz New Research Shows Facebook Making Strides Against False News.

Podezřelý z bombových útoků v USA na Twitteru vyhrožoval lidem smrtí. Twitter v tom ale neviděl problém. Asi tak nějak v kostce shrnutý zásadní problém sociálních sítí, které vám zruší účet za jednu fotku s odhalenými ňadry, ale nechají bez povšimnutí násilí, výhrůžky, šikanu a řadu dalších nebezpečných věcí. Viz The Pipe Bomb Suspect Appears to Have Tweeted Death Threats. Twitter Saw No Problem.

Snapchat přichází o uživatele a varuje, že trend bude pokračovat. Nově je na 186 milionech DAU (klasické MAU, které používají ostatní, Snapchat odmítá používat). Obrat se nicméně zvýšil o 43 % na 298 milionů USD, ovšem při ztrátě 325,1 milionu dolarů. Z platformy navíc odešla další velká média (Conde Nast – Vogue, Wired, GQ zejména). Viz Snapchat Lost Users in Quarter, Says Declines Will Continue.

Na Facebooku roste počet uzavřených skupin s velmi důvěrnými tématy, upozorňuje Facebook Groups as Therapy. Ukazuje se ale to, že Facebook nechápe, co důvěrnost znamená. Například v tom, že o členství v uzavřených a skrytých skupinách se dozvěděli všichni vaši přátele. Ale zásadní problém byl i v bezpečnostním nedostatku, který umožňoval automaticky získávat kompletní přehledy členů všech skupin, ač to nemělo být možné. Problémy začíná působit i to, že klasický algoritmus určující, co smíte vidět od přátel a stránek, je už nasazený i uvnitř skupin. Užitečné čtení ve Facebook Groups as Therapy.

MOBILNÍ APLIKACE

Google 6. prosince zařízne Nearby Notifications na Androidu. Služba umožňovala poslat na mobilní telefony nacházející se v geografické blízkosti notifikace (v zásadě HTML stránku s obsahem), včetně nějaké možné návazné další funkčnosti. Takto poslaná upozornění byla součástí systému, nebylo nutné stahovat žádné aplikace. V Discontinuing support for Android Nearby Notifications je jako důvod konce uveden zásadní růst nerelevantních a spamových zpráv. Možnou náhradou je Proximity Beacons API, ale tam je vyžadována vlastní aplikace v mobilu.

Google Mapy nově umožní sledovat firmy v něčem dost podobném stránkám na Facebooku. Možné je to ale jenom v mobilní aplikaci, prozatím pouze na Androidu. Užitečnější a praktičtější možnost je na Mapách vytvořit informaci o firmě či aktivitě s tříměsíčním předstihem. Viz Google Maps Lets Users Follow Businesses to Receive Latest Updates a Fresh ways to stay up to date on your favorite places and find new ones.

WhatsApp pokračuje ve „facebookizaci“ a doplňuje nálepky (Stickers). Prozatím omezená nabídka je přímo vytvořená WhatsApp a pár vybranými umělci, ale později bude moci kdokoliv mít vlastní – ovšem pokud je dokáže vytvořit v aplikaci pro Google Play/App Store. Viz Introducing Stickers.

Firmy Apple a Samsung dostaly v Itálii pokutu za záměrné zpomalování telefonů. Zaplatit mají 10 a 5 milionů eur za původně mýtické „kurvítko“, které mělo za cíl přimět vlastníky telefonů ke koupi nových „rychlejších“ modelů. Viz Apple and Samsung fined for deliberately slowing down phones.

Aplikace Google News vám na pozadí možná požírá gigabajty dat. Chyba se přitom projevuje už někdy od června a Google potvrdil v září, že jde o problém, který bude opraven. Náprava ale zatím nedorazila. Viz Google News app bug is using up gigabytes of background data without users’ knowledge.

STARTUPY A EKONOMIKA

Brendan Iribe, původní CEO Oculusu, opouští Facebook. Po WhatsApp a Instagramu je to další odcházející původní šéf úspěšných firem, které Facebook pohltil. Iribe byl i jedním ze zakladatelů a jako CEO působil do roku 2016. Zajímavé je i to, že druhý ze zakladatelů, Palmer Luckey, byl z Oculusu v zásadě vyhozen po podílu na politické kontroverzi. Byť Mark Zuckerberg jeho vyhození popírá. Viz Former Oculus CEO Brendan Iribe is leaving Facebook.

Trion Worlds byl prodán společnosti Gamigo a propouštěl. Z původního týmu mělo zbýt asi jenom 25 zaměstnanců. Co se bude dít s MMO (provozují jednu z mých velmi oblíbených, RIFT), je zatím ve hvězdách.

WikiTribune propustila všechny žurnalisty, dál poběží na komunitních základech. Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales přitom měl v plánu spustit nový druh online novin, kde se spojí komunitní principy Wikipedie a praxe a zkušenosti žurnalistů. Viz Wikipedia founder lays off all journalists from his new media website a Letter from Jimmy and Orit: What we have learned so far.

Twitter je už čtyři čtvrtletí v zisku. Nemá sice výsledky jako Facebook, ale je to dobrá zpráva, je to totiž poprvé za desetiletou historii služby. Zároveň s výsledky Twitter upozornil, že přišel o 9 milionů MAU (měsíčních aktivních uživatelů), ve většině případů vlivem účtů smazaných pro nevhodné aktivity. I přes mazání se ale Twitteru podařilo dosáhnout 9% meziročního růstu počtu uživatelů. Viz Twitter is now consistently profitable.

Larry Ellison brání Elona Muska a kritizuje to, jak se Muskovi věnují média. Viz Larry Ellison reportedly slams media's coverage of Elon Musk and says Tesla is his 2nd-largest investment.

Firma Epic Games dosáhla ohodnocení až 15 miliard dolarů. Velký podíl na tom má i úspěch Fortnite. Viz Fortnite Creator Epic Games Valued at Nearly $15 Billion.

INFOGRAFIKY

Vzestup hlasového vyhledávání ukazuje infografika v The Future of SEO: 50+ Stats Showing the Rise of Voice Search [Infographic].

Jak na Googlu najít prakticky cokoliv je vlastně shrnutí tipů a triků, které můžete použít v Googlu. Viz How to Find (Almost) Anything on Google.

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).