Hlavní navigace

Kaon KTSC 570: kombo vybavené na placený příjem

13. 11. 2006
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
[Oživeno] Webové stránky jihokorejské firmy Kaonmedia hýří nabídkou set-top-boxů pro všechny digitální platformy, distributoři na českém trhu se ale zatím omezují na produkty pro anténu a satelit. Sympatické spojení obou cest představuje přijímač KTSC 570, který je vybavený tunerem pro DVB-T, DVB-S a dvěma sloty pro rozšiřující moduly. Navíc se vyskytuje i ve variantách, které mají vestavěnou některou z dešifrujících technologií.

Oko. Velké temné oko. Hledí na uživatele ze středu předního panelu a strhává na sebe jeho pozornost. Ve skutečnosti jde o kruhový displej, na kterém se děleným písmem zobrazuje aktuální čas nebo zvolený program. Netradiční prvek designu se někomu možná nebude líbit, jiného uchvátí, pro set-top-box Kaon KTSC 570 ale každopádně znamená odlišnost na první pohled.

Kaon KTSC 570

Digitální přijímač korejské výroby je pořádný cvalík. Váží tři kilogramy a měří 34 centimetrů na šířku, 25 do hloubky a šest na výšku. Sám jsem ho měl týden postavený na televizoru (55centimetrová úhlopříčka, CRT), zvládl to dobře, ale samostatná polička mu vyhovuje přeci jen lépe. Displej obklopuje šest paprsčitě rozmístěných tlačítek. Uživatel díky nim může ručně měnit programy, nastavovat hlasitost a pracovat s menu. Mírně vpravo se nachází ještě tlačítko Exit, zcela vlevo pak spínač  Standby.

Zájemci mohou odklopit dvířka po pravé straně, která skrývají zdířku na dva rozšiřující moduly Common Interface (CI). Kaon vyrábí zboží v několika variantách, které mají stejné číslo, ale liší se typem ladicích obvodů a množstvím doplňků. Recenzovaný set-top-box existuje proto minimálně na cizích trzích ve verzi opatřené pevným diskem a na přání zákazníka také některým dekodérem. Na výběr je Conax, Nagravision, Viaccess, Irdeto a NDS. Stránky obchod.digizo­ne.cz uvádějí tento produkt se zabudovaným dešifrujícím systémem Cryptoworks, ale neměl jsem to bohužel možnost ověřit.

Kaon KTSC 570 zezadu

Konektory, spotřeba, citlivost a dálkový ovladač

Zadní panel set-top-boxu je plný konektorů – alespoň na levé straně. Vpravo je vypínač přívodu elektřiny a jinak spousta nevyužitého místa. Majitelé výrobku mají k dispozici vstup satelitní paraboly a smyčku do dalšího zařízení na příjem z družice. Anténní konektory jsou čtyři, dva se přitom musí propojit krátkým kabelem, i když přijímač nemá pro zemské (ani jinačí) digitální vysílání dva tunery. Důvodem je spojení vstupu z antény a televizního výstupu, který obsahuje modulovaný signál. Osobně nerozumím tomu, proč Kaon KTSC 570 nemá uvedené spojení zabudované přímo v krabici, ale vnější okruh je horší pouze esteticky.

Vybavení přístroje zahrnuje dva konektory SCART; jeden pro televizor, další přichystaný na záznamovou jednotku. Digitální zvuk S/P-DIF je dostupný v optické verzi, černý cinch běžný užívaný pro koaxiální variantu set-top-box nemá zapojený. Výstup zvuku nabízejí také dva oddělené stereo kanály, obrazu slouží kompozitní videovýstup. Sériové rozhraní RS-232 zajišťuje případnou komunikaci s PC za účelem dohrání aktuálních ovladačů. Energetické nároky modelu KTSC 570 mohou za plného provozu dosáhnout až 30 Wattů, citlivost ladicích obvodů výrobce uvádí intervalem –25 až –65 dBm. Výrobek je vhodný i pro majitele starších televizorů bez zdířky SCART, obsahuje totiž plně nastavitelný UHF modulátor.

Kaon KTSC 570 zezadu II

Dálkové ovládání má výrazný směrový kříž na pohyb skrz menu. Na spodní straně ovladače jsou dvě rýhy připravené pro ukazováček a prostředník, jejich umístění ale mohlo být lepší. Vyhovovaly mi pouze ve chvíli, kdy jsem používal číselník na přepínání programů. Jak jsem začal pracovat se směrovými šipkami, zdánlivý komfort se vytratil a ovladači najednou chyběla i stabilita. Celkový dojem z dálkového ovládání mám ale nakonec spíš pozitivní, rozmístění tlačítek je promyšlené a reakce na jejich stisk téměř okamžitá – alespoň z třímetrové vzdálenosti. Za dobu testování jsem si nezvykl na fakt, že tlačítko Exit bylo nalevo od klíče Menu místo aby zůstalo dole pod ním, kde bych ho očekával. Majitelé přijímače si ale po dlouhodobějším užívání na rozložení tlačítek zvyknou určitě.

Velký letní test set-top-boxů a pojmy v praxi

Ilustrační příjmové vlastnosti test
Viděli byste rádi konkrétní ukázky pojmů v praxi? Pak si pročtěte „Velký letní test set-top-boxů“. Ve třech dílech se dozvíte, jakou má sedm vybraných digitálních přijímačů citlivost, jaký požadují odstup signálu od šumu i kterak odolávají rušení ze sousedních kanálů. Sponzorem testu jsou společnosti Konsigna, Omko a Tipa. Měření proběhlo ve specializované laboratoři ČVUT.

Instalace a zkušenosti se signálem

Úvodní nastavení set-top-boxu probíhá v pěti krocích. První tři zastávky se týkají volby jazyka a dobrou zprávou je, že češtinu si uživatel může vybrat pro menu a předvolit si ji také pro zvukovou stopu i titulky. Uživatelská nabídka komunikuje v naší mateřštině ale výhradně bez diakritiky. Čtvrtý bod instalace požaduje zadání datumu a času, věc méně obvyklou, protože uvedená data si přijímače běžně obstarávají z multiplexu. Nakonec přichází ladění programů, a to nejprve pro satelit.

Kaon KTSC 570 ovladac

Divák si vybere ze seznamu 48 satelitů všechny, které chce nechat blíže prohledat. U vybraných družic se navíc může omezit na jednotlivé transpondéry a zrychlit tak budoucí hledání. Při navolení některé z položek přijímač ukazuje, nakolik má uvedený satelit kvalitní a silný signál, což je dobré volební vodítko. Škoda, že podobné pruhy neběží i při skutečných volbách. Mohly by zobrazovat, nakolik je ta která strana čestná a schopná. U mne uspěla tentokrát jen Astra na pozici 19,2 stupně východně. Naladil jsem odtud 50 bezplatných programů a 11 rozhlasových stanic. Výsledek jsem potvrdil, uložil a čekal, že něco podobného mě čeká i pro DVB-T. Proces mě ale rovnou vrhnul na sledování satelitních stanic, a tak jsem se musel vrátit na konfiguraci zemského digitálního vysílání sám.

Kaon KTSC 570 menu
Kaon KTSC 570 nastaveni

Set-top-box našel v Praze všechny tři multiplexy, jen mu to trvalo trochu déle. Odhadem se probíral kmitočtovou nabídkou místo běžné dvouminutovky zhruba pět minut. Kaon KTSC 570 nemá společný seznam pro stanice ze satelitu a zemských vysílačů, přepínání mezi dvěma různými programovými nabídkami zajišťuje dálkový ovladač. Příjem DVB-T neměl chybu, alespoň dokud jsem nepoužil mobilní telefon. Volání nebo posílání SMS spolehlivě zajistilo kostičky nebo přímo zásek obrazu, ale za to může moje pokojová anténa.

Kaon KTSC 570 ovladac II

Problémy se satelitní části jsem nečekal, ale kupodivu se dostavily. Kvalitní příjem obrazu a zvuku byl pouze u třetiny nalezených programů. Zbylá dvacítka byla méně nebo více kostičkovaná a k neposlouchání. Za noci se situace proti odpoledni zlepšila, přesto měla k dokonalosti daleko. Většina českých stanic měla problémy, ačkoli na jiných set-top-boxem je ladím ze stejné družice bez nejmenších obtíží. Je odpovědí slabší tuner?

Běžné funkce, česká diakritika a stručný závěr

Nabízený obraz je při dobrém signálu kvalitní, ani zvuk nečiní při poslechu problémy. Informační pruh ukazuje detaily o současném i následujícím pořadu. Barevnými tlačítky si může divák zobrazit jeho bližší popis a podrobnosti o multiplexu. Elektronický programový průvodce (EPG) pracuje ve třech režimech. Nejprve ukazuje aktuální vysílání na všech stanicích zároveň, modré tlačítko vyvolá posun na další pořady. Když člověk aktivuje průvodce potřetí, získá podrobnou soupisku jediného programu, ve které si může snadno listovat podle jednotlivých dní. Časovač má místo na osm záznamů, umožňuje opakování, pracuje dobře, ale chybí mu programování přes EPG. Teletext funguje klasickou rychlostí a zobrazuje se na celou plochu, vysílání se za jeho vlády stáhne do pozadí.

Kaon KTSC 570 teletext

Jazykové vybavení set-top-boxu není pro češtinu dostatečné. Menu bez diakritiky by se dalo ještě odpustit, ale EPG nezvládající normu ISO 6937 zamrzí. Popisy všech pořadů na stanicích českých multiplexů uvidí majitelé recenzovaného modelu se špatnými znaky, místo kterých tu měla být písmena s čárkami a háčky. Alespoň, že teletext zvládá českou řeč bez obtíží.

Kaon KTSC 570 je kombinovaným digitálním přijímačem, který se bude těžko prosazovat v konkurenci set-top-boxů jako TechniSat MultyMedia TS 1 nebo Golden Interstar DVB-T/-S 8300 CI. Možnost rozšíření a varianty se zabudovaným dekodérem vypadají lákavě, jiné vlastnosti už ale nepotěší. Chybějící čeština v EPG nebo slabší tuner satelitní části jsou mezi zápory výrobku těmi klíčovými. Zvláštně působí i tlačítko Mute, jehož efekt zmizí při každém přepnutí. Příjemným potěšením tak zůstává leda pětice zabudovaných her, mezi kterými nechybí oblíbené Tetris. Kaon je celosvětově silnou značkou, na českém trhu ale ještě potřebuje vyzrát.

Kaon KTSC 570 zdirky

13. listopadu 2006: Omlouvám se set-top-boxu Kaon KTSC 570 za křivdu, kterou jsem mu způsobil zmínkou o chybných českých znacích v EPG. Pro přístroj existuje nový firmware, který se o správnou češtinu podle normy ISO 6937 už postará. Před nákupem se zeptejte svého prodejce, jestli už má pořizovaný výrobek aktualizaci dohranou, ať tím sami nemusíte ztrácet čas.
Kaon KTSC 570 se za nové situace ocitl krůček od zisku pečeti „Umí dobře česky“, k jejímu nabytí mu chybí už jen dobrý manuál v češtině. Současná brožura se věnuje deseti přijímačům najednou a je tak značně nepřehledná.

Kaon KTSC 570 info
Kaon KTSC 570 EPG
Kaon KTSC 570 EPG II
Kaon KTSC 570
Celkové hodnocení 8,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: Kaon KTSC 570

ebf - tip do článku - debata

Orientační cena: 3600 Kč (Koupit)

Foto: Autor

Jaký vestavěný dekodér preferujete?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).