Hlavní navigace

Kauza Tojecool.cz: soud zamítl žalobu na vydavatele Lupy a Daniela Dočekala

3. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Městský soud v Praze zamítl žalobu na ochranu osobnosti právníka Adama Černého, který se cítil poškozen články o kauze webu Tojecool.cz. Verdikt ještě není pravomocný.

Městský soud v Praze dnes na veřejném jednání v plném rozsahu zamítl žalobu právníka Adama Černého na vydavatele Lupy, společnost Internet Info, a publicistu Daniela Dočekala.

Nepřiznal tak Adamovi Černému nárok na stažení předmětných článků, zveřejnění omluvy ani finanční satisfakci ve výši jednoho milionu korun. Podle soudkyně Městského soudu v Praze JUDr. Jaroslavy Lobotkové neunesl žalobce důkazní břemeno a neprokázal, že by došlo k neoprávněnému zásahu do jeho osobnostní sféry.

Spor v kauze Tojecool.cz tím ještě nemusí skončit – rozsudek není pravomocný a žalující strana se proti němu může odvolat.

Fyzická, nebo právnická osoba?

Podle soudu žalobce nepředložil jakákoliv skutková tvrzení či důkazy, které by svědčily proto, že došlo k zásahu do osobnostních práv ve zvlášť závažné míře, aby byla na místě finanční satisfakce.

Soudkyně také vyslovila názor, že to, co Adam Černý v žalobě označuje za neoprávněný zásah do své osobnostní sféry, se ve skutečnosti týká společnosti Koch a Koch a.s., a nikoliv samotného Černého, byť byl v té době předsedou představenstva této firmy. Podle soudu je nutné rozlišovat situaci, kdy se píše o konkrétní fyzické osobě a kdy se píše o konkrétní právnické osobě.

Soudkyně Jaroslava Lobotková uvedla, že v tomto případě žalobce neprokázal, že údaje v článcích, které se týkaly společnosti Koch a Koch, byly nějakým způsobem objektivně způsobilé zasáhnout do jeho občanskoprávní sféry.

Omluva nekoresponduje s články

Podle textu omluv, které Adam Černý po žalovaných požadoval, měla být nepravdivá a do občanskoprávní sféry žalobce zasahující informace o tom, že web stál 2 miliony korun a že je výsledkem podvodného jednání. Podle soudu ale nebylo prokázáno, že by cena webu byla uváděna nepravdivě. Soudkyně navíc v článcích nenašla žádnou zmínku o podvodném jednání. Jsou v nich pouze úvahy a hodnocení, že web byl nekvalitní a předražený.

Soud označil návrh omluvy za nepřijatelný, protože nekoresponduje s textem článků, a tudíž nemůže být ani přiměřenou satisfakcí. Soudkyně se také podivila nad tím, že by se žalovaní měli omlouvat i jiným subjektům, které byly podle textu omluvy uvedeny v omyl. Omluvu lze totiž přiznat pouze žalobci a nikoliv obecně vzato všem, kteří byly uvedeni v omyl.

Zajímavé je, že zatímco v případě této žaloby na ochranu osobnosti už proběhlo hlavní líčení, policie ani po téměř roce nedokázala uzavřít vyšetřování kauzy. Několik trestních oznámení na okolnosti zakázky na vytvoření a provozování webu přitom dostala hned loni v dubnu.

To není cool 

O případu předraženého webu Tojecool.cz, který si nechal za vlády hejtmana Davida Ratha vyrobit středočeský krajský úřad, napsal Daniel Dočekal na Lupu v březnu 2012. Jako první na problematický web poukázal Český rozhlas.

Vzápětí v případu padla první žaloba – ne ovšem na tvůrce webu, ale na vydavatele Lupy, společnost Internet Info, a na autora textu. Černý v žalobě žádal stažení textů z Lupa.cz a serveru Pooh.cz, zveřejnění omluvy a zaplacení jednoho milionu korun.

CIF23

Celý text žaloby si můžete přečíst zde (PDF).

Vývoj v kauze Tojecool:

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).