Hlavní navigace

Letošek je důležitým rokem při přechodu na širokoúhlý formát 16:9

14. 4. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Máte pocit, že letos už přešla konečně řada televizních programů na širokoúhlý formát 16:9? Pak to rozhodně není pouze váš dojem. Týkalo se to však především zpravodajských kanálů, konkrétně jich bylo hned pět (samozřejmě nejen u nás). Dnes už je naštěstí takto dostupná také většina sportovních stanic. Nedávno jejich řadu doplnily také kanály z rodiny Sport.tv, tedy Sport 1 a Sport 2. Pochvala patří také společnosti HBO Česká republika za přechod Cinemaxů na 16:9. Bohužel řada programů zůstává i v roce 2011 nadále ve formátu 4:3.

Rok 2011 ve znamení přechodu zpravodajských stanic na formát 16:9

Nebude od věci tvrdit, když napíšeme, že rok 2011 je především ve znamení přechodu zpravodajských stanic na širokoúhlý formát 16:9. Letos už totiž takhle zahájilo své vysílání minimálně pět těchto kanálů, které mají možnost sledovat také tuzemští diváci. Jde konkrétně o panevropský Euronews, francouzskou France 24, polskou TVP Info, rakouskou LT1 a i slovenskou TA3. Zatímco poslední jmenované stanici se budeme věnovat v samostatném odstavci, protože u ní byly změny vizuálu poměrně významné, stručně si řekneme něco o zbývajících programech. Euronews vidí rok 2011 jako důležitý v oblasti nových technologií. Stanice chce své zpravodajství dostat především do tabletů a také mobilních telefonů. Zkrátka by neměli přijít ani majitelé takzvaných chytrých televizorů. Formát 16:9 je proto jen jednou z mála novinek, která na jeho diváky čeká. Euronews je mimochodem nejsledovanějším programem tohoto typu v Evropě, co se týká týdenní sledovanosti. V té denní má nad ním převahu britská Sky News. U France 24 šlo pouze o kosmetickou změnu, kdy počátkem ledna došlo k úpravě grafiky a formát 16:9 ukázal divákům krásně prosvětlené a vzdušné studio v celé své kráse.

V druhé polovině února se začal moderně zobrazovat divákům také polský veřejnoprávní kanál TVP Info. Nebudeme daleko od pravdy, když ho přirovnáme k tamní variantě naší ČT 24. Jeho vysílání je ostatně i tomu našemu dost podobné. Přesto, že změny byly viditelné především na programu TVP Info, dotkly se i sesterských stanic TVP 1 a TVP 2, kde jsou vysílány některé zpravodajská relace. Publicistický kanál polské veřejnoprávní televize mohou tuzemští diváci sledovat v nekódované podobě, a to buď digitálně terestricky (zatím pouze na Ostravsku z nedalekého vysílače Wisla) a satelitně (družice Astra 19,2 stupně východně) nebo pozemně analogově z vysílačů, které jsou nedaleko od českých hranic. Digitální příjem z družice Astra ostatně platí i pro všechny již zmiňované programy. Rakouská komerční televize LT1 z Linzu je na území České republiky zachytitelná z pozemního vysílače pouze na omezeném území jižních Čech. Opět však vysílá nekódovaně prostřednictvím Astry, takže se k ní dostane také majitel boxu pro příjem volně šířených stanic. Divákům nabízí především zpravodajství z oblasti Oberösterreich, tedy Horní Rakousko.

ČT 24 - grafika 2010

Zpravodajská Čtyřiadvacítka už vysílá ve formátu 16:9 více než dva a půl roku – od září 2008. (Screenshot: autor)

ČT 24 byla jednou z prvních zpravodajských stanic ve formátu 16:9

Česká televize se svým zpravodajským kanálem ČT 24 si zaslouží velký dík za širokoúhlý formát, protože letos v září to budou už tři roky, co takhle vysílá. Moderní obraz 16:9 tedy stanice spouštěla v době, kdy o něm ještě mnohé takto orientované programy zatím pouze snily. Formát přizpůsobený širokoúhlým televizorům se ale bohužel zatím příliš velké popularitě u zpravodajských televizí netěší. Na satelitu je možné vidět takto pouze britské kanály BBC News (dostupná na britské Astře – přináší informace především pro tamní diváky), BBC World News (pohled na celosvětové události) a Sky News. Například u evropské verze americké CNN je patrné, že jsou materiály již širokoúhlé, nicméně jsou stále vysílány ve 4:3. To je například situace i u arabské Al Jazeera English, která má tak rozsáhlý zpravodajský News Room, že by si formát 16:9 zkrátka zasloužila. Tamní šejk, který je většinovým vlastníkem programů pod hlavičkou Al Jazeera, je zřejmě toho názoru, že pro co největší dostupnost, tedy i staré televizory, je nejlepší nabízet divákům pouze ořez. Tuto situaci je možné nejlépe porovnat na japonské stanici NHK World a její HD verzi. Zatímco jedna vysílá ve 4:3, druhá má ten samý obraz v původní velikosti 16:9 a rozdíl (nejen v kvalitě obrazu) je skutečně značný.

TA3 studio 2011

Slovenská TA3 se nedávno proměnila na moderní zpravodajský kanál. Po obsahové stránce však tento program stále pokulhává. (Zdroj: TA3)

TA3 spojila nový formát s radikální proměnou

Radikální proměnou prošel 21. dubna slovenský zpravodajský kanál TA3. A bylo na čase! Jeho vysílání připomínalo do té doby program někdy ze začátku milénia a možná bychom nebyli daleko od pravdy, kdybychom sáhli ještě hlouběji. Kromě obrazového formátu, tedy přechodu ze 4:3 na 16:9, se proměnil také interiér tohoto programu, a to nejen samotné studio, ale i News Room, ve kterém pracují redaktoři. Proměnou prošla také veškerá grafika a objevily se také nové pořady. Zatímco vizuální změna je velice radikální a lze ji jedině pochválit, otázkou zůstává kvalita obsahu, která je některými slovenskými novináři velice často kritizována. TA3 podle nich nedokáže včas reagovat na aktuální témata a stanice často informace opakuje, aniž by přinášela něco nového.

Filmbox screenshot - CS Link Skylink

Programy Filmbox – kanály, které se tak trochu zasekly v čase. (Foto: autor)

Filmy jsou zatím pouze ve 4:3. Výjimkou jsou stanice HBO

Pokud dáme stranou programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), je s podivem, že v roce 2011 je většina filmových programů vysílána v obrazovém formátu 4:3. Vždyť co jiného než sportovní přenosy a snímky, které poměrně nedávno prošly našimi kinosály, sledovat v 16:9? Tohoto názoru zřejmě nejsou v polské centrále společnosti SPI International, pod kterou spadají filmové stanice Filmbox, Filmbox Extra a Filmbox Family. Ty doposud vysílají (s výjimkou Filmbox Extra 1 v satelitní službě UPC Direct) v obrazovém formátu 4:3. Pochybná je leckdy i obrazová kvalita, což je ovšem samostatná kapitola do jiného článku. Čest tak v podstatě zachraňují pouze programy společnosti HBO Česká republika, tedy kanály HBO, HBO 2, HBO Comedy, Cinemax a Cinemax 2. První trojice programů už je dostupná širokoúhlé od loňského roku, před necelými dvěma týdny se k nim přidaly i Cinemaxy. Formát 16:9 už dlouhodobě slibuje také zástupkyně programu Film+ Erika Luzsicza. Objevit se měl již v loňském roce, ale nakonec se s touto novinkou počítá v průběhu letoška. Luzsicza už paradoxně ale v této situaci mluví také o vysílání svých kanálů v HD, a nedávno se zmínila dokonce i o 3D formátu.

ICTZ23

Sport 1 ve formátu 16:9

Posledními programy, které nedávno přešly na obrazový formát 16:9, jsou ty pod hlavičkou Sport.tv. Kromě Sportu 1 je to také Sport 2 a Sport M. (Foto: autor)

Kabelové kanály? Ty se do širokoúhlého formátu zatím neženou

V roce 2011 je poměrně tristní situace se širokoúhlým formátem u všech kabelových programů. Téměř žádný z nich totiž nevysílá v 16:9. Světlou výjimkou je v podstatě pouze Spektrum, které patří mezi dokumentární programy. To však přešlo do moderního formátu už v loňském roce. Sportovní kanály jsou v podstatě kapitolou samou o sobě a je dobře, že v této kategorii jich je většina 16:9, ať už je řeč o Eurosportu, Sportu 5, Golf Channelu a nedávno se mezi tyto televize přidala i Sport.tv, tedy Sport 1, Sport 2 a maďarský Sport M. Podíváme-li se ale do zahraničí, většina u nás vysílaných programů (Animal Planet, Discovery, National Geographic a další), je dostupná v moderním formátu. Proč tomu tak není u nás, si můžeme pouze domýšlet. Jejich provozovatelé si nějakou tu výmluvu vždy najdou. Když už ale některá ze stanic na formát 16:9 přejde, někteří z operátorů s tím mívají často problémy. V tomto směru je známá především satelitní služba Digi TV, která působí i u nás. Hladké to ale nebývá ani u UPC Direct, který doposud nedokázal ze 4:3 přepnout u již několikrát zmiňované slovenské stanice TA3.

Považujete formát 16:9 jako nutnost pro kabelové a satelitní kanály?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.