Hlavní navigace

Mor léta zvaný SEOlogie

13. 8. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Víte, jak spolehlivě poslat dobrou věc k ledu? Nebo ještě lépe - jak dobrou věc znechutit lidem, kteří by se o ní rádi něco dozvěděli? Je to jednoduché, stačí o tom začít hojně psát. A případně to ještě prezentovat tak, že je to něco všeobjímajícího a samospasitelného. I přes toto prohlášení si dovolím napsat pár řádků o nové internetové módě.

Víte, jak spolehlivě poslat dobrou věc k ledu? Nebo ještě lépe – jak dobrou věc znechutit lidem, kteří by se o ní rádi něco dozvěděli? Je to jednoduché, stačí o tom začít hojně psát. A případně to ještě prezentovat tak, že je to něco všeobjímajícího a samospasitelného. I přes toto prohlášení si dovolím napsat pár řádků o nové internetové módě.

Když se u nás někdy před dvěma lety (plus mínus) objevil pojem blog, nikdo, kromě pár zasvěcených, neměl tušení, co to je. Postupem času se toto magické slovo dostalo do médií i s různými přívlastky. Psalo se o tom jako o fenoménu, úchylce, nebo o něčem, co už tu dávno bylo. Bloggerům se na rameno nalepila „bloggersko-židovská hvězda“, aby je každý poznal a mohl si na ně ukázat. To je on (ona), kdo je postižen, protože si píše internetový deníček! A běda tomu, kdo provozoval farmu více blogů. To byl hned magor na entou, kde n znamenalo počet provozovaných blogů. Naštěstí samotným bloggerům je většinou jedno, co si o nich ostatní myslí.

Ještě mi dovolte jeden podobný příklad z hlubší minulosti, než se dostanu k věci. Když se v Čechách začalo mluvit o Internetu, prezentovala se tato síť sítí podobně. Byl to fenomén doby. V samotných začátcích to bylo ještě v pohodě, protože se o něm psalo jako o akademické síti. Ale následovalo onálepkování přívlastkem síť plná pornografie. A bylo vymalováno. Kdo má Internet, je úchyl a musí si zákonitě prohlížet pedofilní, zoofilní a jiné -filní stránky. Naštěstí se z tohoto sevření Internet pomalu dostal a stává se něj normální záležitost.

Normální pro mnohé zasvěcené však stále ještě není nová móda – SEOlogie. Ale už má nálepky a přívlastky. Je to fenomén, zlý pán, ale dobrý sluha, nafouknutá bublina. Stejně jako teologie, zoologie a další –logie, tak i SEOlogie hlásá nějakou nosnou myšlenku. Kolem této myšlenky se pak nabaluje několik pouček, doporučení a předepsaných úkonů. Na tom by nebylo nic tak zvláštního. Kdyby…

Kdyby se kolem SEO nestrhla lavina, která nakazila postižené i náhodně kolemjdoucí jako mor. Každý mluví o SEO a o tom, jak optimalizovat stránky tak, aby byly na prvních místech vyhledávačů. Pro nezasvěceného je to opět cizí slovo. Pro mírně poučeného je to něco, co ještě voní novotou. A pro lidi, kteří se SEO více či méně opravdově zabývají, je to denní chleba. Ti o tom nepotřebují mluvit, ti konají. Ale ještě existuje zanedbatelná skupina lidí, kteří vidí v SEO téma pro zviditelnění. Je to moderní, je to in. A tak o SEO čteme na Internetu, v časopisech, je to jedno z témat konference o marketingu na Internetu atd.

Pověstný poslední hřebíček do rakvičky tomu zasadil jistý SEOlog, který se rozhodl propagovat SEOlogii soutěží. Nápad to není špatný a není nutné v tom hledat jen nezištnost. Každý si musí nějak vydělat na chleba. Bohužel tento mladý a nadějný SEOlog na to šel od lesa a naprosto proti hlavní myšlence, kterou hlásají přední SEOlogové. Místo toho, aby se snažil protlačit soutěž ve vyhledávačích a přes spřízněné duše, raději nechal rozeslat email. Zřejmě proto, že se nedostávalo oněch spřízněných duší. Email to však byl rozporuplný, některými považovaný za spam. A přitom to prý byla tisková zpráva. Ať tak či tak, zmíněný SEOlog upozornil nejen na sebe, ale i na SEOlogii.

Takže teď zaplavují český Internet nejen odkazy na SEO, ale ještě dvousloví, které ani nedokážu vyslovit (bezešavlovací rakvičky?). Ani nevím, jestli se to jí, nebo se s tím podkládá kratší noha u stolu. Ale kdyby to moc nestálo, možná bych si to koupil, když je to na prvním místě v Googlu. Zní to lépe, než ty moje kvakny.

MMF24

Bohužel, jak se ukazuje, SEOlogie tím dostala ránu podpásovku. Špičky české SEOlogické komunity soutěž odsoudily a distancovaly se od ní. A tak je našinec-laik dosti zmatený a ptá se. Je tedy SEO dobrá věc, nebo není? Mám se přidat k SEOlogům? Nebudu také odsuzovaný? Mám se otevřeně hlásit k víře v SEO? Co když někdo pak zase napíše, že SEO považuje za nadávku? A to nemluvím o tom, pokud si tytéž otázky položí blogger. Stane se z něj odsouzenec k trestu smrti. Blogger a ještě k tomu SEOlog.

K potřebě optimalizovat stránky se hlásím, ale od teď o SEO už jen potichu. Už jsem obezřetný před někým vyslovovat ta tři písmenka, stejně jako se zdráhám vyslovit slovo blog. Naštěstí pojem Internet už mohu volně používat a nikdo si na mě neukazuje prsty.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se zabývá publikačními systémy, eshopy a dalšími užitečnými internetovými. Aplikacemi, e-commerce a marketingem na internetu. Pracuje jako CEO ve společnosti Neternity Group s.r.o.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).