Hlavní navigace

Občas je šest více než osm

3. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

S velkými problémy se koncem minulého a začátkem tohoto týdne potýkalo Global One, hostitel serverů Seznam a Atlas. Připojení do jeho sítě přes NIX (tedy prakticky z celého domácího světa) výrazně zadrhávalo. Pomohlo prý až snížení kapacity linky do NIXu z 8 na 6 Mb/s. Jak je to možné?

Mít ve své síti server jako Seznam či Atlas není pro poskytovatele jen otázka prestiže a něco, co si může napsat do propagačních materiálů. Znamená to také nemalé nároky na průchodnost jeho sítě, zvláště pro uživatele z tuzemska. Každý problém je navíc okamžitě na očích.

Něco takového postihlo minulý týden Global One, kterému náhle začalo velmi nahlas vrzat připojení do NIXu. Přístup k Seznamu, Atlasu či Novinkám se rázem změnil v očistec (= stupeň těsně před eCity), ztrátovost paketů na lince G1 do NIXu byla značná.

Od pondělního večera je však situace podstatně lepší, přestože se nedá říci, že by byla dobrá. Jak nám prozradil pan Madanský z Global One, problém byl v železu. Global One má totiž do NIXu čtyři linky po dvou megabitech od dvou nezávislých dodavatelů – tedy 2×2 Mb/s od Dattelu a dalších 2×2 Mb/s od PragoNetu. Na těchto čtyřech linkách provozovalo protokol PPP Multi-link, což bylo zřejmě tím kamenem úrazu; podle pana Madanského to v tomto rozsahu jejich Cisco příliš nezvládá.

Kromě nějaké změny nastavení tedy technicky G1 vyřešili situaci způsobem, který na první pohled vypadá velmi zvláštně. Řečeno stručně, jednu ze čtyř linek vypnuli a snížili tedy kapacitu připojení na 6 Mb/s, čímž výrazně zvýšili faktickou rychlost spojení, protože tři linky Cisco zřejmě zvládá. Přesto dva megabity poněkud scházejí, proto ani nyní není spojení ke Global One optimální, ale je už snesitelné.

MM socky3

Zvláštní je, že se tyto problémy projevily až nyní, když má přitom Global One tuto konfiguraci linek už delší dobu. Zaslechl jsem v tomto ohledu dohady, že by to mohlo nějak souviset s upgradem linek, který minulý týden provedl CESNET (nyní má i se sítí TEN-34 CZ do NIX rekordních 16 Mb/s), switch v NIXu přeci jen není z nejmladších a hlavně nejvýkonnějších. Tyto hypotézy se ale nepodtvrdily, CESNET je v tom nevinně.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.