Hlavní navigace

Poslední Nazdar nepovedenému portálu

29. 1. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

[Oživeno] Vytvořit portál v zemi, v níž jste cizincem a kde není Internet ani zdaleka ještě běžnou součástí společnosti, to je úkol, na kterém si můžete zlámat vaz -- vzpomeňme na Globopolis. V případě katalogu Nazdar se přesně to tvůrcům stalo. Inu, možná si měli v Praze otevřít laundromat.

Ještě dnes si vzpomínám, jaká posvátná hrůza se mě v počátcích poznávání Internetu zmocnila, když někdo z mých kolegů prohlásil, že tvoří portál. Když jsem pak viděl konečné dílo, zjistil jsem, že většinou jde jen o pouhý rozcestník. Přibližně v té době se rozhodla svůj český portál zřídit i americká společnost European Internet Network (EIN) – jmenovat se měl Nazdar.

575

Ani Nazdar se nakonec tím správným portálem nestal. Nabízel sice poštovní schránku, přehled zpravodajství a obdobu Site of the Day, ale jinak to byl prachsprostý katalog. A mezi námi: měl jsem pocit, že spíš než vlastní katalog vytvořili na Nazdaru mirror Seznamu. Novinkou Nazdaru byla anglická mutace, avšak při počtu anglicky psaných českých stránek v roce 1998 si troufnu říci, že to výhoda zase až tak skvělá nebyla. Ale což, to bylo ještě v době před Globopolis.

Možná, že když teď vidíte na obrazovce screenshot ze serveru Nazdar, že jej vidíte vůbec poprvé. Dokonce ani služběweb.archive.org se nepovedlo Nazdar zachytit ve fázi funkčnosti, a tak je ilustrace uměle vypreparována ze zdrojového kódu webu. Ostatně, Dan Dočekal měl celkem pravdu, když v polovině března 1998 označil Nazdar jako VaporWeb:

VaporWWW www.nazdar.cz se ze statutu vaporWWW pravděpodobně ani nechce dostat. Nejprve měsíc předtím než vůbec začali existovat posílali vytrvale SPAM/JUNK maily na všechny strany. Teď se sice rozjeli ale posuďte jestli jim něco nechybí. Citujme „Toto je beta verze jednoho z nejlepších a nejobsáhlejších prohledávačů“ (uvážím-li že no-nazdar.www je prakticky prázdné) a „Prosíme Vás o pomoc při jeho vylepšování tím, že pomocí formuláře umístěného na této stránce“ (uvážím-li že tam žádný formulář není)(a až ho najdete uplně jinde – je tam jenom UNDER CONSTRUCTION). (Daniel Dočekal)

Obtěžující email, o kterém Dočekal hovoří, se díky Google zachoval do současnosti, a tak víme, že chudák Geoffrey McCaleb dal svou čest všanc zbytečně, protože ani po čtyřech letech Nazdar ještě není hotový a předpokládám, že 7. dubna nebude spuštěn v plné verzi ani letos.

O nezkušenosti tehdejšího vedení svědčí i výpovědi některých tehdejších zaměstnanců, kteří tvrdí, že obchodní management si usurpoval právo rozhodovat i o technických záležitostech, ačkoli ve firmě zaměstnával odborníky. Postavit český katalog na server ve Spojených státech, to v roce 1998 nebylo moudré (ono by to nebylo moudré ani dnes, ale linky už jsou alespoň rychlejší), a jelikož byly linky neustále ucpané a jiné katalogy byly dostupnější a hlavně nebyly v beta verzi, mnoho návštěvníků Nazdar nenasbíral. Po krátké době se katalog Nazdar odebral do propadliště dějin.

Ve firmě European Internet Network se několikrát vystřídali zaměstnanci, a tak dnes z původní sestavy zůstali snad už jen manželé-zakladatelé. EIN problémy překonal a dnes je podle vyjádření svých marketingových manažerů zdravou a prosperující společností, ale to už by byl jiný příběh…

Pohřebiště představuje ve všech kulturách místo posvátné. Prostor, kde potomci a přeživší vzdávají hold svým předkům. V seriálu Pohřebiště se na Lupě zamýšlíme nad „životem“ aktivit, projektů a serverů, které zásadním způsobem změnily Internet nebo jeho chápání. Připomínáme si nesmrtelné činy často již zapomenutých hrdinů a vyprávíme legendy z krátké historie českého Internetu.

7. prosince 2004

Níže následuje vyjádření společnosti European Internet Network:

Společnost European Internet Network nepopíra, že projekt Nazdar.cz nebyl úspěšný, ale to je zcela běžné při vývoji „dot com“ společnosti.

Informace zveřejněné v tomto článku nejsou podloženy fakty, nebyly oveřeny vedením společnosti a mnoho údajů je nerelevantních.

V současné době společnost European Internet Network, respektive Internet Product Development Group www.ipdgroup.com zastává vedoucí postavení ve světovém on-line media monitoringu a služeb společnosti využívají tisíce předplatitelů. Velmi zdařilým projektem bylo spuštění portálu U.S. Politics Today.com www.uspolitic­stoday.com, který již během prvních tří mesíců své činnosti využívají stovky předplatitelů a politických profesionálů.

Tento článek o projektu Nazdar.cz byl publikován 21. 1. 2002, přestože projekt Nazdar.cz byl oficiálně ukončen v listopadu 1999 a dále se na vývoji portálu nepracovalo.

Anketa

Věděli jste o existenci portálu nazdar.cz?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.