Hlavní navigace

Příběhy z historie českého internetu: Vznik první československé domény .cs a Čech ve vedení RIPE

29. 3. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Lupa.cz
V začátcích internetu jednu dobu hrozilo, že se síť ještě před masovým rozšířením rozdělí na dva oddělené světy. Je tady nový díl našeho podcastového seriálu o historii českého internetu.

PARTNER PODCASTU

 

"Kolikrát se ozývaly hlasy, že by se všechny ty internety a počítače měly zakázat. Naštěstí se tak nestalo a tyto hlasy zůstaly nevyslyšeny. Díky tomu se mohla nerušeně budovat historie českého internetu. Nejzajímavější příběhy uslyšíte v tomto podcastu, který vám přináší generální partner T-Mobile. Inspirativní poskytovatel pevného i mobilního internetu, který nás všechny může posouvat vpřed tím správným směrem. Tedy digitálním."

Stačilo napsat e-mail tomu správnému člověku v USA a bylo to – žádné velké papírování nebo vyjednávání. Takovým způsobem vznikla první československá doména .cs. V začátcích internetu prostě všechno fungovalo neformálním způsobem v rámci malé technické komunity, která se dobře znala. Český zástupce se tehdy dostal i do vedení organizace, která spravovala propojování tehdejších sítí v Evropě.

Milan Štěrba poslal nejspíš jeden z historicky prvních e-mailů, které na přelomu 80. a 90. let 20. století odešly z Československa do zahraničí. Byl také prvním člověkem ze střední a východní Evropy, který působil v organizaci RIPE, koordinující evropské sítě, a stal se dokonce jejím místopředsedou. 

Do historie českého a slovenského internetu se zapsal také tím, že založil československou národní doménu .cs a byl jejím prvním správcem. K tomu všemu se dostal mimo jiné díky znalosti francouzštiny, jedné zahraniční stáži na podzim 1989 a knihovnicím z pražské Vysoké školy ekonomické.

Rozvoj internetu ale v 90. letech 20. století nepobíhal zcela bez překážek – jednu dobu podle Štěrby hrozilo i to, že by se světová síť ještě před masovým rozšířením rozdělila na dva oddělené světy. Proč jsou národní domény dvoupísmenné a kdo určil zkratky pro jednotlivé státy? Kdo měl první poddomény na československé doméně .cs? A proč už v 90. letech bylo jasné, že brzy dojdou IP adresy?

Podcast Příběhy z historie českého internetu si můžete poslechnout také na všech hlavních platformách: Apple Podcasts, Spotify, PodBean, Google Podcasts, Audiolibrix nebo Lecton. 

KL23 hlasovani

Všechny díly si můžete pustit také na webu HistorieInternetu.cz.

Předchozí díly seriálu: 

 

PARTNER PODCASTU

Internet lidi spojuje i rozděluje. Snadno se během pár vteřin spojíte se známým na druhém konci zeměkoule a leckdy o něm víte více, než o lidech ve vaší blízkosti. Ne vždy tomu tak bylo.

Postřehy k historickým mezníkům přispěje i partner tohoto seriálu, společnost INTERNET CZ známá pod značkou FORPSI, která může být i Vaším partnerem pro digitální budoucnost.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).