Hlavní navigace

Proti cenzuře internetu a médií. Jak vypadal Million Mask March v Praze

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Tradiční pochod milionů masek byl v českém podání spíše pochodem několika jednotek masek.

V první půlce sobotního dopoledne „u koně“ na Václavském náměstí v Praze vyhrávala kapela křesťanské náboženské písně v angličtině. Tradiční pražský výjev, který ani tentokrát nepřilákal v podstatě žádné obecenstvo. Kolem čtvrté hodiny organizátoři blyštivou plachtu s nápisem „Jesus“ sbalili a přišla jiná skupinka.

Už několik let se ve stovkách měst po celém světě vždy 5. listopadu koná shromáždění nazvané Million Mask March, Pochod milionů masek. 

Akce je spojovaná s hnutími jako Anonymous či Occupy, v podstatě jde ale o volné setkání lidí, kterým vadí věci jako cenzura (médií i internetu), autorská práva, tlaky velkých korporací, kapitalismus – prostě se přetřásají většinou levicová témata.

Jak český pochod vypadal? Podívejte se na fotky:

V letech 2013 a 2014 byl pochod masek poměrně živou akcí i v Česku. Mimo jiné z toho důvodu, že se organizace a propagování ujala zdejší Česká pirátská strana. Ta letos chyběla a v rozpršené sobotě tak na pražskou akci dorazily maximálně nižší desítky lidí (viz naše galerie a toto krátké video), podpora od většího subjektu evidentně chyběla. Společně s tím zde bylo několik hloučků hlídkujících policistů a pánové v bundách Lonsdale, kteří si to celé natáčeli na kamery.

Přípravu akce si vzali na starost lidé, kteří se na Facebooku vyskytují v diskusních skupinách Anonymous. Určitá část tohoto hnutí se hlásí i k nedávným DDoS útokům na weby firem ministra financí Andreje Babiše – mimo jiné kritizují jeho zákon umožňující cenzuru internetu. V rozhovoru pro Lupu lidé hlásící se k Anonymous uvedli, že jde o formu protestu.

Marcom

I toto téma tedy promluvilo do sobotního shromáždění. Protest proti zákonu proběhl koneckonců už v únoru a pak v rámci akce Přichází cenzor také v květnu před Senátem.

Z dalších témat se mluvilo a na cedulích informovalo o Julianu Assangovi, kauze čajů Bubbleology, praktikách OSA nebo cenzuře médií v Česku.

Našli jste v článku chybu?
6. 11. 2016 11:55
Pavel (neregistrovaný)

Pochod proti cenzuře má být zaměřen proti cenzuře. Takhle to vypadá, že ho organizovali její fanoušci aby ukázali, že vlastně nikdo není proti.

Zamontovat tam kapitalismus znamená, že přijdou nanejvýš ti, kteří si změnou režimu pohoršili a kterých zrovna v Praze asi mnoho nebude. Zamontovat tam rasismus znamená, že nepřijde nikdo, protože si to všichni vyloží jako skrytou podporu imigrace a problémových etnik. 71 let po válce a v souvislosti s lidskoprávní masáží v médiích médií to nemůže mít j…

6. 11. 2016 8:50

Tohle spíš vypadalo jako shromáždění anarchistů a bojovníků za socialismus, alespoň podle toho transparentu na fotce, takže se nepřítomnosti Pirátů není co divit. V Česku také není cenzura médií zrovna ožehavé téma, ano můžeme se bavit o tendenčnosti, dokonce manipulaci a u některých těch alternativ placených hlavně z Ruska o propagandě, ale cenzura se u nás naštěstí nenosí. Ale docela mě udivilo, kde jsou všichni ti FSB placení podporovatelé Putina, kteří plní diskuze na českých serverech přísp…