Hlavní navigace

Provozování analogových ostrůvků v digitálních oblastech ztrácí smysl

13. 12. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Signál digitální terestrické televize už pokrývá téměř celou Českou republiku, alespoň co se multiplexu 1 týká, takže jsem si položil otázku, zda má vůbec ještě smysl provozovat malé analogové vysílače typu pražského Strahova, Žvahova, Vokovic apod. Myslím si, že nemá. Sleduje vůbec ještě někdo analogový signál z těchto lokalit, nebo jde jen o zbytečné plýtvání energií? Vypnutí analogové ČT 1 na Strahově, plánované na 4. ledna 2010, vítám jako dobrý počin pro začátek a doufám, že se brzo dočkáme stejného kroku i v dalších lokalitách.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Českou republikou postupuje potěšujícím tempem digitalizace terestrického televizního vysílání. Po manévrech na vysílačích na jižní Moravě je nyní na tom dobře především Česká televize. Signálem DVB-T by měla v současné době pokrývat přibližně 93 % území České republiky. To už je pěkné číslo, které by mělo dávat lidem jasně najevo, že analogové terestrické vysílání ustupuje a za pár let bude definitivně minulostí. Proto se zapínáním digitálních vysílačů je také nutné vypínat ty analogové, což se pochopitelně děje. V současné době je do tzv. analogové tmy ponořeno nejen hlavní město, ale také střední Čechy a Plzeňský kraj. I když mluvit tady o analogové tmě, to není úplně na místě. Je zde totiž jedno ale. Analogové vysílače velkého výkonu jako Cukrák, Žižkov, Mezivrata a další už jsou sice vypnuty, stále však ještě v daných oblastech šíří svůj signál vysílače nízkého výkonu.

Jako modelovou situaci si lze představit např. pražský vysílač Strahov, ze kterého v současné době šíří svůj analogový signál kanály ČT 1 a TV Nova. O druhém zmiňovaném programu se rozpovídávat nebudu, protože postoj české komerční jedničky k vypínání některých jejich vysílačů je všeobecně znám, a přesto, že si ho stanice dokáže obhájit, mnozí ho nechápou a jen nevěřícně kroutí hlavou, proč ta Nova ještě ty dokrývače nebo vysílače nízkého výkonu nevypnula, a to dokonce i tam, kde už má být dávno lidově řečeno zhasnuto, resp. analogová tma. Budiž Domažlicím lehká zem… Před pár dny Česká televize oznámila, že na strahovském vysílači vypne právě kanál ČT 1. Ten je šířen na 32. kanále výkonem půl kilowattu. Osobně si pokládám otázku, kdo vůbec ještě tento kanál z daného vysílače sleduje. Pokud bychom nebrali ohled na tyto lokality a soustředili se pouze na stanoviště velkého výkonu, pak už je skutečně Praha bez analogu.

KL22 hlasovani

Napadají mě skutečně neuvěřitelné myšlenky. Např., že někdo se rozhodl např. pro příjem analogového signálu ze Strahova a zbytek chytá např. z libereckého Ještědu nebo ústecké Bukové hory. Ta myšlenka šílená je, ale není neuvěřitelná. I tak by ale pravděpodobně zůstal bez signálu kanálu ČT 2, a pokud by ho měl, určitě by nebyl v dostatečné kvalitě, se kterou se běžný divák spokojí. Chci tím říct to, že pokud se jednou analog někde vypnul, proběhla řádná informační kampaň věnovaná přechodu a lidé si nakoupili set-top-boxy, popř. se obrátili na nějakého poskytovatele služeb, aby za ně problém vyřešil, nemá v dané lokalitě smysl dále analogově vysílat. Pro koho je takový signál šířen? Pro několik jedinců, kteří jsou ignoranty, popř. berou přechod na digitální vysílání jako nutné zlo? Nebo třeba pro nostalgiky, kteří si občas chtějí starý způsob připomenout a říci si, že ten starý dobrý analog tam ještě je?

Analogové terestrické vysílače nízkého výkonu měly sloužit původně až do roku 2011, ale České televizi došlo, že takovéto plýtvání, nemá smysl. Navíc chce šetřit, takže je logickým krokem, když přistoupí k jejich dřívějšímu vypnutí. Dobrým příkladem nechť je právě Strahov, na jehož vypnutí má dojít řada 4. ledna. Protože ČT je médiem veřejné služby, musela i kvůli tomuto vysílači vydat tiskovou zprávu, aby se o chystaném kroku diváci dozvěděli. Ostatně u Strahova se nelze divit. S pořádnou anténou lze kvalitní příjem zajistit např. i na pražském Jižním Městě. V provozu však nadále zůstává několik dalších lokalit (např. Žvahov nebo Vokovice). Ty mají oproti již zmíněnému vysílači už výkon naprosto zanedbatelný, téměř třicet wattů. I v případě jejich vypnutí by pochopitelně bylo nutné veřejnoprávním médiem informovat. Kdyby však k ukončení šíření jejich signálu došlo komerční televizí, pravděpodobně bychom se podobného kroku vůbec nedočkali. A není se čemu divit. Ukončení takových trpaslíků už by totiž vzrušilo snad jen čtenáře DigiZone.

Vypli byste analogové vysílače nízkého výkonu v digitálně pokrytých oblastech?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.