Hlavní navigace

Radiokomunikace čekají na povolení k dalšímu testu systému DVB-T2

19. 6. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - České Radiokomunikace, dominantní provozovatel rozhlasových a televizních vysílačů v tuzemsku, by rád provedl další test digitální terestrické televize druhé generace, systému DVB-T2. Podle informací serveru DigiZone.cz by se ho mohl operátor dočkat letos v říjnu. Zajímavostí je, že ČRa chtějí tuto technologii vyzkoušet v jednofrekvenční síti pražských vysílačů ve spolupráci s brněnským Kojálem. Český telekomunikační úřad však vzkazuje: Nejprve je nutné dohodnout pravidla.

ČTÚ k DVB-T2: Dohodněme pravidla a testovací fáze budeme hodnotit

Kmitočet pro dlouhodobější testování zemské digitální televize druhé generace (DVB-T2) pro České Radiokomunikace zatím nepřipravuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Podle jeho předsedy Pavla Dvořáka se nejprve musí domluvit pravidla tohoto testu, protože ani novelizovaný zákon o elektronických komunikacích neumožňuje testovat déle než třicet dní. To znamená, že si musíme jasně definovat celé toto testování, které musí být rozděleno na jasně definované měsíce, vysvětlil Dvořák. Experiment bude mít vždycky měsíční fázi, tu si vyhodnotíme, a pak bude experiment pokračovat další měsíc, dodal. V květnu příštího roku by měla být přijata další, takzvaná transpoziční novela zákona o elektronických komunikacích, která by měla podle šéfa Rady ČTÚ prodloužit lhůty pro testovací vysílání. Stejně jako Dvořák se k testům DVB-T2 staví i samotné České Radiokomunikace, které by chtěly test provést na vysílačích Žižkov, Cukrák a Kojál.

Pavel Dvořák

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák by chtěl test systému DVB-T2 pravidelně vyhodnocovat. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Testy DVB-T2? Nejdřív se musíme domluvit na pravidlech, říká šéf ČTÚ
Jan Potůček: DVB-T2 se do Prahy vrátí v říjnu, věří obchodní šéf Českých Radiokomunikací
Lukáš Polák: Radiokomunikace chtějí test DVB-T2 v jednofrekvenční síti Praha – Brno

Telefónica se nemusí bát o kmitočty pro multiplex 4. Zatím

Telefónica O2 se nemusí obávat, že by jí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odebral kmitočty pro zemskou digitální síť 4, i když mu to umožňuje nedávno schválená novela zákona o elektronických komunikacích. Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka bude pro úřad výhodnější tlačit na operátora, aby se sám rozhodl, zda se pokusí o výstavbu celé sítě, nebo nevyužívané kmitočty dobrovolně vrátí. Násilné odebrání kmitočtů by totiž podle něj mohlo vést ke zdlouhavým soudním sporům, a síť by byla tak jako tak pro další používání zablokovaná. Diskutujeme teď s operátory, jak míní dál žít. Týká se to jak společnosti Czech Digital Group (operátor multiplexu 3, pozn. red.), tak Telefóniky O2. Jde zejména o využití kmitočtů. Buď donutíme Telefóniku konat, nebo ty kmitočty pustit, řekl šéf rady telekomunikačního úřadu tento čtvrtek na pravidelném setkání s novináři.

Přenosový vůz Telefónica O2

Přenosový vůz Telefóniky na pražském Výstavišti. Operátor multiplex 4 nebuduje, ale přesto o kmitočtový příděl nepřijde. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: ČTÚ neodebere kmitočty multiplexu 4, i když mu to zákon umožňuje

Satelit Astra 3B spustil komerční provoz

Diváci satelitní televize v České republice zažili v minulých dnech jednu z největších operací letošního roku. Nejde o přesun satelitní služby UPC Direct na novou vysílací pozici, ale stěhování českých a slovenských televizních programů, které vysílají na oblíbené pozici 23,5 stupně východně, na novou družici Astra 3B. Co to vlastně znamená? Televize budou mít lepší pokrytí Evropy, zvýší se i kapacita pro nové programy. I když většina diváků tuto změnu nijak nepocítí, určitá příprava přeci jenom byla třeba. Uživatelé si museli přeladit programy ČT HD a Óčko. Co se týká podmínek příjmu signálu z této družice, ve střední Evropě postačí parabolická anténa o průměru 60 cm. Příjem s takovouto parabolou garantuje Astra ale také v Německu, Francii, Švýcarsku, Itálii a ve všech zemích bývalé Jugoslávie. Signál by se měl podle vyzařovacího diagramu dostat také do severních oblastí Afriky, např. Egypta nebo Tuniska.

Astra 3B - vyzařovací diagram

Tam, kde dříve nemohli sledovat české programy v zahraničí, budou mít nyní signál. Astra 3B svým signálem pokryje téměř celou Evropu. (Zdroj: SES Astra)

Lukáš Polák: Jedna ze satelitních operací roku: družice Astra 3B začne nabírat české stanice
Lukáš Polák: Nefunguje vám program ČT HD? Pak nemáte přeladěno
Lukáš Polák: První programy Skylinku již vysílají z nového satelitu Astra 3B

Stručně

V úterý dostali černí diváci satelitní platformy Digi TV první hmatatelný důkaz o tom, že odpojování původního (prolomeného) kódovacího systému Nagravision 2 proběhne také v České republice. Od 15. června je u dvojice programů Minimax a Animax zapojeno pouze kryptování vyššího stupně. Kódovací systém Nagravision 3 otevřou pouze legální karty poskytovatele této služby.

Lukáš Polák: Pirátský příjem satelitní platformy Digi TV v Česku končí
Lukáš Polák: Jak dlouho budou zákazníci satelitní platformy Digi TV bez Óčka?

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil diskusi s Českými Radiokomunikacemi o využití kmitočtů po vypínaných analogových televizních dokrývačích. Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka připadá v úvahu, že by tyto kmitočty mohli využít mobilní operátoři pro dokrytí svých sítí GSM v místech, kde není vůbec nebo skoro žádný signál pro mobilní telefony.

Jan Potůček: Vypnuté analogové dokrývače by mohly sloužit dokrytí mobilních operátorů

Pokud by komerční televize, které vysílají v zemských digitálních sítích 2 a 3, projevily zájem o předčasné zahájení digitálního vysílání z hlavního jihomoravského vysílače Kojál, mohly by tak učinit v podstatě okamžitě. Vysílač se nám podařilo připravit s předstihem, z Kojálu by se mohlo začít vysílat třeba už zítra, řekl serveru DigiZone.cz obchodní ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

Jan Potůček: Vysílač Kojál je připraven na předčasné spuštění multiplexů 2 a 3
Jan Potůček: Prima: předčasný start digitálního vysílání z Kojálu neplánujeme

Nova HD - Telefónica

Zpravodajství televize Nova se otřásá v základech. Na jeho moderátory však restrukturalizace ještě nedolehla. (Foto: vysílání TV Nova)

Podle serveru iDNES.cz a webu Česká media zasáhla televizi Nova další vlna restrukturalizace. Obě internetová média se shodla na tom, že redakci zpravodajství opustil reportér Vladimír Keblúšek, dále měli odejít Kamila Štichová (Jandová), Alena Kovářová a Markéta Holatová, která byla tváří Snídaně s Novou. Zpravodajský web Regionální televizní agentury (RTA), Česká média, dále uvádí, že českou komerční jedničku má také opustit Markéta Vitvarová.

Lukáš Polák: Zpravodajství televize Nova opouštějí další známé tváře

Nizozemská centrála společnosti UPC promluvila před několika dny na tiskové konferenci poprvé o svém novém revolučním set-top-boxu, který by měl být zákazníkům kabelové televize představen příští rok. Jak uvedl ředitel pro obsah Ivo Lochtman, uživatelé budou mít přístup ke všem druhům obsahu, které se budou ukládat na pevný disk, a to ať už půjde o obrázky, hudbu nebo filmy včetně souborů stažených z internetu.

Lukáš Polák: Centrála UPC prozradila další podrobnosti o revolučním set-top-boxu

cif 24 - early cena - média

Přechod na zemské digitální televizní vysílání na Slovensku bude mít pomalejší průběh, než se předpokládalo. Nejsledovanější slovenská televize Markíza totiž podle deníku Sme uspěla u Nejvyššího soudu s žalobou proti Radě pro vysílání a retransmisi kvůli odebírání kmitočtů pro analogové vysílání. Rada koncem minulého roku odebrala komerčním televizím celkem 250 kmitočtů pro zemské analogové vysílání, z nichž část měly využít nově vzniklé sítě pro digitální televizi.

Jan Potůček: Slovenská digitalizace se zpomalí, Markíza vyhrála soud o analog

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).