Hlavní navigace

Rusko je připraveno odpojit se od internetu, Docker byl hacknut, VR brýle Valve Index jsou tu

3. 5. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Startují předobjednávky na Oculus Quest. Magic Leap získal další ohromné peníze. Dell, VMware a Microsoft se spojují. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Vladimir Vladimirovič Putin tento týden podepsal zákon, na základě kterého se Rusko bude moci odpojit od světového internetu a žít si ve svém vlastním státním intranetu. Zákon začne platit letos v listopadu a provideři se musí přizpůsobit do roku 2021. Technologie bude poskytovat stát a vyjde ho to na asi 320 milionů dolarů. K tématu nedávno Root.cz vydal článek o tom, co všechno se rozbije, když se Rusko odpojí od internetu.

Docker hlásí napadení Docker Hubu, kvůli čemuž byly zcizeny informace o 190 tisících uživatelích. Útočníci mají uživatelská jména, zahashovaná hesla a tokeny. Z celkového počtu uživatelů má podle firmy být poškozeno asi pět procent z nich.

Citrix zase zjistil, že se mu v interních systémech po dobu půl roku nepozorovaně pohybovali útočníci a průběžně kradli data. Zcizeny byly zejména informace o zaměstnancích, včetně finančních údajů nebo čísel sociálního pojištění. Věc nyní prošetřuje FBI.

Až 60 procent code bases v enterprise firmách obsahuje alespoň jednu zranitelnost vycházející z open source komponentukazuje nový report Open Source Security and Risk Analysis. Studie analyzovala přes 1200 anonymních code bases z roku 2018.

Valve konečně odhalilo své VR brýle Valve Index. Revoluce se nekoná a spíše jde o doplnění současné high-end nabídky. Dva LCD displeje mají každý rozlišení 1440 × 1600 pixelů, zorné pole je 130 stupňů a nastavovat lze vzdálenost čoček od očí. Manipulovat lze i s obnovovací frekvencí v režimech 120, 90 a 80 Hz (experimentálně 144 Hz). Headset má dvě kamery pro možnost dívat se „ven“ i s nasazenými brýlemi. Zařízení vyžaduje připojení k počítači kabelem. Valve dodává také vlastní pohybové ovladače, které lze připevnit k rukám. Cena je 1079 eur. Valve ještě nepředstavilo žádný exkluzivní AAA titul, něco by ale mělo přijít ještě letos. Na headset ostatně prozatím běží předobjednávky a odesílání začne 31. srpna.

Facebook zase spustil předobjednávky na headset Oculus Quest. Ten je velice očekávaný, protože má nabídnout poměrně vysokou kvalitu VR ve stand alone verzi, a nevyžaduje tedy připojování kabelem k PC. Levnější Quest s 64 GB úložného prostoru vyjde na 399 dolarů, 128GB varianta pak na 499 dolarů. Quest už má potvrzených přes 50 VR her, je mezi nimi i český Beat Saber. Road to VR už přinesl recenzi. Předobjednávky startují také na high-end Oculus Rift S, který Road to VR už také recenzoval. Cenovka je 399 dolarů.

Brýlí se týká ještě jedna věc, tentokrát v oblasti AR. Firma Magic Leap získala dalších 280 milionů dolarů, tentokrát od japonského operátora NTT DoCoMo. Ten díky tomu získá exkluzivní prodejní práva ve své zemi, a připravuje se tak na příchod 5G. Podobně to má ve Státech AT&T. Magic Leap už celkově pobral 2,6 miliardy dolarů. Na Lupě máme recenzi Magic Leap One a zatím to žádná zásadní pecka není.

Počet aktivních měsíčních uživatelů Spotify narostl na 217 milionů, meziročně jde o růst 26 procent. Společnost číslo zveřejnila společně s kvartálními výsledky. Předplatitelů je sto milionů, číslo narostlo o 32 procent. Předplatitelé zároveň tvoří většinu tržeb – za čtvrtletí konkrétně 1,39 miliardy eur z celkové 1,5 miliardy (zbytek je z reklamy u účtů zdarma). Spotify je stále v provozní ztrátě 47 milionů eur. Rostou náklady a firma také investuje do nákupu společností zejména z oblasti podcastů.

Mozilla plánuje devátého června vydat Firefox pro Android ve verzi 68, který zároveň na tomto systému přejde do udržovacího režimu. Firefox bude na Androidu nahrazen prohlížečem Fenix, ovšem jeho přesné vydání stále není jasné.

Home Credit je další tuzemskou institucí, která spouští podporu Google Pay. Lze ji využívat stejně jako jakékoliv jiné karty. Podporovány jsou rovněž kreditky, které Home Credit zprostředkovává pro své partnery typu Tesco a podobně.

MIT Technology Review ve svém článku popisuje, jak Amazon pracuje na čipech pro umělou inteligenci. Ty by měly jít využít v celé řadě operací, zejména robotice a spol. Nabízí se ale i nasazení v AWS.

Na pódiu na konferenci Dell Technologies World v Las Vegas se tento týden sešli Michael Dell, šéf Microsoftu Satya Nadella a ředitel VMwaru Pat Gelsinger. Společně ohlásili nečekané partnerství, ve kterém se VMware spojuje s cloudem Azure. Je to další z kroků Azure proti AWS. Cloudové technologie VMwaru jsou nyní dostupné na Azure, propojují se Office 365, VMware Workspace ONE, Intune a Azure AD a také Windows Virtual Desktop a VMware Horizon Cloud.

Red Hat po mnoha letech změnil logo a nově už na něm není tajemný pán v klobouku, ale pouze ikonický červený klobouk. Firma důvody změny rozepisuje na blogu. Patří mezi ně třeba to, že onen pán na lidi působil záludně.

Slovenský ESET se stal další společností, která s Googlem spolupracuje na projektu Backstory. Ten má konkrétně na starost podnik Chronicle spadající pod Alphabet. Backstory dokáže v cloudu analyzovat firemní data a využívá i databázi informací právě od svých partnerů. Startovacím partnerem byl český Avast.

Microsoft zřejmě během příštího roku plánuje otevřít nová datacentra ve Švédsku,a posílit tak lokality v Evropě, píše ZDNet. Azure v současné době běží v 54 regionech, nejblíže nám je ve Frankfurtu.

Cisco se připravuje na 5G a vydává sadu produktů a technologií podporující Wi-Fi 6 (802.11ax). Nabízí novinky kolem Meraki, Catalystu nebo partnerství se Samsungem, Boingo a dalšími.

Amazon zveřejnil finanční výsledky za první kvartál 2019. Cloud Amazon Web Services se na celkových tržbách podílí 13 procenty, ovšem dělá polovinu provozního zisku, který činil 3,6 miliardy dolarů. Tržby AWS navíc meziročně narostly o 41 procent.

Apple zase reportoval druhé čtvrtletí. Dosáhl na tržby 58 miliard dolarů, jde o meziroční pětiprocentní propad. Čistý zisk spadl o 16 procent na 11,6 miliardy dolarů. Propadají se zejména iPhony, které odepsaly 17 procent. Počty prodaných kusů firma už nezveřejňuje. Naopak rostou služby (11,5 miliardy dolarů), kam se ovšem započítávají i věci jako poplatky Googlu za výchozí vyhledávač.

Marketing Meeting balicek

Eric Schmidt končí v představenstvu Alphabetu, mateřské firmy Googlu. 19. června mu vyprší mandát a nebude usilovat o znovuzvolení. Schmidt působil jako výkonný ředitel Googlu od roku 2001 do roku 2011 a firmě pomohl „dospět“. Na stejné pozici také skončí Diane Greene, donedávna šéfka Google Cloudu. Schmidt nadále bude Alphabetu radit.

Facebook vydal verzi 1.1 svého AI frameworku PyTorch. Přidává například možnost rozdělit velké neuronové sítě na více grafických karet. Facebook také jako open source vydává F14, svůj nástroj na hash tables.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).