Hlavní navigace

Problém: set-top-boxy od Novy na Domažlicku „mluví německy“

24. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

24. 8. 2007

Televize Nova řeší nečekaný problém se set-top-boxy, které v posledních týdnech rozdala nemocnicím a domovům s pečovatelskou službou na Domažlicku nebo výhercům soutěže na Chodských slavnostech v Domažlicích. Zvuk přijímaný prostřednictvím těchto set-top-boxů z vysílače Vraní vrch totiž řadě uživatelů hraje jinak než česky. U převzatých pořadů tak diváci slyší původní znění, většinou německé nebo anglické.

V digitálu vysíláme duální zvuk, což je od nás tak trochu veřejnoprávní služba. Jenže set-top-boxy si s ním často neumí poradit a místo češtiny automaticky pouští původní znění. U některých to jde přenastavit na češtinu, ale u některých to vůbec nejde, řekl serveru DigiZone.cz technický ředitel televize Nova Ivo Ferkl. Televize nyní zvažuje, že kvůli tomuto problému přestane duální zvuk vysílat a zůstane pouze u češtiny.

Ozývají se nám lidé, kteří od nás dostali set-top-box. Děkují nám, že obraz mají dobrý, ale že kvůli zvuku se na Novu nemůžou dívat, vysvětluje Ferkl. Duální zvuk Nova nabízí kvůli zájemcům, kteří se na původním znění zahraničních filmů nebo seriálů učí cizí jazyk. Využívají ho také cizinci žijící trvale v České republice. Nova však neví, kolik diváků službu reálně používá a zřejmě ji tedy zruší.

cif-tip-téma-foto

RADA DIGIZONE.CZ: Na set-top-boxech Homecast T3000, rozdávaných TV Nova, slouží k přepínání mezi jazyky v duálním zvuku zelené tlačítko na dálkovém ovladači (A/V+). Při režimu Stereo je dabing a původní znění slyšet současně, při volbě Levý a Pravý jsou ale zvukové doprovody slyšet už jednotlivě. Více viz uživatelská příručka [PDF, 1347 kB], strana 37 / 6 – 8.

REAKCE TELEVIZE NOVA: Set-top boxy rozdávané televizí Nova na Domažlicku „mluví česky“

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.