Hlavní navigace

Dvacítku Seznam oslaví rekordními příjmy. Tržby přesáhly 3,4 miliardy

18. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tuzemská internetová jednička pořád šlape. Za loňský rok se zvedl obrat o devět procent. Může za to především Sklik.

Podobně jako Facebook, obrat a zisk každý rok zvyšuje i Seznam. Samozřejmě, pár rozdílů by se tam našlo. Každopádně tuzemský portál dokázal jen na českém trhu vygenerovat zisk ve výši 1,25 miliardy korun při tržbách 3,413 miliardy. A rok 2015 je zatím z finančního hlediska nejúspěšnějším ve dvacetileté historii firmy. 

Za devítiprocentním růstem tržeb stojí podle tiskového oddělení Seznamu především příjmy z reklamního systému Sklik. Ty totiž meziročně poskočily o celou pětinu. 

Obrat Skliku představuje více jak 40 procent všech reklamních tržeb společnosti Seznam.cz. Třetinový podíl na celkových tržbách pak mají příjmy z display reklamy, kam se počítají i video a mobilní reklamní formáty. Tak praví tisková zpráva

„Naší obrovskou výhodou je, že peníze, které vyděláme, můžeme opět použít na rozvoj a inovace ve firmě. Stále více našich služeb je postaveno na technologiích jako nodejs, reactjs, angularjs, ima.js a podobně. Hledáme ty nejrozumnější cesty, jak k lidem dostávat ten nejzajímavější obsah, jaký pro ně na internetu v danou chvíli je,“ komentuje hospodářské výsledky šéf firmy Pavel Zima.

Právě kolem obsahu chce Zima vystavět další speciální tým, který má kromě redakcí Proženy.cz a Stream.cz zahrnovat také nově vznikající redakci zpravodajství. Obsah povede přímo Zima. Hlavní novinkou má být vlastní videozpravodajství, kterým bude Seznam konkurovat jak klasickým televizím, tak dalším zpravodajským serverům. 

Peněz má Seznam dost. Na přelomu roku totiž odkoupil třicetiprocentní podíl od fondů Tiger Holding Four a Miura International. Po patnácti letech se tak Seznam zbavil zahraničních minoritářů a stal se zase čistě českou firmou. Pokud tedy nebudeme brát v úvahu, že Ivo Lukačovič ovládá 70 procent svého portálu přes kyperskou společnost

Pouští se tak do akcí, které jsou spíš bonusem pro uživatele, než čistě byznys záležitostí. Během loňského roku třeba začal mapovat turistické trasy pomocí vlastního fotografického batohu

Zároveň na podzim uvolnil druhou verzi svého internetového prohlížeče a rozjel na ni i televizní kampaň. Firma zároveň pustila zdrojové kódy na GitHub a udělala ze své služby čistý open source. 

Během loňského roku se také významně rozjela internetová televize Stream, která dostala nové impulzy v podobě původních seriálů. Ať už to byla dobrodružství Tondy Blaníka nebo příhody bazaru Monte Karlo. A Seznam vyšel vstříc i komunitě, když pořídil práva na všechny díly kultovního seriálu Červený trpaslík

A video je priorita i na letošní rok. „Rozhodli jsme se, že do obsahu dáme o 50 procent víc, než v roce 2015,“ řekl Zima na poslední tiskovce Streamu. Služba podle něj za uplynulý rok zaznamenala zdvojnásobení počtu zhlédnutí na chytrých televizích. 

A i kvůli videu rozšiřuje svou infrastrukturu. Letos otevřel i druhý sál svého datového centra KokuraTři sta tun hardwaru na přibližně dvou a půl tisících čtverečních metrech. „Srdce českého internetu“, jak své datacentrum Seznam nazývá, propálí měsíčně 330 MWh, tedy podobně jako asi sedmdesát domácností za rok.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.