Hlavní navigace

Soud: knihovny mohou digitalizovat knihy i bez souhlasu nakladatele

12. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Německý nakladatel, který chtěl, aby knihovna místo vytváření vlastních digitálních kopií koupila jeho e-verzi knížky, u Soudního dvora Evropské unie neuspěl.

Knihovny mohou digitalizovat knihy i bez toho, že by se na to musely ptát nakladatele, rozhodl v případu C-117/13 (PDF) Soudní dvůr Evropské unie (SDEU). Takto digitalizované knihy ale mohou knihovny nabízet jen na terminálech určených k individuálnímu studiu nebo výzkumu.

Případ k evropské instanci doputoval z Německa, kde se na tamní soud obrátilo nakladatelstvím Eugen Ulmer KG. Stěžovalo si, že knihovna technické univerzity v Darmstadtu bez jeho souhlasu pořídila digitální kopii jeho učebnice a zpřístupnila ji uživatelům ke čtení na svých terminálech pro čtení elektronických knih.

Nakladatel přitom knihovně nabízel, aby raději koupila jeho vlastní e-verzi dotyčné učebnice. Když to knihovna odmítla, obrátil se na soud. Žádal jednak zákaz digitalizace knihy a také to, aby uživatelé nemohli knihu z digitální kopie vytisknout nebo si ji odnést na USB.

Číst ano, tisknout ne

Soudní dvůr Evropské unie ale rozhodl, že knihovna se může opřít o výjimku z evropské směrnice o autorském právu a zpřístupňovat knihu prostřednictvím svých terminálů. „V opačném případě by nemohla naplňovat svůj základní účel a sloužit veřejnému zájmu souvisejícímu s podporou výzkumu a soukromého studia,“ zdůvodnil to soud.

Neznamená to ale, že by si lidé mohli knihu z těchto terminálů bez omezení tisknout nebo si ji kopírovat na USB, dodal ale SDEU.  V takovém případě by šlo o rozmnožování díla, které není možné bez toho, aby nositelé práv za kopie nedostali zaplaceno.

ICTZ23

Situace kolem digitalizace knih a jejich případného půjčování stále není růžová. Existují světlé výjimky – v Česku například provozuje půjčovnu e-knih online knihkupectví E-reading, které nedávno ohlásilo spolupráci s Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. 

Projekt je ovšem omezený na menší množství titulů a také na nutnost číst knížky ve vybraných čtečkách nebo aplikacích. Ty mají ošetřit to, aby kniha nebyla po uplynutí výpůjční doby dále dostupná.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn