Hlavní navigace

Týdenní revize: jak úspěšně podnikat v IT

29. 7. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
S dobrým nápadem na využití potenciálu informačních technologií a Internetu se málokdo pochlubí, dokud jej sám důkladně nevytěží. Mnoho pokusů o totéž tak dopadá jako omyly: španělský webhoster podcení vstup na český trh, Vodafone pozastaví investice do UMTS. Zato Centrum hledá druhý dech a zájemcům o provozování e-shopu nebo startupu pak poradíme i my. A distribuci online videa má zase v malíčku Patrick Zandl.

MP3 je legendární formát, který za svoji slávu vděčí absenci ochran a překážek. Ty naopak odstranil, když nám nabídl poslech kvalitní (a většina uživatelů to slovo myslí vážně) hudby na malém objemu dat a na cestách. Internetové hudební prodejny se mu však z důvodu číslo jedna vyhýbají. Výjimkou je nyní Yahoo, které ve svém Yahoo Music nabízí mptrojky ne zase tak neznámých interpretů. Uchytí se tento pokus? Odolá tlaku vydavatelů na ochranu práv? A budou uživatelé vůbec o „nechráněné skladby“ stát?
Vojtěch Bednář: Nechráněný kšeft 

Česká pobočka společnosti Vodafone pozastavuje budování své UMTS sítě. Důvody jsou údajně hlavně ekonomické, a to vysoké náklady ve spojení s nízkými výnosy. Že by se situace s UMTS od doby udělení licence Vodafonu tak změnila? Do toho se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nechal slyšet, že zvažuje možnost přidělení čtvrté mobilní licence. Nebo že by šlo spíše o virtuálního operátora? ČTÚ také oznámil dokončení analýz relevantních trhů. Co od toho můžeme čekat?
Jiří Peterka: Stalo se: český Vodafone pozastavuje své UMTS

Španělský webhoster Dinahosting se rozhodl vstoupit na český (plný, avšak stále slibný) trh. Hned prvním krokem však vykročil spíše nešťastně, když podivně přeloženou tiskovou zprávou vzbudil negativní pozornost. Ani další atributy jeho českého vstupu však nenesou rysy profesionálního přístupu: nelokalizované (a vysoké) ceny, absence registrace českých domén, jazykově svérázný web… Bude mít šanci si reputaci napravit?
Jan Ambrož: Španělský webhoster Dinahosting přichází s ostudou

Google spustil web pro vývojáře open source. Google Code Hosting notně připomíná známý SourceForge a nabízí v základu to stejné: prostor pro hostování projektů, možnost zpracovávání updatů přes SubVersion a systém pro sledování bugů a připomínek. Bude Googlu dostatečnou výhodou před náskokem konkurenta strohost a svižnost?
Google kromě toho potěšil i majitele mobilních prohlížečů, kteří dosud spíše tápali v nastavení své domácí stránky na Googlu tak, aby vše fungovalo i v mobilu. Spustil stránku, kde si vše můžete ověřit (v klasickém prohlížeči) a následně ušetřit nervy a čas na cestách.
Blog Františka Fuky na Lupě: Konkurence pro SourceForge? a Google ještě mobilnější

Zajímají vás síťové útoky na méně známé protokoly, se kterými se málokdy můžete setkat? V závěrečném dílu našeho úspěšného seriálu o odposleších na Ethernetu si je zblízka prozkoumáme. Stejně tak i útoky na protokol SSH a ještě jeden způsob, jak odposlechnout přihlašovací údaje, které jsou šifrovány. Odposlouchávání cizích dat však může být trestné a můžete také tímto konáním porušovat smlouvu se svým poskytovatelem připojení.
Martin Haller: Odposloucháváme data na přepínaném Ethernetu (7.)

Nedávný článek na Lupě o službách portálů se mimo jiné dotknul i personální situace v portálu Centrum, která je podle některých zpráv nepříliš dobrá. Odchází prý klíčoví lidé, dochází k nečitelné reorganizaci, zaměstnanci ztrácejí motivaci a management jim nedokáže předat své vize. Je tento dojem oprávněný? Podle generálního ředitele Centra Ondřeje Tomka určitě ne, firma má podle něj silnější a zkušenější vedení. To by spolu s novými projekty mělo Centrum brzy posílit.
Aleš Miklík: Ondřej Tomek: Centrum už nemůže stát jenom na zakladatelích

Windows Vista se pro domácí uživatele stále spíše odsouvají, ale betaverzi si můžete už nějakou dobu odzkoušet. Některé verze Linuxu přitom bývají označovány za jejího zdatného konkurenta. Jaké jsou reálné šance těchto soupeřů v běžném nasazení? Odzkoušeno samozřejmě v praktickém provozu…
Blog společnosti Beneta na Lupě: Jednodenní test Windows Vista versus Ubuntu Linux aneb Vista zatím opravdu jen pro silné nervy a silné stroje

Před časem jsme se zde na Lupě nechali inspirovat knihou Paula Grahama Hackers and Painters a na základě autorových úvah před námi vyvstal truchlivý příběh geniálního hackera v dětském kolektivu. Vraťme se k Paulu Grahamovi ještě jednou, tentokrát optimističtěji. Když hacker přežil dětství, může svoji inteligenci konečně patřičně využít a mimo jiné také zpeněžit. Kolik může čekat?
Pavel Houser: Kolik byste si vydělali ve start-upu?

Video na Internetu získává na oblibě úměrně s tím, jak rostou rychlosti a datové limity domácích přípojek. Dříve šlo o hračku pro pár vyvolených (a s mizernou kvalitou), dnes své video na Googlu či YouTube sdílí miliony uživatelů. Jak však na to, chcete-li video šířit profesionálněji, ve velkém měřítku, či si na něm dokonce založit internetový byznys? Poradíme vám, jak se vyznat v potřebných technologiích, kodecích a dalších nástrahách tohoto svérázného oboru.
Patrick Zandl: Jdeme do online videa (1.) a Jdeme do online videa (2.)

Silná konkurence v evropském výzkumu a vývoji, nebo spíše v žádostech o jejich podporu, nezaručuje ani úspěšným návrhům naději na spolufinancování z prostředků EU. O to složitější je situace nových členských zemí. Jak si stojí v porovnání s ostatními členy EU Česká republika? Výsledky bohužel nejsou právě přívětivé.
Rita Pužmanová: FP6: Češi v konkurenci se zbytkem Evropy

ICTZ23

Jak se chovají obyvatelé Česka na Internetu? Podle očekávání používají na síti nejčastěji e-mail. Nejvíce vyhledávanou oblastí je na Internetu segment cestování, na reklamy uživatelé klikají, její vliv na nákupní plány ale příliš nepřiznávají. Některé závěry marketingových průzkumů NetMonitor Consumer stojí za bližší prozkoumání, čemuž jsme samozřejmě neodolali.
Jan Ambrož: Zvyky uživatelů: co hledají? Klikají na reklamy? Nakupují?

Rádi byste zkusili založit e-shop a vyždímat zlatou žílu Internetu do dna? Zkusit to jistě můžete, ale víte jak na to? Počátečních i průběžných potíží je zpravidla více, než začátečník očekává, takže jsme je pěkně seřadili a jednu po druhé za vás vyřídíme. Alespoň v návodové formě. Po prvních dvou dílech našeho seriálu máme legislativně ošetřený e-shop s technickým zázemím a umístěný na hostingu – dnes vybereme vhodný sortiment a prozradíme si něco o styku s dodavateli prodávaného zboží: jaké podmínky a dodací lhůty lze od nich očekávat.
Marcel Kupka: Zakládáme e-shop – volba sortimentu, styk s dodavateli

Chtěli byste zkusit prodej zboží přes Internet?