Hlavní navigace

Týdenní revize: policie proti P2P sítím

13. 1. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
V uplynulém týdnu vzbudil váš největší zájem probíhající zátah proti uživatelům výměnných sítí a související morální a právní otázky. Tajemně však stále působí i údajný příchod čtvrtého mobilního operátora - nevymyslela si vše média? Prozkoumali jsme novou "internetovou televizi" Stream TV, podívali se na to, jak Internet mění společnost, a poradili vám, jak přes Internet prodávat. Tedy opravdu prodávat.

Počítače Apple a jejich operační systém byly dlouho považovány za vzor intuitivního, moderního a velmi bezpečného řešení informační otázky pro domácnost i firmy. V nedávné době se začaly objevovat zprávy o bezpečnostních dírách OS X, což může mnohé nerozhodnuté uživatele zviklat. Jde ještě stále o ten stejný „nedobytný“ Apple? V podstatě ano, jen se ukazuje, že vždy je dobré nespoléhat jen na ostatní a zůstávat tak trochu ve střehu.
Vojtěch Bednář: Přátelé červivého jablka

Blogger.com je mezi členy „aktivního davu, co mění svět“ už poměrně známá a zavedená služba. Google, který ji vlastní (a jak jinak, také udržuje v rozumných fázích betaverzí), ji nedávno poměrně zásadně vylepšil. Svůj blog nyní můžete mít na své vlastní doméně, aniž byste potřebovali vlastní webserver. Nový přístup k šablonám navíc dává řadu možností přizpůsobení vzhledu – ovšem pokud víte, jak na to.
Blog Františka Fuky na Lupě: Nový Blogger.com pro vaši doménu

Kolem digitálního vysílání se zatím staré ledy nehýbou. Vracení frekvencí, dosud používaných pro analogové televizní vysílání, bude nadále dobrovolné. Televize Nova a Prima mají možnost se rozhodnout do konce března, pokud tak ovšem učiní. Pokud ano, dostanou za to bonusové digitální licence, a to možná až tři. Na DVB-H se v Technickém plánu přechodu nedostalo, ale zkrátka nepřijde. A UPC umožňuje registraci MAC adres i přes SMS.
Jiří Peterka: Stalo se: digitalizace bude dobrovolná

první zprávy o tom, že v severních Čechách dochází k domovním prohlídkám za účelem nalezení důkazů proti „softwarovým pirátům“, zněly značně divoce, skutečnost však překonává všechna očekávání. Policie skutečně na popud České protipirátské unie zabavuje domácí počítače a pátrá v mnohatisícových seznamech po největších „sdílečích“ softwaru, hudby a filmů. A podle vyjádření zástupců vydavatelů a autorských ochranných svazů bude hůř – je třeba najít exemplární případy a dovést je k potrestání, aby ostatní věděli, že míra „pirátství“ už překročila únosné meze (z hlediska vydavatelů). Uživatelé a někteří umělci však mají na věc jiný názor: současné autorské právo je zastaralé a zralé na revizi, překračuje je velká část populace, vydavatelé a distributoři jsou zbyteční a ubírají umělcům na odměně. Plošné vynucení „špatného“ práva je potom nemožné i nelogické. Kde je v tomto sporu pravda? A lze ji vůbec nalézt?
Jan Wagner: V ČR probíhá rozsáhlý zátah proti uživatelům P2P sítí
Aleš Miklík: Petra Žikovská: sdílení poškozuje umělce
Pavel Vymazal: Kde je pravda v otázce sdílení?

Obliba nakupování na Internetu mezi českými internauty stále utěšeně roste (i přes dílčí neúspěchy, jako třeba v prosazování pokročilejších metod platby). Představy nadšených obchodníků i amatérů o snadném zbohatnutí na Internetu formou „otevřu e-shop a peníze se pohrnou“ však dávno vzaly za své. Na co je dobré při zakládání elektronického obchodu myslet, jaké překážky a nevyhnutelné nepříjemnosti na vás čekají?
Jan Ambrož: Jak (opravdu) prodávat přes Internet

E-shopy však skýtají mnohé riziko i z pohledu zákazníků – od nedostatečné komunikace přes problémy s výběrem a dodáním až po platby. Stále však zůstávají pohodlnou a mnohdy levnější alternativou ke kamenných obchodům. Těm často nepomáhá ani „papírová“ výhoda v podobě prodavače…
Blog Františka Fuky na Lupě: Mají smysl kamenné obchody?

Když loni v říjnu přišel nový portál TakeIT s nabídkou „inline“ kontextové reklamy (tedy odkazy skrze slova textu, které otevírají reklamní okno), mnoho hlasů pochybovalo o účelnosti a účinnosti takové inzerce. Obchodní výsledky nové metody zatím neznáme, ale reálné dopady na uživatelský dojem při čtení takového textu už ano. Jde ještě o přijatelnou formu reklamy?
Jan Kuneš: Za hranicí kontextové reklamy

Při každodenním pracovním i zábavním pohybu na Internetu není lehké udržet si o něm celkový obrázek – ve smyslu jeho vývoje a budoucnosti a hlavně vztahů s reálným světem. Málokdo si dnes bez (tele)komunikací dovede svět představit, ale jak to vlastně svět a jeho společnost poznamenává? Je logické očekávat, že se zkracováním vzdáleností mezi lidmi a času mezi událostmi dojde ke zvýšenému tlaku informací a nutnosti se v nich orientovat. Kdo to dokáže hůř, bude čím dál z aktivního využívání výhod moderního světa vytlačován…
Petr Sak, Karolína Saková: Jak Internet mění společnost

Česká verze ručně („komunitou“, jak je dnes v kurzu říkat) vyráběného katalogu stránek DMOZ má potíže. Podle informací provozovatelů jde o výpadek editační aplikace, podle některých pozorovatelů o další fázi postupného úpadku kdysi velmi nadějného a sympatického projektu. Tak zlé to však určitě přeci jen nebude, jen je možná škoda, že se mu nedostává více podpory…
Online blog na Lupě: Bude ještě někdy fungovat DMOZ?

Jaké byly nejzajímavější události na českém Internetu v roce minulém, co se změnilo k dobrému a co ke špatnému? A na co se můžeme v oblasti internetového připojení těšit v tomto roce? Kdy budeme mít Internet zdarma? Kdy se opět zrychlí ADSL? A dočkáme se konečně ADSL bez nutnosti platit telefonní paušál? Zjistili jsme zajímavé zákulisní informace, které by vám (snad) mohly zlepšit náladu. A jak se do nového roku dívají osobnosti českého Internetu a „kapitáni průmyslu?“
Tomáš Kapler: Český Internet v letech 2006 a 2007
Redakce: Co očekávají od roku 2007 osobnosti českého Internetu?

MM_SS3

Po úspěchu projektů Webu 2.0, založených na videu (tedy služeb, umožňujících sdílení a upload amatérského i profesionálního videa), bylo jen otázkou času, kdy se podobný projekt objeví i v Česku. S počátkem nového roku je tu hned několik kandidátů, z nichž zatím největší pozornost sklízí Stream.cz Miloše Petany a Patricka Zandla. Ani konkurence však nespí, byť o ní není tolik vědět.
Na světové scéně se však mezitím chystá k vypuštění další černý kůň hvězdných rodičů: The Venice Project, slibující skutečnou „internetovou televizi“ s kontinuálním vysíláním a vysokou kvalitou obrazu. Překoná úspěch svých předchůdců a pošle je do historie?
Jan Ambrož: Stream TV a nové vize internetové televize
Blog Davida Antoše na Lupě: Pozvánky do The Venice Project – nejnapjatěji očekávané služby 2007

Vstup údajného čtvrtého mobilního operátora na český trh se stal v tomto týdnu trhákem pro mnohé médium – a jak se ukazuje, dost možná i něčím víc. Samotný Český telekomunikační úřad musel vydat tiskovou zprávu, že žádnou mobilní licenci neudělil a nový operátor má oprávnění pouze pro provoz CDMA sítě. Zda v ní nabídne i hlas, či jenom data, je přitom značně nejisté…
Jiří Peterka: Čtvrtý mobilní operátor: vyrobila ho média?

Přivítali byste v ČR dalšího mobilního operátora?