Hlavní navigace

Týdenní revize: rozpaky nad Telefónikou

9. 6. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Telefónica O2 stále řadě uživatelů nezvýšila rychlost ADSL, jak slibovala na jaře, přišla však s novým tarifem, který postavil broadband na hlavu: vytáčené ADSL. Způsob jeho účtování navíc může neznalé uživatele přijít draho. Jak s takovým připojením využívat video na Internetu, které boduje, jak víme i díky proběhlé konferenci Internet Video Forum? EU posvětila první fázi Bezdrátové Prahy. Obejde se Internet bez peněz?

Otevřená encyklopedie Wikipedia se už dostala do povědomí českých uživatelů i novinářů, málokdo však asi správně a úplně dokáže rozlišit jednotlivé názvy – „značky“ – nadace Wikimedia Foundation, která se o rozvoj tohoto a dalších online projektů stará. Mezi jejími aktivními účastníky nyní probíhá intenzivní diskuse o budoucím vývoji v označování jednotlivých projektů Wikimedie. Wikipedia Slovník, nebo Wikimedia Dictionary?
Wikimolův blog na Lupě: Wikimedia, -pedia, -ia – vyznáte se v tom?

Sociální sítě a jejich webová rozhraní patří mezi populární služby jak v zahraničí, tak čím dál více i na českém Internetu. Servery zaměřené na specifické komunity však logicky vyhledávají pouze příslušníci těchto skupin, zatímco větší využívání např. systémů pro správu kontaktů je mezi lidmi z neinformatických profesí spíše řídké. Je to tak správné?
Vojtěch Bednář: Networking opravdu Social 

Evropská komise dala zelenou první fázi projektu Bezdrátová Praha. Ta zahrnuje vybudování celé bezdrátové sítě a její využití pro přístup k nekomerčním službám veřejného sektoru, ale nikoli její využití pro poskytování přístupu k Internetu. Ten bude moci nabídnout až druhá fáze projektu, která ale musí nejprve projít dalším posouzením ze strany Bruselu.
Jiří Peterka: Stalo se: zelená pro první fázi Bezdrátové Prahy
Tomáš Kapler: Bezdrátový Internet EU NEschválila

Programové vybavení školních počítačů se řeší v různých zemích různě, čas od času se však mezi proklamovanými záměry objeví i rozhodnutí orientovat se na open source aplikace. Nejnověji je to Japonsko, které by rádo vyměnilo staré Windows za Linux. Důvodem je hlavně ušetřená cena za upgrade, kterou by školy musely v případě nových Windows zaplatit.
Blog Jana Wagnera na Lupě: Japonské školy asi přejdou na Linux

V březnu ohlásila Telefónica O2 na základě nové velkoobchodní nabídky zrychlení ADSL připojení při zachování stejné ceny; nejnižší rychlostí se tak „papírově“ stala 2048 kbit/s. Ve skutečnosti však řada uživatelů na zrychlení své přípojky stále čeká, což se týká jak zákazníků alternativních operátorů, tak samotné Telefóniky. Co je důvodem zpoždění a kdy se dostane při zrychlování na všechny?
Martin Vyleťal: Na rychlejší ADSL připojení si někteří uživatelé ještě počkají

I přes neurčený počet nešťastníků bez zrychleného Internetu je navyšování rychlostí ADSL přípojek ve statistikách patrné. Přesto zůstává zachován tradiční odstup rychlostí kabelového Internetu, ADSL a WiFi. Zrychlování se také netýká ADSL na místních smyčkách alternativních poskytovatelů, což zřejmě posílí trend ústupu LLU ve prospěch dominantního operátora.
Tomáš Pětivoký: DSL.cz: kabelovky stále nejrychlejší

Obsah webu a Internetu vůbec si jeho uživatelé zvykli přijímat zdarma a až na výjimky se tato praxe příliš nemění. V online světě jako by peníze neexistovaly, což je samozřejmě pouze zdání, protože do něj přitékají ze světa „reálného“. Pro směnu informací a služeb se však peníze na Internetu používají jen zřídka, což může vést k otázce, zda jsou pro jeho běh vůbec potřeba…
David Antoš: Obejde se online svět bez peněz?

Naopak trendů, inovací, nápadů a novinek je Internet doslova napěchovaný. Jednou z dalších „velkých věcí“ je podle všeho i video, pronikající do online obsahu i reklamy. Jsou však na nový formát připraveni uživatelé, vydavatelé, inzerenti i mediální agentury? Pro zodpovězení těchto otázek jsme pozvali na jedno místo zástupce všech stran, aby si navzájem vyměnili zkušenosti. A že jich bylo – konference o internetovém videu, kterou Lupa pořádala, přinesla řadu zajímavých poznatků z praxe i teorie.
Jan Ambrož: Online video hýbe Internetem. Víme proč a jak
Blog Jana Wagnera na Lupě: YouTube nabízí lokální TV stanice

Mezi síťovými odborníky převažuje názor, že překlad adres čili NAT je zlo. Nicméně i toto zlo má své pozitivní stránky. Nové RFC 4864 je analyzuje a doporučuje cesty, jak se na půdě IPv6 dobrat podobných přínosů, aniž bychom přišli o veřejné adresy a možnost přímé komunikace mezi koncovými stroji.
Pavel Satrapa: Ochrana lokální IPv6 sítě

Výše popisované březnové události ve velkoobchodní nabídce ADSL nebyly poslední a v porovnáním se zpožděním v navyšování rychlostí je další zpráva mnohem pozitivnější. Nová velkoobchodní nabídka, platná od prvního července, sice nepřináší tak radikální změny jako ta jarní, pro běžného uživatele však budou novinky zřejmě ještě viditelnější. Zvýší se datové limity a cena za data navíc se sníží. Na nové velkoobchodní podmínky jistě rychle zareagují alternativní operátoři i kabeloví poskytovatelé (resp. UPC).
Jiří Peterka: ADSL: data zlevní, limity vzrostou

UXD

Ani tato dobrá zpráva však zřejmě v pocitech odborné veřejnosti nepřebije rozpaky nad novým ADSL tarifem Telefóniky (který není nabízen velkoobchodně) jménem ADSL Start. Nízký měsíční paušál je vykoupen návratem do dob dial-upu, protože cena je odvozena od doby připojení, navíc způsobem, který není zrovna průhledný. Stejně tak složitější instalace a nutnost vyšší péče o bezpečnost připojení tento tarif nepředurčuje začínajícím surferům, ač tak sama Telefónica činí. Pro koho tedy vlastně může být nový tarif vhodný?
Jiří Peterka: Jste dost bohatí na nejlevnější ADSL?
Jiří Macich: Ta naše Telefónica česká

Google Analytics je mezi webmastery populární nástroj pro analýzu návštěvnosti. Nedávné problémy této služby proto doprovázel silný rozruch, zejména když Google dlouho neodpovídal na dotazy a nepodával žádná vysvětlení. Google by se přitom rád stal univerzálním dodavatelem „aplikací jako služeb“, tedy založených na vzdáleném přístupu. Ohrozí tento případ důvěru uživatelů v jeho schopnosti?
Marek Vrba: Uživatelé Google Analytics si stěžují na výpadky

Podoby spamu se s vývojem technologií rychle mění a někdy mohou zaskočit i ostřílené internauty. Bude s nástupem personalizované reklamy cílený i spam? První krůčky dělá už nyní, když maskuje odesílatele za reálnou osobu včetně profilu na komunitním serveru a fingované komunikace. Dostal i vás?
Blog Františka Fuky na Lupě: Miluje mě Markéta Ungerová?

Miluje vás Markéta Ungerová?