Hlavní navigace

Konec analogu otevřel Jihočechům cestu k digitální televizi ze zahraničí

8. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Ukončení analogového televizního pozemního vysílání je mnoha diváky očekáváno nejen proto, že už nebude na výběr ze dvou způsobů terestrického příjmu, ale také proto, že se na uvolněných kmitočtech objeví většinou vždy nějaký nový program či multiplex, a to často i zahraniční (prostřednictvím dálkového příjmu). Výjimkou nejsou ani jižní Čechy. Tamní obyvatele by měl především potěšit rakouský digitální multiplex ze Salzburgu, který se objevil na kanálu 32, a regionální vysílání sítě C z Linzu, kde je šířen program LT1.

Které kanály skončily v analogu

Minulý týden došlo v jižních Čechách k další historické události z pohledu tuzemské digitalizace. Konkrétně šlo o ukončení analogového televizního vysílání z lokalit České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch a Tábor – Radimovice plus řady stanovišť s menším výkonem, například Český Krumlov, Kaplice, Vacov a dalších. Tento krok jistě uvítala řada televizních diváků, kteří jsou odkázáni na terestrický příjem nebo patří mezi ty, jež se snaží na uvolněných analogových kanálech zachytit pokud možno co nejvíce televizních stanic. Pravděpodobně by nemělo cenu monitorovat lokality s nízkým výkonem, kterých je několik desítek, v následujícím článku se tedy budeme věnovat třem vypnutým vysílačům – Českým Budějovicím, Vimperku a Táboru. Jde konkrétně o kanály 27, 32, 33, 44 a 47. Na nich doposud vysílaly buďto analogová Jednička, Dvojka nebo Prima. Bez povšimnutí zůstane 2. kanál, který byl doposud obsazen Novou z Kleti. Na tom se v Německu ani Rakousku nic nevysílá. Zmíníme se ale ještě s dovolením o Českém Krumlově, kde doposud vysílala analogově Jednička a Prima.

32. kanál – vysílač Salzburg/Gaisberg

Na 32. kanálu vysílala původně analogová stanice ČT 1 z lokality Vimperk – Mařský vrch. Dosah jejího signálu byl velký. Bylo ho možné zachytit například i v Praze, o čemž svědčí video, které jsme umístili nedávno do jedné z aktualit. Divákům se nyní otevřela možnost příjmu ORS multiplexu A z oblasti Oberösterreich/Sal­zburg, který je šířen z druhé lokality a vysílače Gaisberg výkonem 40 kW s horizontální polarizací. Protože jde o veřejnoprávní síť, jsou v ní šířeny programy tamní veřejnoprávní televize Österreichischer Rundfunk (ORF) a komerční stanice ATV. ORF má podobně dlouhou historii jako Česká televize. Své pravidelné vysílání zahájila v srpnu 1955 a v současné době nabízí dva plnoformátové programy – ORF 1 a ORF 2. Druhý program je přitom vysílán v regionálních mutacích. V Rakousku je to tak, že je vždy vysílán lokální program té dané země (například Volarberg, Kärnten, Wien a tak dále) plus okno z kraje sousedního. V praxi jsou tak v multiplexu dostupné čtyři stanice – ORF 1, ORF 2 Oberösterreich, ORF 2 Salzburg a již zmiňovaná ATV. Regionální okna se připojují do vysílání v čase 18:59 – 19:30.

Rakousko mapka 200

Přijímáme zemskou digitální televizi od sousedů: Rakousko

V době totality byl příjem „západního“ vysílání často jediným zdrojem informací ze světa a spojením s moderními trendy. Dnes je bezplatným rozšířením nabídky pro diváky v pohraničí, popřípadě cenným úlovkem pro nadšence, kteří pozemní signály loví daleko ve vnitrozemí. I v době satelitu je stále příjem zahraničních programů „na anténu“ populární, proto čtenářům serveru DigiZone.cz přinášíme podrobné informace o přeshraničních signálech. Konkrétně pak z Rakouska a Německa.

27. kanál – Brotjacklriegel/Deg­gendorf

Diváci v jižních Čechách by se měli nyní též těšit z příjmu německého digitálního multiplexu BR-Bouquet 2 Südbayern, který jim nabízí programy Bayerisches Fernsehen, BR-alpha, SWR Fernsehen Baden-Württemberg a také EinsExtra. Tuto síť už sice bylo možné v jižních Čechách na 27. kanálu zachytit i předtím, ovšem díky vypnutí analogové Jedničky v Táboře by se jeho příjem měl teoreticky ještě zvýšit. Bavorský multiplex 2 šíří z lokality Brotjacklriegel na tomto kanále signál výkonem 100 kW s vertikální polarizací. U Bayerisches Fernsehen je důkaz kladen především na regionální zpravodajství a tomu odpovídá také obsah vysílání. Samotné informace zabírají asi dvě třetiny programu. V programu se objevuje především vlastní tvorba. BR-alpha vysílá převážně vlastní produkci, a to 24 hodin denně. Jedním z hlavních úkolů je vzdělávání mládeže. Třetí stanice šířena v multiplexu, SWR Fernsehen Baden-Württemberg, nabízí pro daný region zpravodajství, novinky ze sportu plus samozřejmě počasí a také plnoformátové prvky. EinsExtra byl vybudován jako konkurence komerčním zpravodajským stanicím N24 a n-tv.

Marta Jandová - ZDF Neo

Zpěvačka Marta Jandová je jednou z tváří německého veřejnoprávního kanálu ZDF Neo. (Foto: ZDF)

33. kanál – Brotjacklriegel/Deg­gendorf

Také digitální multiplex ZDF již bylo možné v jižních Čechách zachytit, jeho příjem nedaleko od jihočeské metropole však doposud rušil kilowattový převaděč v Holubově. I zde a v nejbližším okolí by se měli diváci těšit z příjmu programů ZDF, 3sat, KI.KA/ZDF Neo a ZDF Infokanal. ZDF, celým názvem Zweites Deutsches Fernsehen je druhým programem německé veřejnoprávní televize. Stejně jako Das Erste je i německá Dvojka plnoformátová, takže kromě zpravodajství nabízí seriály a filmy především z německé produkce. Českým divákům jistě nebude neznámý populární Komisař Rex, známé jsou i další formáty ZDF, např. Der Kriminalist. Zajímavou stanicí je 3sat. Vzniká totiž dílk spolupráci tří států – Německa, Rakouska a Švýcarska. Spíše než na seriály tu narazíte na různé dokumenty, a to především z oblasti Alp. KI.KA je programem pro nejmenší diváky, a to ve věku od tří do třinácti let. Program ZDF Neo vznikl v Německu za cílem přitáhnout k veřejnoprávním obrazovkám mladého diváka. Jednou z jeho tváří je mimo jiné česká zpěvačka a jedna z porotkyň Česko Slovenské SuperStar Marta Jandová. ZDF Infokanal se zaměřuje na zpravodajství z oblasti kultury, hospodářství a vědy.

KL22 hlasovani

51. kanál – Linz/Lichtenberg

Zatímco o kanálech 27 a 33 se hovořilo spíše jako o možném rozšíření dosahu již zachytitelných multiplexů, především na Českobudějovicku bylo pravděpodobně přivítáno ukončení analogového vysílání televize Prima na kanále 51 z lokality Včelná. Právě na něm totiž vysílá třetí rakouský multiplex s programem LT1. Ten byl dříve šířen na kanálu 41, ovšem pravděpodobně kvůli multiplexu 2 z Votic byl přesunut na svou finální pozici. Jak nedávno upozornil server DigiZone.cz v diskusi jeden ze čtenářů, kanál 51 je na Budějovicku o přibližně 6 dB slabší, než oba dva hlavní rakouské multiplexy. Není se čemu divit. Na tomto kanálu má Lichtenberg pouhých 12,6 kW oproti „klasickým“ 50 kW. Programové schéma stanice se skládá ze zpravodajství, magazínů, kulturních typů a řadu dalších rubrik. Jde o regionální stanici určenou pro oblast Linzu, respektive Horního Rakouska.

Banner LT1 - Rakousko

Jak jsou na tom další kanály

Další vysílací kanály na tom pravděpodobně moc dobře nebudou. Na 44. kanálu sice vysílá trojice Gelbelsee – Pfaffenhofen – Augsburg, pravděpodobnost, že by ho však někdo v jižních Čechách zachytil, se v podstatě díky vzdálenosti od hranic rovná nule. Stejně je na tom také DVB-T multiplex 2 pro oblast Nordbayern na kanále 47, který dříve obsazovala analogová Dvojka z Mařského vrchu. V Českém Krumlově se uvolnily kanály 21 a 31 po stanicích ČT 1 a Prima. Neznalý divák by tedy mohl tvrdit, že se zde jistě objeví digitální multiplexy z Rakouska. Vzhledem k tomu, jaký je však v cestě mezi tímto městem a vysílačem terén, dá se s příjmem počítat maximálně tak při zlepšených podmínkách, a to i přesto, že vzdušnou čarou není lokalita Sankt Pölten/Jauerling zas tak daleko, přibližně 90 kilometrů. Přechodem českého multiplexu 2 na kanál 39 se uvolnil kanál 50. Zdali však na něm bude možné něco zachytit, je otázkou, protože v Bavorsku (DVB-T), Salzburgu ani oblasti Horního Rakouska na něm nic nevysílá.

Vydělali podle vašeho názoru Jihočeši na digitalizaci?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.