Hlavní navigace

DSL.cz: první naměřené rychlosti U:fona

Dle prvních výsledků měření rychlostí Internetu na serveru DSL.cz je připojení prostřednictvím technologie CDMA od U:fona zatím rychlejší než CDMA od Telefóniky O2. U:fon jako nový hráč tak nepochybně přispěje k dalšímu zlepšování služeb na českém trhu s internetovým připojením.

Tomáš Pětivoký

9. 7. 2007 6:25

Internet používá už více než polovina obyvatel Česka

Agentura Factum Invenio zveřejnila některá zajímavá čísla z aktuální Zprávy o českém Internetu. Internet podle ní alespoň občas využívá 53 procent obyvatel České republiky a 37 procent domácností. I tak ale Česko stále v rozšíření Internetu pokulhává. Hlavní bariérou využívání Internetu je nepříliš velká počítačová gramotnost české populace a s tím související pocit, že internet není potřeba, říká Michal Peca ze společnosti Factum Invenio a dodává: Nezanedbatelnou překážkou expanze…

Jiří Macich ml.

5. 7. 2007 14:58
| 8

Španělská Telefónica dostala rekordní pokutu od Evropské komise

Evropská komise udělila španělskému telekomunikačnímu gigantu Telefónica pokutu ve výši téměř 152 milionů euro. Důvodem je neposkytnutí dostatečného prostoru pro konkurenci v oblasti internetového připojení přes ADSL. Prostor, který dala Telefónica svým konkurentům, zvedlo nejen jejich náklady, ale významně poškodilo i spotřebitele, uvedla evropská komisařka Neelie Kroesová.

Jiří Macich ml.

4. 7. 2007 15:59
| 4

Co mají dělat zákazníci se stále nezrychleným ADSL?

Stále nám píší klienti Telefóniky O2, kteří se nedočkali slibovaného zrychlení své ADSL přípojky a to ani měsíc po uplynutí té nejzazší hranice, kterou si operátor sám stanovil. Od začátku se vědělo, že existuje určité procento zákazníků, u kterých bude potřeba zrychlování řešit déle a individuálně. Jenže zrychlení své připojky se nedočkali ani někteří klienti nepatřící do této skupiny. Telefónika již dříve uvedla, že problém je v nevyměněných modemech.

Jiří Macich ml.

3. 7. 2007 14:08
| 3

Až měsíc offline? I to je bleskové ADSL

Příběh o tom, jak se vám může před očima proměnit Telefónica O2 ve starý monopolní Český Telecom. Nefunkční připojení, předlouhé a často i marné čekání na spojení s operátorem, arogantní chování některých pracovníků. Nevěříte?

Jiří Macich ml.

28. 6. 2007 6:20

Telefónica O2 nabízí ADSL o prázdninách po koruně za měsíc

Telefónika O2 připravila slevovou akci týkající se ADSL. Všichni zákazníci, kteří si aktivují jakýkoliv tarif z rodiny O2 Internet ADSL v období od prvního července do posledního srpna tohoto roku, zaplatí za červenec a srpen jen po koruně místo standardní paušální ceny. Pokud k aktivaci dojde v průběhu srpna, bude sleva platit i do adekvátní části září. Příklad: zákazník si aktivuje službu 17. srpna a za období od 17. srpna do 16. září 2007 mu bude účtována jedna koruna a zbytek měsíce září…

Jiří Macich ml.

26. 6. 2007 12:42

Stalo se: Telefónica s novým vedením a s vyššími limity

Telefónica O2 Czech Republic hlásí změnu na postu nejvyšším: její dosavadní šéf Jaime Smith Basterra byl převelen do Německa s úkolem vrátit tamní O2 zpět k růstu. Současně TO2 CR řekla, jak konkrétně zvýší od 1. července 2007 objemové limity u svého maloobchodního ADSL. Zareaguje na to UPC úplným zrušením limitů u svých služeb?

Jiří Peterka

26. 6. 2007 6:30

Za nezrychlené ADSL mohou modemy?

Už jsme psali, že část klientů Telefóniky O2 se stále nedočkala slíbeného zvýšení přenosové rychlosti ADSL. Nyní se podle vyjádření operátora zvýšené rychlosti dočkalo 92 procent zákazníků, přestože od uplynutí termínu do kdy měla být rychlost automaticky zvýšena uplynuly již skoro tři týdny. Problém je prý v modemech. Všichni zákazníci totiž ještě údajně nevyužili kupónu na bezplatnou výměnu modemu, který je pro vyšší rychlost nutný. Telefónica prý nyní obvolává tyto klienty a upozorňuje je na…

Jiří Macich ml.

20. 6. 2007 7:57

Telefónica O2 navyšuje datové limity u ADSL tarifů (opraveno)

Po nedávném navyšování přenosové rychlosti u ADSL tarifů (které však zatím neproběhlo u všech zákazníků) Telefónica O2 oznámila očekávané zvýšení datových limitů, po jejichž vyčerpání se uživatelům uměle sníží přenosová rychlost. Od 1. července se limity mění takto: O2 Internet ADSL 2048 ze 3 GB na 10 GB. O2 Internet ADSL 4096 z 12 GB na 20 GB. O2 Internet ADSL 6144 z 20 GB na 30 GB. O2 Internet ADSL 8192 z 30 GB na 40 GB.

Jiří Macich ml.

18. 6. 2007 12:14
| 7

Stalo se: ADSL bude nabízet i Vodafone

Po rok starém oznámení, že chce nabízet také pevné služby, se český Vodafone dohodl s Radiokomunikacemi na využití jejich infrastruktury a do svého portfolia hodlá zařadit také ADSL. Jak se ČTÚ staví k nejnovější digitální novele? Jsou pánové Petr Štěpánek a Zdeněk Duspiva stále ještě členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání?

Jiří Peterka

11. 6. 2007 6:25

Jste dost bohatí na nejlevnější ADSL?

Nová služba O2 Internet ADSL Start je prezentována jako nejlacinější ADSL na našem trhu. Svou komplikovaností a počtem různých nástrah se nicméně hodí snad jen pro nejzkušenější uživatele, kteří opravdu vědí, co a jak dělají. Ty ale nejspíše neosloví. V rukou méně zkušených a méně disciplinovaných uživatelů se naopak může dost prodražit.

Jiří Peterka

8. 6. 2007 6:30

ADSL: data zlevní, limity vzrostou

Za situace, kdy další růst ADSL zpomaluje a na trhu se objevují zvrácenosti v podobě vytáčeného ADSL, přináší nová velkoobchodní nabídka TO2 CR tolik potřebný pozitivní signál: zvyšuje objemové limity, u nejnižší varianty na trojnásobek, a nadlimitní data zlevňuje na polovinu. Maloobchodní nabídky ADSL určitě nezůstanou bez odezvy.

Jiří Peterka

7. 6. 2007 6:30

Vodafone bude nabízet internetové připojení přes ADSL

Mobilní operátor Vodafone bude českým zákazníkům nabízet vysokorychlostní připojení přes ADSL. Využita bude vlastní síť Českých radiokomunikací, která však zatím nemá takové pokrytí jaké nabízí Telefónica O2. Právě na její poslední kroky zřejmě Vodafone reaguje. Telefónica v rámci jednoho balíčku kombinuje pevné vysokorychlostní připojení a mobilní hlasové služby.

Jiří Macich ml.

6. 6. 2007 13:01

Ta naše Telefónica česká

Lidový ADSL tarif připravuje půdu pro další mastné účty. K návratu do dob dial-upu zbývají už jen dialery. Tolik slibované zrychlení ADSL u řady zákazníků nepřichází a stejně tak ani omluva nebo vysvětlení. A jak jste v poslední době pochodili s telefonními automaty?

Jiří Macich ml.

6. 6. 2007 6:20

Na rychlejší ADSL připojení si někteří uživatelé ještě počkají

Společnost Telefónica O2 Czech Republic nedodržela slib, který dala svým zákazníkům v březnu letošního roku. Do konce minulého měsíce měla navýšit přenosové rychlosti ADSL připojení u většiny stávajících zákazníků. V současné době je ale podle našeho zjištění mnoho uživatelů, kteří na nové rychlosti teprve čekají. Kdy bude proces migrace opravdu ukončen? Jaké další změny se u ADSL chystají?

Martin Vyleťal

4. 6. 2007 6:30

Vytáčené ADSL

Telefónica O2 Czech Republic dnes spouští kuriózní službu jménem O2 Internet ADSL Start: technologicky jde o ADSL, ale celkové provedení služby odpovídá spíše vytáčenému připojení, alias dial-upu. Uživatel si musí znovu hlídat čas, protože za své připojení platí po minutách. Navíc musí platit měsíční paušál 179 korun, ve kterém má zahrnuto 120 minut připojení (za měsíc).

Jiří Peterka

1. 6. 2007 6:30

Telefónica O2 představila ADSL tarif bez FUP

Telefónica O2 dnes představila nový ADSL tarif O2 Internet ADSL Start. Jde o klasický tarif, žádnou akční nabídku. Za měsíční poplatek 179 korun i s daní nabízí rychlost downloadu až 2048 kbit/s a rychlost uploadu až 128 kbit/s. Operátor neaplikuje FUP, takže po přenesení určitého množství dat se přenosová rychlost uměle nesnižuje. Háček je ovšem v tom, že toto připojení není časově neomezeno jako ostatní tarify O2 Internet ADSL. Každá minuta připojení vyjde na jednu korunu. V ceně paušálu jsou…

Jiří Macich ml.

31. 5. 2007 12:49

Soud potvrdil pokutu pro Telefóniku O2 ve výši 80 milionů

Brněnský městský soud potvrdil pokutu ve výši 80 milionů korun pro Telefóniku O2, kterou jí udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dominantní operátor se ještě pod názvem Český Telecom dopustil zneužití své pozice na trhu už v roce 2003. O co šlo si můžete připomenout v článku 80 milionů pro ČTc, týden pro Davida Stádníka z loňského března. (Aktuálně.cz)

Jiří Macich ml.

30. 5. 2007 9:36
| 1

Počet ADSL přípojek se loni v České republice zdvojnásobil

Počet ADSL přípojek se v minulém roce v České republice více než zdvojnásobil. Na sto obyvatel tak připadá 4,91 připojky, čímž Česko přeskočilo sousední Polsko s 4,75 přípojkami na 100 obyvatel a udržuje si náskok před Slovenskem. Lépe je na tom ale Maďarsko. Českému trhu v oblasti vysokorychlostního připojení přes ADSL vládne Telefónica O2 s 470.000 přípojkami. Alternativní operátoři podle údajů sdružení Internet pro všechny mají jen 23.000 přípojek. (Finanční noviny)

Jiří Macich ml.

28. 5. 2007 18:25

Telefónica O2 prý chystá levnější ADSL tarif

Podle neověřených informací serveru MobilMania.cz. chystá Telefónica O2 nový levný ADSL tarif. Doposud nejlevnějším je O2 Internet ADSL 2048 s rychlostí downloadu až 2048 kbit/s a zahájením aplikování FUP po přenesení 3 GB za měsíc. To vše za 399 korun měsíčně (+ běžný paušál a DPH). Nový tarif by měl zákaníky vyjít na 179 korun. Rychlost by zůstala zachována, ale datový limit by se snížil na třetinu z 3 GB na pouhý 1 GB. Telefónica O2 tyto informace nechce potvrdit, ani vyvrátit.

Jiří Macich ml.

23. 5. 2007 12:51
| 7

Řecku a Maďarsku už se v penetraci ADSL díváme na záda. Kdo bude další?

Jsou to už víc než 3 měsíce, co jsem ve svém posledním článku hodnotil stav broadbandu v České republice a srovnával jej se zbytkem světa. Dnes bych vás rád opět seznámil s nejnovějšími počty ADSL a CATV přípojek ve světě a zamyslel se nad tím, proč Česká republika v poslední době v rozvoji broadbandu poněkud ztrácí dech.

Miloslav Sova

16. 5. 2007 6:30

Stalo se: nové přeprodávané ADSL přípojky nepřibývají

Podle provozních dat, která minulý týden zveřejnila Telefónica, se počet přeprodaných ADSL přípojek za letošní první kvartál prakticky vůbec nezvýšil. Rakouský antimonopolní úřad posvětil koupi skupiny eTel, a tak se i naše pobočka eTelu už může spojit s VOLNÝm. Česká asociace kompetitivních komunikací vyzvala k vytvoření jednotné asociace, zastupující operátory.

Jiří Peterka

30. 4. 2007 6:25

Kolik je v ČR broadbandu?

Odpověď na tuto věčnou otázku se může znovu zkomplikovat. Například pohledy EU a OECD na naší broadbandovou scénu se již rozešly. A náš regulátor začíná přemýšlet, co dělat s tím, že definice relevantního trhu č. 12 (což je velkoobchodní trh s broadbandem) odpovídá realitě jen formálně a není zcela technologicky neutrální. Jaké to vše může mít důsledky?

Jiří Peterka

27. 4. 2007 6:30

Rychlejší ADSL má již 70 procent zákazníků Telefóniky

Telefónica O2 dnes oznámila, že plánované zrychlování ADSL pokrylo už 70 procent jejích stávajících zákazníků. Zhruba před týdnem přitom náš dominantní operátor hlásil, že zrychlil připojení 40 procentům svých ADSL zákazníků. Všem klientům má být ADSL zrychleno maximálně do konce května. Telefónica O2 zvyšuje rychlost downloadu dvojnásobně až čtyřnásobně, ceny a datové limity před nasazením FUP se nemění. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

24. 4. 2007 13:11

Penetrace broadbandu se loni zvýšila téměř o třetinu

Celosvětový počet vysokorychlostních přípojek k Internetu na konci roku 2006 meziročně vzrostl o 31 procent na 281,3 milionu. Pořadí zemí s největší penetrací broadbandu se nemění. Pouze druhá Číná snižuje náskok prvních Spojených států. Nejvíce broadbandových přípojek ve vyspělých zemí loni přibylo ve Francii, kde byl zaznamenán nárůst o 40,4 procenta. Následovalo Španělsko (nárůst o 38,6 procenta) spolu s Čínou (nárůst o 38,4 procenta). Evropská unie zůstává nadále největším regionem v počtu…

Jiří Macich ml.

17. 4. 2007 10:23

Telefónica O2 zrychlila ADSL zatím 40 procentům zákazníků

Telekomunikační operátor Telefónica O2 dnes oznámil, že plánované zrychlování ADSL pokrylo zatím 40 procent jeho stávajících zákazníků. Všem klientům má být ADSL zrychleno do konce května. Telefónica O2 zvyšuje maximální rychlost downloadu dvojnásobně až čtyřnásobně, ceny se nemění. (Tisková zpráva)

Jiří Macich ml.

16. 4. 2007 16:52
| 2

Stalo se: už došlo i na Premium ADSL

Radiokomunikace zvýšily nominální rychlost svých služeb Premium ADSL na dvojnásobek, ale současně zvýšily i jejich agregaci z dosavadních 1:20 na 1:50. Hovoří také o zavádění objemových limitů, ale zatím žádné nestanovily. Ve smluvních podmínkách už si ale připravily půdu pro jejich možné budoucí uplatnění.

Jiří Peterka

16. 4. 2007 6:25

Miloš Mastník: mobilní služby nabídneme ještě letos

Ředitel divize strategie a produktů společnosti GTS Novera nechce blokovat provoz VoIP operátorů v sítích telekomunikačních firem. Pokud se nezmění přístup inkumbenta, čeká podle Miloše Mastníka pevné linky další propad. Letos nabídne GTS Novera nové služby pro domácnosti a malé podnikatele, rozšíří síť a představí některé mobilní služby.

Martin Vyleťal

13. 4. 2007 6:25

České radiokomunikace opravdu zavádějí FUP u svého ADSL (doplněno)

Už jsme vás prostřednictvím čtenářské zprávičky informovali, že České radiokomunikace chystají zrychlení svých ADSL služeb, ostatně jako většina poskytovatelů. Zvyšuje se maximální rychlost downloadu, ale i uploadu a to všem zákazníkům, tedy novým i stávajícím. Nová nabídka vypadá takto: 2048 / 512 kbps za 649 Kč bez DPH 4096 / 512 kbps za 849 Kč bez DPH 10 240 / 512 kbps za 1399 Kč bez DPH

Jiří Macich ml.

12. 4. 2007 8:39

Stalo se: půl milionu ADSL přípojek od Telefóniky

Telefónica O2 Czech Republic ohlásila minulý týden zřízení jubilejní 500.000 ADSL přípojky, včetně těch přeprodaných alternativními operátory. I s přípojkami, které jsou realizovány přes zpřístupněné místní smyčky, je nyní v ČR asi 533.000 ADSL linek. Tempo nárůstu kulminovalo a nyní spíše klesá.

Jiří Peterka

10. 4. 2007 6:30