Hlavní navigace

(Ne)stalo se: konečně nahé ADSL!

Telefónica O2 Czech Republic konečně vyslyšela přání svých zákazníků a uvedla na trh tzv. nahé ADSL. Řeší problém vynuceného souběhu s pevnými hlasovými službami a nabízí i některé zajímavé doplňkové služby. Jako například virtuální platební kartu pro bezpečné online platby. Navíc nemá žádné objemové limity.

Doba čtení: 5 minut

Broadband v roce 2007: zvýšení rychlostí a datových limitů

Jestliže v minulém roce byl trh s broadbandem do značné míry ovlivněn změnami ve velkoobchodní nabídce dominantního operátora, pak v letošním roce můžeme pozorovat podobný trend. Navyšování rychlostí a datových limitů u ADSL připojení se projevilo nejen v nabídkách telekomunikačních společností, které nabízí přístup k Internetu touto technologií, ale také u kabelového připojení a do svých ceníků je promítli i někteří poskytovatelé WiFi připojení.

Doba čtení: 9 minut

Krize ADSL v Česku, vědí to už i v Point-Topicu

Další velké porovnání se světem. Po téměř půlroční pauze jsem si opět ušetřil trochu času na podrobnou analýzu broadband trhu nejen v České republice, ale především v ostatních státech světa.

Doba čtení: 12 minut

2007: nejzajímavější události na českém Internetu

Před více než jedenácti měsíci vyzpovídala Lupa hned několik osobností českého Internetu a zeptala se jich, jaké události očekávají od roku 2007. Následující přehled nejzajímavějších událostí a trendů zaznamenaných v roce 2007 vám může být vodítkem k posouzení, nakolik byly jejich odpovědi přesné.

Doba čtení: 10 minut

DSL.cz: U:fon znovu ožívá

Přesně před měsícem jsme upozornili na velký pokles rychlostí Internetu zákazníků operátora U:fon. Během několika dnů se situace pro zákazníky U:fona výrazně zlepšila. Dokládají to měření rychlostí Internetu na serveru DSL.cz, která také potvrdila postupné zvyšování rychlostí v konkurenční CDMA síti Telefóniky O2.

Doba čtení: 3 minuty

Když se dva hádají, zákazník je offline

V případech neočekávaného zásahu vyšší moci se dá výpadku připojení jen stěží předejít. Představte si ale, že jste odstřiženi od Internetu kvůli sporům dvou telekomunikačních firem, které se nedokáží dohodnout. Podobná situace postihla nedávno zákazníky společnosti New Telekom, jejíž zástupci se rozhádali s velkoobchodním dodavatelem, společností BroadNet. Nebo to bylo naopak?

Doba čtení: 10 minut

DSL.cz: Dochází U:fonovi dech?

Rychlý nárůst počtu zákazníků operátora U:fon má jeden negativní důsledek. Průměrné rychlosti Internetu v U:fonově CDMA síti prokazatelně klesají. V přehledech naměřených rychlostí na měřáku DSL.cz budou nově uváděny i rychlosti internetového připojení po optice.

Doba čtení: 3 minuty

Češi a připojení k Internetu, léta Páně 2007

K Internetu je připojeno 32 procent domácností. Za dva poslední roky došlo k velkému nárůstu. ADSL vyrostlo dvakrát a posílá dial-up na smetiště dějin. Sílí i kabelové připojení s WiFi. Češi si často myslí, že broadband nepotřebují. Oproti zahraničí jsme internetoví trpaslíci.

Doba čtení: 6 minut

Stalo se: finále Miss Internet

Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila své finanční a provozní výsledky za třetí čtvrtletí. V tichosti také zmírnila podmínky svého vytáčeného ADSL. KDU ČSL se jako první politická strana v ČR rozhodla vstoupit na YouTube a šířit své názory a postoje i skrze internetové video. Minulou sobotu proběhlo finále dalšího ročníku soutěže Miss Internet. Ale které vlastně?

Doba čtení: 9 minut

Třetina českých domácností je připojena k Internetu

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se počet českých domácností vybavených počítačem zvýšil od roku 2003 o dvě třetiny na 40 procent. Třetina domácností navíc má podle nejčerstvějších čísel přístup k Internetu, což je však oproti průměru Evropské unie stále neslavné. Ten je totiž 51 procent. Výrazně lepší je vybavení domácností s dětmi a ve větších městech. Připojení k Internetu má 55 procent domácností s dětmi oproti 19 procentům bez dětí. V rámci ČR jsou největší hodnoty v Praze, zhruba…

26. 10. 2007 15:01
Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: GTS Novera vypovídá stahovače

Když Český Telecom zaváděl v roce 2003 objemové limity u ADSL jako opatření proti stahovačům, postihlo to všechny uživatele. Možnost řešit vše individuálně, jen s těmi, kterých se problém týká, byla tehdy jen nedostižným snem. Dnes ji máme – a když na ni u GTS Novery skutečně došlo, také se nám nelíbí. Nebo je problém ještě někde jinde?

Doba čtení: 10 minut

Telefónica O2 představila vánoční nabídku

Společnost Telefónica O2 Czech Republic představila na dnešní tiskové konferenci zvýhodnění, která připravila v rámci vánoční kampaně pro nové i stávající zákazníky. Ti, kteří si v období mezi 15. říjnem a 31. prosincem aktivují některý z vybraných mobilních hlasových tarifů, získají možnost volání a zasílání SMS zpráv na jedno vybrané telefonní číslo v síti O2 nebo v pevné síti zdarma, po celou dobu trvání smlouvy. Bonusový volný kredit na volání a odesílání textových zpráv je ale možné…

Doba čtení: 2 minuty

DSL.cz: v září Internet zpomalil

Podobně jako v loňském roce i letos většina internetových přípojek v září v porovnání se srpnem zpomalila. Zpomalení se projevilo u DSL přípojek, kabelového Internetu i u většiny WiFi sítí. Podle měřáku rychlosti Internetu na DSL.cz se koncem měsíce září začala na rychlostech DSL služeb opět výrazně projevovat FUP (Fair Use Policy).

Doba čtení: 3 minuty

GTS Novera navyšuje datové limity u ADSL

GTS Novera od dnešního dne zvyšuje datové limity u své ADSL služby Novera DSL. U nejpomalejší varianty se datový limit zvyšuje čtyřnásobně. U nejrychlejší varianty s rychlostí downloadu až 8192 kbit/s se datový limit zvedá z 30 GB na 48 GB. Navýšení vypadá konkrétně takto: U 2048/128 kbit/s z 3 GB na 12 GB. U 3072/128 kbit/s z 5 GB na 17 GB. U 4096/256 kbit/s z 12 GB na 24 GB. U 6144/384 kbit/s z 20 GB na 36 GB. U 8192/512 kbit/s z 30 GB na 48 GB.

Doba čtení: 1 minuta

RRTV: reklama na O2 Internet ADSL byla možná klamavá

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém 15. zasedání minulý týden projednala analýzu reklamy společnosti Telefónika O2 na Internet ADSL. Na základě výsledků analýzy bylo rozhodnuto, že s Telefónikou jako se zadavatelem reklamy bude zahájeno správní řízení pro možné porušení zákona resp. kvůli podezření na klamavou reklamu. Důvodem je uváděná cena služby, ke které je ještě nutné připočítat standardní telefonní paušál.

Doba čtení: 1 minuta

GTS Novera nenavýší rychlosti všem zákazníkům

Část zákazníků, využívajících služeb ADSL společnosti GTS Novera, se pravděpodobně nedočká avizovaného zrychlování internetových přípojek. Operátor jim nabízí jinou službu nebo kompenzaci, o této skutečnosti však nejspíše věděl již při zahájení procesu migrace v dubnu letošního roku. Proč dotčené zákazníky na toto omezení včas neupozornil?

Doba čtení: 8 minut

Stalo se: Karneval skončil

K prvnímu září UPC dokončilo integraci společnosti Karneval Media, a při té příležitosti přišlo i s novým logem, novou vizí a novou firemní identitou. O2 restrukturalizovala svou nabídku mobilního připojení, a přidala i nové a levnější varianty. Volný dále zlevnil svou službu Komplet, kombinující ADSL a hlas. Ta se tím stala levnější než jeho nahé ADSL.

Doba čtení: 8 minut

Rozšířená dostupnost služby Novera Duo Expres

GTS Novera od včerejšího dne rozšiřuje dostupnost své služby Novera Duo Expres na nové lokality. Jedná se o balíček kombinující pevnou telefonní linku a vysokorychlostní internetové připojení bez datových limitů. Služba se orientuje na nejmenší firmy, živnostníky a domácí kanceláře a je provozována na bázi LLU.

31. 8. 2007 10:10
Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: už i T-Mobile chce ADSL

Po Vodafonu ohlásil své plány s ADSL i český T-Mobile. K čemu ale mohou mobilní operátoři využít vlastní broadband na bázi pevného připojení přes ASDL? Dočkáme se od nich tuzemské obdoby služeb, jako je BT Fusion či T-Mobile Hotspot@Home, postavených na konceptu UMA, nebo nějakého řešení na bázi tzv. femto buněk?

27. 8. 2007 6:25
Doba čtení: 9 minut

Pomohou počítače na splátky oživit zájem o ADSL?

Nárůst nových ADSL přípojek v poslední době výrazně zpomaluje. A tak i Telefónica O2 Czech Republic hledá další možnosti, jak motivovat nové zákazníky. Nyní to zkouší i kombinováním ADSL s prodejem počítačů od HP na splátky, přes Home Credit. Obě části pomyslného balíčku jsou ale jen velmi málo provázány.

Doba čtení: 8 minut

Telefónica O2 k ADSL nabídne i počítače na splátky

Telefónica O2 hodlá s ADSL oslovit i potenciální zákazníky, kteří si doposud nepořídili do domácnosti ani počítač. Přišla s nabídkou dvou počítačových sestav a dvou notebooků značky Hewlett-Packard na splátky. Zákazník zaplatí stálou měsíční platbu, ve které budou poplatky za vysokorychlostní připojení i splátka vybraného počítače. Při podepsání roční smlouvy a rozložení splátek na 24 měsíčních plateb je pořízení počítače bez navýšení. Nabídky mohou využít i stávající zákazníci.

Doba čtení: 1 minuta

T-Mobile přichází s ADSL a zvyšuje datové limity u Internet 4G

Mobilní operátor T-Mobile v oblasti datových služeb připravil několik novinek. Tou největší je zkušební provoz přeprodávaného ADSL. S komerčním spuštění poskytování ADSL se počítá ještě do konce roku. S ADSL již dříve oznámil své plány i konkurenční Vodafone. T-Mobile oznámil i rozšíření pokrytí své sítě třetí generace používané v rámci datové služby Internet 4G. Za uplynulé měsíce letošního roku bylo postaveno sto základových stanic a více než dalších sto by mělo být ještě letos spuštěno.…

Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: české eurotarify přicházejí

Naši mobilní operátoři již představili své vlastní verze tzv. eurotarifů pro levnější roamingová volání v rámci EU. České Tesco se nestalo virtuálním mobilním operátorem, ale jen prodejcem balíčku s mobilem „pro školáky“ od Vodafone. Co naznačují hospodářské výsledky TO2 CR a Vodafone? Například že růst ADSL se dále zpomaluje.

Doba čtení: 9 minut

Telefónica: méně pevných linek, více ADSL přípojek

Telefónica O2 včera zveřejnila neauditované konsolidované finanční výsledky za první pololetí roku 2007. Výnosy našeho největšího telekomunikačního operátora v daném období představovaly 31,1 miliard korun. Čistý zisk vzrostl o 14,2 procenta na 4,9 miliardy korun. Telefónica mimo jiné hlásí 526 tisíc ADSL přípojek (nárůst o 36,3 procent), 38 tisíc zákazníků IPTV služby O2TV, přes 2,2 milionu pevných linek (pokles o 17,2 procent), 9.365 zaměstnanců (pokles o 6,5 procenta) a investice v celkové…

Doba čtení: 1 minuta

Je možné inzerovat omezené služby jako neomezené?

Ve Velké Británii je přípustné inzerovat omezený broadband jako neomezený, pokud jeho omezení dopadají jen na relativně malou část uživatelů a alespoň drobným písmem je někde zmíněna aplikace FUP. Shoduje se na tom tamní dozorový orgán nad reklamou i úřad premiéra, reagující na petici protestujících uživatelů.

Doba čtení: 9 minut

Je výhodnější kabelová televize, nebo ADSL?

Na začátku července zrušilo UPC objemové limity u téměř všech tarifů vysokorychlostního připojení k Internetu a vylepšilo tak poměr mezi výší měsíčního paušálu a výkonem nabízených služeb. Jak si nyní stojí tarify kabelové TV ve srovnání s obdobnými produkty na bázi ADSL připojení? Která technologie přináší uživatelům levnější připojení? Je výhodnější pořídit si ADSL nebo přístup k Internetu prostřednictvím kabelové TV?

Doba čtení: 8 minut

Stalo se: nová analýza trhu s broadbandem

Po roce od dokončení první analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem začíná český regulátor pracovat na nové analýze. Mezitím OECD vydalo statistiku, podle které český broadband nepatří mezi nejlacinější. Z čeho ale vzniká takovéto srovnání a jak moc je věrohodné?

Doba čtení: 9 minut

Neomezené, nebo jen neměřené služby?

Co vznikne, když poskytovatel zruší u svých internetových služeb objemové limity na přenesená data? Po vzoru hlasových služeb bychom měli označovat výsledek spíše jako neměřenou (unmetered) službu než to považovat za službu neomezenou. Už z principu nemůže být ve všech svých parametrech a vlastnostech neomezená.

Doba čtení: 9 minut

Zrychlování ADSL téměř dva měsíce po termínu

Brzy to budou dva měsíce, co se měla většina zákazníků Telefóniky O2 dočkat zrychlení ADSL. Někteří ovšem stále marně čekají. Kde je problém a jak jej můžete pomoci vyřešit? Zeptali jsme se na to Telefóniky a vyzkoušeli jsme si získané rady i v praxi.

Doba čtení: 6 minut

Minulost ve znamení FUP

Dosavadní historie našeho drátového broadbandu je do značné míry spojena s různými restrikcemi, limity a opatřeními Fair Use Policy. Jak se ale tato opatření vyvíjela a kam směřují? Proč přestala být zajímavá agregace a proč OECD zavedla pro své srovnávací studie implikovanou agregaci?

Doba čtení: 9 minut