Hlavní navigace

Stalo se: Už i Telefónica přistoupila k blokování

Po Vodafone a T-Mobile začala s blokováním nelegálního obsahu už i Telefónica O2 Czech Republic. Také ona využívá blacklisty britské Internet Watch Foundation, ale do budoucna by chtěla využívat tuzemské blacklisty, sestavované ve spolupráci s Policií ČR. Ve svých smluvních podmínkách si ovšem vyhrazuje právo blokovat kromě nelegálního obsahu i obsah odporující dobrým mravům.

Doba čtení: 11 minut

Telefónica O2 potvrdila filtrování stránek

Telefónica O2 skutečně hodlá blokovat všem svým zákazníkům přístup na nelegální webové stránky na základě blacklistu Internet Watch Foundation (kritikům Internet Watch Foundation však vadí, že o nelegálnosti stránek nerozhoduje soud). Lupě to dnes potvrdil Martin Žabka, tiskový mluvčí dominantního telekomunikačního operátora na našem trhu: V žádném případě nechce omezovat svobodné prostředí Internetu, na rozdíl od jiných operátorů nijak neomezujeme tzv. „nevhodný“ obsah. Nicméně výjimkou jsou…

Doba čtení: 1 minuta

Klienti Telefóniky O2 si stěžují na blokování webů

Někteří uživatelé internetového připojení Telefóniky O2 si stěžují na blokování přístupu na některé webové stránky. Viz například diskuse na fóru Webtrh.cz. Výskyt problémů můžeme potvrdit. Při připojení přes ADSL od O2 se například u filehostingu hotfile.com zobrazuje tato hláška: Přístup byl odepřen Vaším internetovým poskytovatelem. Toto URL je na seznamu Internet Watch Foundation mezi stránkami, které zobrazují sexuálně zneužívané děti. Takové stránky jsou ve všech státech EU nelegální. Viz…

Doba čtení: 1 minuta

Stalo se:  nahé ADSL je ve skutečnosti balíčkem?

Telefónica O2 sice u soudu dosáhla předběžného zákazu srovnávací reklamy UPC, ale za cenu konstatování, že její nové nahé ADSL je balíčkem, který obsahuje i další služby. Mobilní penetrace v ČR poklesla z téměř 130 procent na konci roku 2008 na cca 126 procent k polovině letošního roku. Co naznačují zveřejněné hospodářské výsledky českého T-Mobile?

Doba čtení: 9 minut

Soud předběžným opatřením UPC zakázal srovnávání s O2 v reklamních kampaních

Před časem jsme vás informovali o srovnávací reklamní kampani, kterou kabelový operátor UPC vyrazil proti konkurenční Telefónice O2. Srovnávací reklama, která srovnává skutečně srovnatelné nabídky, je již poměrně rozšířená i i domácích podmínkách. Případ od případu se jí nebráníme ani my, uvedl v červnu pro Lupu František Malina, tiskový mluvčí UPC v České republice. Telefónica O2 naší žádost o komentář tehdy ignorovala, ale evidentně se jí tato srovnávací kampaň nelíbí a obrátila se na soud.

Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: nový O2 Internet Start nabízí 2048/128 kbit/s

V ceníku Telefóniky O2 Czech Republic se objevil nový tarif „nahého“ ADSL. Jmenuje se (staronově) O2 Internet Start a za 600 Kč měsíčně nabízí 2048/128 kbit/s. Provozní výsledky Telefóniky zatím nenaznačují, že by příchod nahého ADSL  nějak změnil celkové trendy. Nahé ADSL už zavádí i T-Mobile, jeho nabídka je přesně o 51 Kč levnější než od Telefóniky.

Doba čtení: 10 minut

T-Mobile začne od srpna přeprodávat nahé ADSL

T-Mobile uvádí do své nabídky od 1. srpna 2009 také tzv. nahé ADSL. Věříme, že touto nabídkou oslovíme řadu zákazníků, které od využívání rychlého internetu prostřednictvím pevné linky odrazovala nutnost platit paušál za nevyužitou službu, uvedl Petr Dvořák, ředitel marketingu T-Mobilu. T-Mobile doposud svým zákazníkům nabízel pouze přeprodávané ADSL vázané na pevnou telefonní linku a s ní spojené platby.

Doba čtení: 1 minuta

Telefónica O2 si pochvaluje klesající tempo úbytku pevných linek

Telefónica O2 zveřejnila své finanční výsledky za první pololetí tohoto kalendářního roku. Konsolidované výnosy největšího telekomunikačního operátora na českém trhu poklesly v prvním pololetí tohoto roku meziročně o 4,6 procenta na 29 737 000 000 korun (ve druhém čtvrtletí o 7,5 procenta na 14 631 000 000 korun). Konsolidovaný čistý zisk v prvním pololetí 2009 klesl meziročně o 1,4 procenta na 5 722 000 000 korun (ve druhém čtvrtletí o 8,6 procenta na 3 077 000 000 korun). Makroekonomické…

Doba čtení: 1 minuta

Údajný vynálezce ADSL u soudu proti Telefónice O2 neuspěl

Před časem jsme vás v článku Držitel patentu na ADSL komplikuje Telefonice O2 život informovali o poměrně kuriózním případu, kdy se jistý Marek Hájek snažil prokázat, že Telefónica O2 způsobem implementace ADSL porušuje jeho patent z roku 1998. Městský soud v Praze však jeho žalobu zamítl, informaci přinesla ČTK. Držitel patentu chtěl po dominantním telekomunikačním operátorovi 18 miliard korun.

Doba čtení: 1 minuta

Akce: O2 Internet ADSL za 500 Kč měsíčně po dobu prvního roku

Telefónica O2 připravila další krátkodobou slevovou akci. Ve světle sílící konkurence ze strany kabelového operátora UPC nyní nabízí novým zákazníkům připojení přes ADSL s rychlostí downloadu až 8 Mbit/s za 500 Kč měsíčně po dobu prvního roku od aktivace. Nabídka platí pro objednávky provedené od 11. do 29. června 2009. Cena je již konečná, není nutné platit paušál za pevnou linku. Standardní cena tarifu O2 Internet s rychlostí až 8 Mbit/s činí 750 Kč. Právě na běžnou cenu klienti přejdou po…

Doba čtení: 1 minuta

UPC se do souboje s Telefónikou pustilo se srovnávací reklamou

UPC se v poslední době chce více profilovat jako klasický telekomunikační operátor (a nikoliv pouze jako kabelový operátor) a pouští se tak do ostřejšího souboje s Telefónikou O2. Už jsme informovali o plánech oslovit firemní klientelu. Na domácnosti je zaměřena srovnávací kampaň, kterou naleznete v rozhlase nebo tisku. V ní UPC srovnává svou nabídku připojení k Internetu s ADSL tarifem Telefóniky O2. Konkrétně UPC 10M za 490 Kč měsíčně s O2 Internet ADSL 8M za 750 Kč. Z tabulky při volbě…

Doba čtení: 1 minuta

Držitel patentu na ADSL komplikuje Telefonice O2 život

ADSL bylo vyvinuto v letech 1990 až 1992 a poprvé standardizováno v roce 1995. V roce 1998 byl ale v ČR přijat patent, jehož autor se nyní snaží prokázat, že způsob nasazení dnešního ADSL vychází právě z jeho patentu. Česká Telefónica již varovala ostatní providery před možnými spekulativními nároky autora patentu.

Doba čtení: 7 minut

Stalo se: zrychlování kabelu a migrace na stavebnici

UPC se chystá odstranit paradox, v rámci kterého dnes poskytuje původním zákazníkům vyšší rychlost, než jakou mohou získat zákazníci noví. Udělá to tak, že své přípojky s rychlostí 20 Mbit/s zrychlí na 30 Mbit/s – a časem nabídne také 50 a 100 Mbit/s. Telefónica mezitím zveřejnila konkrétní podmínky migrace stávajících zákazníků na svou novou stavebnicovou nabídku.

Doba čtení: 10 minut

Stalo se: nové ADSL startuje

Od dnešního dne nabízí Telefónica O2 Czech Republic své služby pro domácnosti ve zcela nové struktuře, již s nahým ADSL a na principu stavebnice. Jak se dařilo ADSL v prvním čtvrtletí 2009? A jak se za stejné období dařilo mobilním operátorům? Jak moc jim klesly jejich výnosy za první letošní čtvrtletí? Kam až chce Evropská komise srazit ceny za mobilní terminaci? Budeme volat z pevné na mobil za 1 Kč?

Doba čtení: 9 minut

Telefónica O2 si výsledky za první čtvrtletí pochvaluje

Telefónica O2 dnes oficiálně oznámila své finanční výsledky za první čtvrtletí tohoto kalendářního roku. Provozní zisk stoupl o 4,2 procenta na 3 501 000 000 korun. Čistý zisk vzrostl o 8,7 procenta na 2 645 000 000 korun. Výdaje na investice činily 1 025 000 000 korun. Počet zaměstnanců klesl o 2,6 procenta na 9 069 lidí. Z finančního hlediska považuji uplynulé čtvrtletí za dobré, když se nám podařilo udržet provozní ziskovost na 43,8 procenta a čistý zisk vzrostl o 8,7 procenta, uvedl…

Doba čtení: 1 minuta

Nahé ADSL od Telefóniky: za 750 Kč

Po předlouhém očekávání a mnoha spekulacích se nemožné stalo skutkem: Telefónica O2 Czech Republic obrátila, místo dalšího balíčkování své produkty naopak rozbalila a nabízí je i samostatně, resp. jako skládačku. Konečně došlo i k oddělení hlasu od ADSL. Nahé ADSL, které přijde na 750 Kč, se dokonce stává jedním ze tří základních stavebních kamenů nové nabídky, ke kterým si zákazníci sami přidávají další součásti.

Doba čtení: 12 minut

Telefónica O2 od května nabídne domácnostem větší volnost v kombinování služeb

Telefónica O2 se doposud snažila své služby maximálně kombinovat. Využívala k tomu cenově výhodnějších balíčků, různých akcí i prosté nutnosti jako je pevná linka s hlasovými službami pro vysokorychlostní připojení k Internetu přes ADSL. Nyní ale dominantní telekomunikační operátor na našem trhu vyhlásil novou koncepci nabídky služeb pro domácnosti. Nabídku nadále stavíme na kvalitě stávajících služeb, hlavní rozdíl je však v možnostech jejich kombinování. Rozhodli jsme se rozbalit balíčky…

Doba čtení: 1 minuta

Výpadek ADSL u Telefóniky O2 (aktualizováno)

Telefónica O2 má problémy s ADSL. Na nedostupnost připojení nás upozornilo několik čtenářů nezávisle na sobě. Operátor o problémech informuje automatickou hláškou na lince technické podpory. Rozsah ani důvod výpadku momentálně neznáme, ale zjišťujeme podrobnosti. Telefónica O2 na odstranění závady prý intenzivně pracuje.

Doba čtení: 1 minuta

Internet v ČR: 2 miliony vysokorychlostních přípojek a 5 milionů uživatelů

Český statistický úřad zveřejnil nejnovější údaje o ICT infrastruktuře v ČR. Podle nich jsme ke konci roku 2008 měli na 1,93 milionu vysokorychlostních  přípojek k Internetu. Dnes, na konci prvního čtvrtletí, už lze jejich počet odhadnout na více jak 2 miliony. Podobně lze odhadnout, že k dnešnímu dni má Internet v ČR již nejméně 5 milionů uživatelů.

Doba čtení: 6 minut

Stalo se: Evropa chystá svou broadbandovou strategii

Na prvním summitu Evropské rady pod českým předsednictvím byla přiklepnuta miliarda EUR na rozvoj broadbandu ve venkovských oblastech. V Německu mají ambiciózní plány, do roku 2010 chtějí mít všechny domácnosti s broadbandem, a už také porcují digitální dividendu. To v ČR se diskuse o digitální dividendě naopak moc nepohnuly z místa.

23. 3. 2009 6:25
Doba čtení: 10 minut

GTS Novera opouští segment domácností a malých živnostníků

Telekomunikační operátor GTS Novera se v rámci nové obchodní strategie pro nejbližší roky definitivně přeorientovává na střední a velké firmy a veřejný sektor. Opouští segment domácností a malých živnostníků, kde má zhruba dvacet tisíc zákazníků. Těm bude nabídnut přechod k mobilnímu operátorovi T-Mobile, který je dnes i alternativním poskytovatelem ADSL.

18. 3. 2009 12:13
Doba čtení: 1 minuta

Migrace na AžDSL: jaká jsou pravidla?

Když Telefónica v srpnu loňského roku představila své AžDSL, slíbila migrovat stávající zákazníky na nové rychlosti počínaje únorem letošního roku. Konkrétní pravidla migrace se ale rýsují až nyní a jsou dosti odlišná od původních deklarací a slibů: místo zlevňování některých služeb dostanou zákazníci za přesně stejnou cenu pouze větší balíčky.

Doba čtení: 13 minut

Stalo se: nahé ADSL bude i pomalejší

Telefónika O2 Czech Republic minulý týden zveřejnila svou novou velkoobchodní nabídku ADSL služeb, platnou od 4. května 2009. V ní už nabízí i nahé ADSL, tak jak jí to uložil ČTÚ. Cena a další podmínky  přesně odpovídají dosavadnímu pilotního testování. Přesto je zde jedno významné překvapení: velkoobchodní nahé ADSL bude nabízeno i v pomalejší (a také levnější) variantě.

Doba čtení: 9 minut

Rok 2008: kabel vítězí nad ADSL

V počtu nových přípojek, zřízených koncovým zákazníkům v roce 2008, vede Telefónica O2 se svým ADSL nad kabelovým Internetem od UPC. Ale pokud jde o celý trh s ADSL a celý trh s kabelovým Internetem, zde zase zvítězil kabel. Také ve vzájemném „lezení si do zelí“ poráží UPC Telefóniku: má více telefonů než ona televizí.

Doba čtení: 8 minut

Telefónica O2 zveřejnila výsledky za rok 2008

Telefónica O2 zveřejnila své finanční výsledky za rok 2008. Výnos z podnikání činí 64 450 000 000 korun (meziroční nárůst o 2,9 procenta), z čehož 32 231 000 000 korun tvoří výnos z mobilních služeb na českém trhu. Provozní zisk byl oznámen ve výši 15 380 000 000 korun, což je v meziročním srovnání o 13,1 procenta více. Čistý zisk za loňský rok dělal 11 628 000 000 korun. Telefónica O2 loni investovala 8 088 000 000 korun a snížila počet zaměstnanců o 1,4 procenta na 9 096 lidí.

25. 2. 2009 11:16
Doba čtení: 1 minuta

Wifi u českých domácností vystřídalo ADSL

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil výsledky studie o využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2008. V České republice je prý 48 procent domácností vybaveno osobním počítačem. Počet domácností vlastnících počítač se tak za posledních pět let zdvojnásobil. Celkem 42 procent domácností má i připojení k Internetu (33 procent domácností má vysokorychlostní připojení), což je oproti 15 procentům v roce 2003 značný nárůst.

Doba čtení: 1 minuta

ADSL bez pevné linky, ale s televizí? Někde ano

Podle serveru Mobil.cz se přímo Telefónica O2 rozhodla otestovat nahé ADSL v nabídce pro koncové zákazníky. Již dříve jsme vás informovali, že ADSL bez nutnosti odebírání hlasových služeb je v pilotním provozu na velkoobchodní úrovni. Podle reklam z městské hromadné dopravy v Šumperku nyní Telefónica O2 nabízí pro tamní občany do konce dubna možnost objednat si za 750 korun nahé ADSL. To je tedy o 170 korun více oproti velkoobchodní ceně.

4. 2. 2009 6:37
Doba čtení: 1 minuta

Telefonica O2 do konce února nabízí zvýhodněné O2 Trio

Telefónica O2 připravila další vábničku na nové zájemce o její balíčky služeb. Kdo si do konce měsíce února 2009 objedná triple-play balíček O2 Trio, získá v jeho rámci IPTV službu O2TV za zvýhodněnou cenu 200 korun měsíčně po dobu prvního roku užívání služby. Měsíční poplatek za ADSL připojení s rychlostí až 8 Mbit/s, pevnou linku s třemi stovkami volných minut a základní balíček 26 televizních programů bude činit 1099 korun. Za symbolickou korunu si pak noví klienti mohou ještě na dva měsíce…

Doba čtení: 1 minuta

Telefónica O2 nabídne zákazníkům zdarma antivir od F-Secure

Telefónica O2 od 1. února všem svým zákazníkům využívajícím její připojení k Internetu (O2 Internet ADSL i O2 Internet Mobil) nabídne zdarma antivirový program F-Secure Profi Antivir po celou dobu využívání služby. S nárůstem využívání počítačů je stále aktuálnější otázka bezpečnosti. Uvědomujeme si, že bez řádného zabezpečení je přístup na Internet stále riskantnější. Podceňovat tato rizika se nevyplácí. Našim zákazníkům díky programu F-Secure odpadne obava o zavirování jejich počítače, krádež…

Doba čtení: 1 minuta

České firmy preferují ADSL, čtvrtina jich využívá ISDN

Český statistický úřad zveřejnil výsledky svého průzkumu využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru za rok 2008 (resp. v lednu 2008). Podíl podniků s deseti a více zaměstnanci, které mají přístup k Internetu, se v posledních třech letech nezměnil. Činí 95 procent. Nejpoužívanějším připojením je ADSL. Používá jej 46 procent firem. Stále je tu však 25 procent firem využívajících ISDN a šest procent s dial-upem.

Doba čtení: 1 minuta