Hlavní navigace

Peter Hall: U:fon se příchodu Long Term Evolution nebojí

Rozvoj sítě se prý nezbrzdil, 85% pokrytí je pravděpodobně metou letošních Vánoc, zájem o volání v síti zdarma předčil očekávání o trojnásobek a v plánu je lehce rozšířená nabídka mobilních telefonních přístrojů. Konkurence se nebojí a zároveň ji prý ani nijak neohrožují, U:fon chce být zkrátka jiný.

Doba čtení: 6 minut

Neplatíte i za čas, kdy jste offline?

Telefónica O2 uplatňuje u jedné ze svých konvergovaných služeb účtovací systém, který není pro zákazníky příliš výhodný. Časový limit u CDMA připojení, které je součástí tarifu O2 Internet Komplet, je odpočítáván i v případě, že uživatel vypne počítač a zapomene se předtím manuálně odpojit. To samé platí v případě ztráty signálu nebo vytrhnutí USB kabelu.

Doba čtení: 6 minut

Druhou analýzou k nahému ADSL?

Český telekomunikační úřad zveřejnil k diskusi návrh nové – v pořadí již druhé – analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem. Na první pohled se v jejích závěrech nic nemění. Na druhý pohled by se určité změny přece jen mohly rýsovat. Třeba u nahého ADSL, které regulátor chce nařídit. Ale při ještě detailnějším pohledu přestává být jasné, o co přesně mu jde.

Doba čtení: 9 minut

ČTÚ nejspíš O2 nařídí ADSL bez paušálu za linku

Český telekomunikační úřad připravuje nařízení, které našemu telefonnímu hegemonovi, společnosti Telefónica O2, pravděpodobně s definitivní platností přikáže, aby konkurenci poskytla možnost nabízet rychlý internet ADSL bez nutnosti platit za pronájem pevné linky. Sama Telefónica se k nahému ADSL staví skepticky a odmítavě. „Naked ADSL není pro zákazníky tak výhodné, jak se může laikům zdát. Klíčovou část ceny za hlasový tarif tvoří náklady na přístupové vedení, které by se jinak musely…

Doba čtení: 1 minuta

Snížení rychlosti ADSL nyní provede Telefónica O2 zdarma

Podle nového ceníku platného od 15. května ruší Telefónica O2 jednorázový poplatek při přechodu na ADSL tarif s nižší přenosovou rychlostí. Doposud byl zdarma jen přechod na tarif s vyšší přenosovou rychlostí. Kdo chce nyní přejít na levnější tarif, nemusí platit žádné mimořádné poplatky. Více o ADSL vč. srovnání nabídky jednotlivých operátorů a možnosti ověřit si dostupnost ADSL naleznete u nás na adsl.lupa.cz. Přenosovou rychlost svého připojení si můžete orientačně změřit pomocí našeho testu.

Doba čtení: do minuty

DSL.cz: zrušení FUP sítě poskytovatelů nepoložilo

V dubnu byly na měřáku rychlosti Internetu serveru DSL.cz zaznamenány historicky rekordní rychlosti DSL, kabelového i WiFi připojení k Internetu. Nepotvrdily se určité obavy, že zrušení nepopulární FUP u DSL povede vlivem zvýšeného provozu k citelnému snížení kvality všech DSL přípojek.

Doba čtení: 3 minuty

Telefónica O2: k ADSL reproduktory pro první tisícovku zájemců

Telefónica O2 se rozhodla zviditelnit svůj internetový obchod, kde si vedle všemožných zařízení od mobilních telefonů po faxy a modemy mohou zákazníci objednávat i různé služby. Prvních sto tisíc klientů, kteří si od 1. května přes O2 Shop objednají ADSL, získá do 30 dnů zdarma reproduktory Labtec. Na jaký model se první tisícovka klientů může těšit tisková zpráva neuvádí. Labtec má v nabídce reproduktory od obyčejných 2.0 až po 5.1.

Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: pevných linek je už méně než 2 miliony

Počet pevných telefonních linek v ČR, zřízených a provozovaných Telefónikou, poprvé klesl pod 2 miliony. A to jich měl Telecom původně zřídit přes 4 miliony. Český T-Mobile jako poslední z mobilních operátorů představil komplexní řešení pro firmy, zahrnující také fixní hlasové služby, v podobě služby ProfiNet.

Doba čtení: 8 minut

Yahoo míří do mobilů českých zákazníků T-Mobilu

ČTK marketingový ředitel T-Mobilu Petr Dvořák prozradil, že zmíněný mobilní operátor bude i v České republice ještě během letošního roku nabízet zákazníkům mobilní služby od amerického portálu Yahoo. Ten sám o sobě zatím v žádné oblasti o české uživatele příliš nejeví zájem, ovšem dohodu s ním uzavřela celá nadnárodní skupina T-Mobile, která zahrnuje i český T-Mobile. Dříve skupina T-Mobile spolupracovala s konkurenčním Googlem.

Doba čtení: 1 minuta

České radiokomunikace ruší datové limity, ale jen dočasně

České radiokomunikace, které mimochodem v těchto dnech slaví 45. narozeniny, stejně jako v posledních týdnech řada dalších poskytovatelů internetového připojení (UPC, Telefónica O2, Volný či GTS Novera), přichází s rušením limitu pro objem přenášených dat, ovšem pouze dočasně. České radiokomunikace nebudou uplatňovat datové limity u všech variant připojení Classic ADSL od 1. dubna do 31. května 2008. To platí pro nové i stávající zákazníky. Ve vlastní síti Českých radiokomunikací, tedy u služby…

Doba čtení: do minuty

Stalo se: do 5 let 1 milion ADSL přípojek

Šéf Telefóniky O2 Czech Republic předpovídá, že do pěti let zřídí jeho společnost jeden milion ADSL přípojek. Ke konci loňského roku jich měla na 508 tisíc. To by ale znamenalo, že v průměru za těchto pět let už poptávka neklesne pod loňský průměr. UPC naplánovalo další zvýšení rychlosti downstreamu u svých přípojek. Roste ovšem i míra jejich asymetrie.

Doba čtení: 9 minut

Volný nabízí ADSL s rychlostí 4 Mbit/s za cenu 2 Mbit/s

Volný přišel s akční nabídkou ADSL připojení v rámci své vlastní sítě, která pokrývá 40 procent území republiky. Od dnešního dne mají zákazníci limitovanou možnost objednat si tarif s rychlosti 4 Mbit/s za cenu tarifu s rychlostí 2 Mbit/s. Pokud si zákazník objedná službu Volný Internet 4M, bude mít toto připojení trvale za cenu 429 korun. V případě, že se zákazník rozhodne pro připojení bez pevné linky – Volný Internet Extra 4M, jedná se o cenu 699 korun, uvádí Volný ve své dnešní tiskové…

Doba čtení: do minuty

Má být garantována minimální rychlost u broadbandu?

Český telekomunikační úřad chce přinutit poskytovatele připojení, aby garantovali kvalitu svých broadbandových služeb i pro běžné domácí uživatele. Ovšem cesta, kterou zatím zvažuje – a to garantování určité minimální rychlost připojení – by zřejmě vedla spíše k vynucenému zdražení. Existují ale i jiná řešení. Inspirovat se lze třeba u hlasových služeb.

Doba čtení: 11 minut

Evropská komise k telekomunikacím v Česku

Evropská komise ve své zprávě o pokroku v telekomunikacích poukazuje na žalostný stav českého broadbandu ve srovnání s jeho penetrací v ostatních zemích i s průměrnou penetrací v rámci celé Evropské unie, kde širokopásmové připojení k Internetu využívá 50 procent obyvatel. V České republice jde ovšem jen o 15 procent lidí, což nás řadí v žebříčku členských států na deváté místo od konce. Lépe na tom je i Lotyšsko, Malta, Estonsko nebo Slovinsko.

20. 3. 2008 6:25
Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: v ČR je už 1,7 milionu broadbandových přípojek

Český telekomunikační úřad publikoval výchozí data, která získal při nové analýze relevantního trhu s broadbandem. Podle nich se počet broadbandových přípojek v ČR vyšplhal koncem minulého roku až k hranici 1,7 milionu. A to i přes upravenou definici broadbandu. S výjimkou mobilního a optického připojení se ale tempo dalšího růstu zpomaluje.

Doba čtení: 9 minut

Volný a GTS Novera také ruší datové limity

Zrušení datových limitů u všech ADSL tarifů Telefóniky O2 nezůstalo dlouho bez odezvy. Datové limity od dubna ruší také konkurenční poskytovatelé Volný a GTS Novera. Volný nabízí ADSL bez datových limitů již od roku 2006, ale pouze ve vlastní síti. U přeprodávaného ADSL zatím striktně definované objemové limity existovaly, ale nyní jsou také rušeny. Podobně postupuje i GTS Novera, která je ruší u své nabídky Novera DSL Fun. Ta byla poslední nabízenou variantou s FUP s objemovými limity. Změny,…

Doba čtení: do minuty

Konec objemových limitů u ADSL Telefóniky O2

Poté, co v polovině loňského roku zrušila objemové limity u svých internetových služeb společnost UPC, přistupuje nyní ke stejnému kroku u svých ADSL služeb i Telefónica O2 Czech Republic, a to s platností od 1. dubna 2008. Stále si ale vyhrazuje právo regulovat provoz v případě hrozícího přetížení sítě. Ke stejnému datu stáhne ze své nabídky služby Extreme.

Doba čtení: 8 minut

Telefónica O2 ruší FUP u svého ADSL! (doplněno)

Telefónica O2 oznámila, že od dubna ruší praktikování Fair User Policy (FUP) u všech svých ADSL služeb. Doposud platilo, že zákazníkům po přenesení určitého objemu dat v jednom měsíci byla do jeho konce výrazně snížena přenosová rychlost. Průběžným sledováním požadavků trhu a především díky novým technologiím implementovaným v síti jsme schopni přizpůsobit se rostoucím potřebám zákazníků. Proto jsme se rozhodli zrušit objemové limity pro přenos dat, jejich existence nadále není nutná, říká…

Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: ČTÚ chce výrazně zlevnit LLU

Telefónica O2 Czech Republic vydala novou referenční nabídku zpřístupnění (RUO), která otevírá cestu i ke zpřístupnění dosud neaktivních místních smyček. Český telekomunikační úřad mezitím zveřejnil nový návrh cenového rozhodnutí, které by významně snížilo regulované ceny za zpřístupnění místních smyček (LLU, Local Loop Unbundling).

Doba čtení: 10 minut

Volný nabízí ve své síti ADSL i bez pevné linky

Volný začal nabízet ADSL bez pevné telefonní linky, které je možné zřídit na tzv. neaktivních linkách, případně je možné zákazníkovi zřídit pevnou linku, která bude určena pouze pro internetové připojení, takže bude bez telefonních služeb. Konkurenční Telefónica O2 pouze před časem umožnila připojení s ADSL odebírat spolu s hlasovými mobilními službami namísto hlasových služeb na pevné lince. Volný resp. Telekom Austria Czech Republic novou službu nabízí jako Internet Extra v rychlostních…

7. 3. 2008 15:06
Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: vzpamatovalo se ADSL?

Během posledního loňského čtvrtletí získala Telefónica O2 více nových klientů pro své mobilní služby než ostatní dva mobilní operátoři dohromady. Celkově se mobilní penetrace v ČR vyšplhala na 126 procent. Tempo přibývání nových ADSL přípojek od TO2 CR přestalo klesat a za poslední loňský kvartál naopak vzrostlo. Bude to trvalé, nebo jde jen o sezónní vliv?

Doba čtení: 7 minut

Telefónica O2: méně pevných linek, více tarifních zákazníků

Telefónica O2 oznámila své auditované konsolidované finanční výsledky za rok 2007. Čistý zisk dosáh 10,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 29,5 procenta. Počet zaměstnanců loni klesl o 2,1 procenta na 9 221 lidí. Klesal i počet pevných linek o necelých 14 procent na 2 069 000. Počet ADSL přípojek naopak stoupl o 21,3 procenta na 570 000. Počet zákazníků IPTV služby O2TV loni dosáhl na 73 000. Mobilní telefonní služby našeho největšího telekomunikačního operátora loni využívalo…

Doba čtení: do minuty

Stalo se: vytáčené ADSL končí

Počátek února přinesl souběh hned několika událostí, které se týkají Telefóniky O2 Czech Republic. Ta mj. vydala novou velkoobchodní nabídku na své ADSL služby, přestala nabízet a zřizovat své „vytáčené ADSL“ a tento týden začne zpoplatňovat ICQ komunikaci přes mobily. Na svůj post rezignoval dosavadní předseda představenstva TO2 CR.

Doba čtení: 8 minut

O2 Internet ADSL Start už není v nabídce

Od poloviny loňského roku nabízela Telefónica O2 tarif O2 Internet ADSL Start pro připojení k Internetu. Více o něm jsme psali v článku Vytáčené ADSL. V zásadě šlo o vysokorychlostní připojení přes ADSL bez sledování množství přenášených dat, ale se zpoplatněním podle času připojení. Podle kritiků šlo o tarif vracející se zpět do dob nadvlády vytáčeného připojení přes pevnou linku.

Doba čtení: 1 minuta

K O2 Trio nyní ADSL až na půl roku zdarma

Telefónica O2 od dnešního dne nabízí triple-play balíček O2 Trio za zvýhodněných podmínek. Kdo si nyní tento balíček objedná, získá O2 Internet ADSL s rychlostí downloadu až 2048 kbit/s na půl roku zdarma. Během prvních šesti měsíců tak noví klienti využívající O2 Trio zaplatí 950 korun měsíčně. O2 Trio vedle připojení přes ADSL obsahuje také IPTV službu O2TV a volání za paušál.

Doba čtení: 1 minuta

Stalo se: T-Mobile má smělé plány

Roland Mahler, šéf českého T-Mobile, pevně věří v mobilní technologie i v prvenství jeho firmy co do výnosů. Potenciál dalšího rozvoje vidí hlavně v komunitách a v obsahu, generovaném uživateli. Vysvětlil, proč jako mobilní operátor nabízí fixní ADSL. Naznačil brzké testování technologie LTE a avizoval spuštění DVB-H již na přelomu letošního a příštího roku.

Doba čtení: 11 minut

Ceny českého broadbandu podle ČTÚ

Ve své pravidelné měsíční monitorovací zprávě za loňský prosinec ČTÚ srovnává ceny a další parametry internetového připojení. A o zajímavá zjištění není nouze. Například u neomezeného ADSL spolu s hlasem regulátor zjišťuje, že inkumbent je skoro dvakrát tak dražší než jeho konkurenti z řad alternativců. U mobilního připojení ale trochu směšuje různé rychlosti.

Doba čtení: 8 minut

DSL.cz: Rychlosti mobilního Internetu zaostávají

Zatímco v roce 2006 dosahovaly průměrné rychlosti mobilního Internetu v ČR 318 kbit/s, průměr za loňský rok se zvýšil pouze na 332 kbit/s. Rychlosti mobilního Internetu tak v porovnání s jinými možnostmi internetového připojení stále více zaostávají. Letité prognózy a přání o mobilním Internetu s rychlostmi v řádu několika Mbit/s se tak stále nenaplňují.

Doba čtení: 4 minuty

Na kolik přijde nahé ADSL?

Silvestrovský článek o nahém ADSL byl skutečně jen vtipem, náš inkumbent žádné nahé ADSL nenabízí. Na našem trhu ale nahé ADSL reálně existuje. Můžete si jej pořídit od jiných operátorů. Například od T-Mobile či od Volného (Telekomu Austria Czech Republic). Jak konkrétně jejich nahé ADSL vypadá a na kolik přijde?

Doba čtení: 8 minut

(Ne)stalo se: konečně nahé ADSL!

Telefónica O2 Czech Republic konečně vyslyšela přání svých zákazníků a uvedla na trh tzv. nahé ADSL. Řeší problém vynuceného souběhu s pevnými hlasovými službami a nabízí i některé zajímavé doplňkové služby. Jako například virtuální platební kartu pro bezpečné online platby. Navíc nemá žádné objemové limity.

Doba čtení: 5 minut