Hlavní navigace

Cloud Computing

Co je a co není cloud

Každý pojem, který se promění v buzzword, čelí nebezpečí vyprázdnění. To postihlo i slovo „cloud“ – dnes je definic několik, včetně extrémních „cloud je vše“ a „cloud není nic“, a pokud někdo o cloudu hovoří, může stejnými slovy říkat několik odlišných tvrzení, to podle toho, jakou definici „cloudu“ zrovna vyznávají jeho posluchači.

Doba čtení: 7 minut

Půlroční vývojářská Windows Azure soutěž zná své vítěze, celkový vítěz letí do LA

Dne 11. května 2011 proběhlo slavnostní vyhlášení půlroční vývojářské Windows Azure soutěže v rámci konference Microsoft Windows Azure Platform Vision. Ceny vítězům předal významný host – viceprezident Microsoftu pro střední a východní Evropu – pan Don Grantham. Za celou dobu trvání soutěže se přihlásilo více jak 50 společností se svojí aplikací, z toho přes 30 z nich splnilo veškeré podmínky. Odborná porota každý měsíc vybrala nejlepší aplikaci (dohromady pět) a závěrem celkového vítěze, jímž…

23. 5. 2011 11:43
Doba čtení: do minuty

Soutěž o nejlepší Windows Azure aplikaci má poslední dva vítěze

Vítězem březnového kola soutěže o nejlepší Windows Azure aplikaci se stalo řešení Convey System od společnosti Polomino Services. Dubnovou nejlepší aplikací je pak ALVAO Service Desk for Azure od společnosti ALC. Rozhovor s oběma vítězi najdete zde.

12. 5. 2011 11:57
Doba čtení: do minuty

Když praskne mrak, je po cloudu

Několikadenní výpadek největšího poskytovatele cloudových řešení na světě Amazon AWS zasáhl řadu webů a přinesl mnoho otázek. Jak se to mohlo stát a co to bude znamenat pro důvěru v cloud computing?

Doba čtení: 7 minut

Rozhovor s Ladislavem Kulcsárem o aplikaci Půjčovny kol běžící na Windows Azure

Rozhovor s Ladislavem Kulcsárem, zástupcem společnosti The Kite, která vytvořila aplikaci pro půjčování kol a umístila se s ním na třetím místě v soutěži o nejlepší aplikaci běžící na cloudové platformě Windows Azure, najdete zde.

29. 4. 2011 9:56
Doba čtení: do minuty

Kvůli výpadku Amazon cloudu bylo mnoho amerických webů nedostupných

Včera v odpoledních hodinách středoevropského času došlo k rozsáhlému výpadku serverů společnosti Amazon v americkém státě Virginia. Tento výpadek postihl část zákazníků, kteří využívají pro hostování svých webů službu Amazon Web Services (AWS). Problémy měly například Foursquare, Quora, Formspring.me nebo Reddit.com. AWS ale využívají i velké firmy jako Pfizer nebo Nasdaq. Výpadek opět vyvolal diskuse o vhodnosti přechodu na cloud computing.

Doba čtení: do minuty

Cloud Player od Amazonu míchá kartami

Nedávné spuštění služby Amazon Cloud Player vzbudilo poměrně živou reakci jak u konkurentů Amazonu, tedy u Googlu a Apple, tak v táboře hudebních vydavatelů, kterým neustále ubývá manévrovací prostor v jejich dlouholetém a náročném „boji proti pirátům“.

Doba čtení: 4 minuty

Soutěž o nejlepší Windows Azure aplikace zná druhého vítěze

Rozhovor s Davidem Ryškou, zástupcem společnosti Alsoft, která vytvořila eCobra server a umístila se s ním na druhém místě v soutěži o nejlepší aplikaci běžící na cloudové platformě Windows Azure, najdete zde.

12. 4. 2011 15:11
Doba čtení: do minuty

eGON se žení – kvůli penězům

Rozhazovačný eGON, symbol českého eGovernmentu, ztrácí dech a dochází mu peníze. A tak si našel spořivou Klaudii, aby mu pomohla přežít pomocí cloud computingu.

Doba čtení: 11 minut

Ivan Kutil (AppSatori): cloud computingu pomohla finanční krize

O cloudových službách se hovoří už několik let, avizovaný masivní přesun firemních systémů do cloudu se ale zatím nekoná. „Uživatelé cloud do určité míry používají už dnes, jen si to neuvědomují,“ říká Ivan Kutil.

Doba čtení: 7 minut

Richard Stallman varuje před Google Chrome OS

Zakladatel Free Free Software Foundation a autor GNU Richard Stallman varuje před Google Chrome OS. Ten podle něj bude znamenat ztrátu kontroly nad vlastními daty. Už před dvěmi lety Stallman varoval před větším použitím cloudu, které podle něj je hloupost, protože znamená vzdát se kontroly nad vlastními daty. 

Doba čtení: 1 minuta

Intel představuje nový cíl pro cloud computing: otevřená datová centra

Společnost Intel minulý týden na akci pořádané v prostorách institutu CERN představila několik nových iniciativ pod souborným názvem Cloud 2015. Tyto iniciativy usilují o vyšší interoperabilitu, bezpečnost a jednoduchost počítačového provozu ve formátu cloud-computing. Cloud 2015 se opírá o tři klíčové prvky. „Federativní“ neboli sevřenější cloud, který umožní firemním uživatelům sdílet data po interních i externích cloudech; dále automatizovaná síť, která automaticky umožňuje bezpečný přesun…

1. 11. 2010 7:53
Doba čtení: 1 minuta

Cloudy mají budoucnost, a také problémy účetní i právní

Cloud computing není nic nového, ale přesto se tento přístup k operativnímu pronájmu výpočetních kapacit rozmáhá až v poslední době, kdy dostal své sexy jméno. O výhodách hovořil šéf vývojářů českého Microsoftu, skepticky se na nový šlágr zase díval hlavní architekt českého e-governmentu. Výhod je dost. Bohužel i výzev…

Doba čtení: 5 minut

Cloud computing ... je všude okolo nás

Doby kdy pojem „cloud computing“ označoval cosi chimérického, jsou nenávratně pryč. Dnes je Cloud computing prakticky běžnou součástí každodenního používání Internetu. A už možná ani nejde o něco výjimečného.

Doba čtení: 11 minut