Hlavní navigace

Gartner předpovídá osobním počítačů konec už v roce 2014, v jedné konkrétní roli

Podle nejnovější studie analytiků společnosti Gartner, nahradí osobní cloud osobní počítače coby centra digitálního života uživatelů už někdy v roce 2014. Hlavní výhodou této změnu bude zvýšená flexibilita s přínosy pro spokojenost uživatelů i produktivitu. Pro firmy to ale bude znamenat nutno změny myšlení, zejména jak dodávají služby a aplikace uživatelům.

Doba čtení: 1 minuta

HP připravuje konkurenci Amazon Web Services

HP do dvou měsíců spustí svou vlastní cloud computing službu á la konkurenční Amazon Web Services (AWS). HP má ambici přijít s plnohodnotnou alternativou právě k AWS. Podle Zorawara “Biri” Singha, hlavního manažera pro cloudové služby, bude mít cloud od HP více funkcí orientovaných na obchod, než v současné době nabízí AWS. Nová služba bude podporovat vývojářské platformy Ruby, Java a PHP.

Doba čtení: do minuty

Dashwire skončilo, poté co bylo koupeno HTC

Dashwire umožňovalo po čtyři roky zálohovat obsah mobilních telefonů (fotografie, videa, kontakty, nastavení i zprávy) do „cloudu“. Vloni v létě bylo Dashwire za 18.5 milionu dolarů koupeno HTC s cílem integrace do vznikající služby HTCSense.com. K patnáctému březnu ale Dashwire kompletně přestalo fungovat a uživatelská data v něm uložená byla kompletně smazána. Uživatelé sice (mírně v předstihu) varovali e-mailem a nabídli jim možnost stáhnout data, ale konec byl velmi rychlý a stažení dat…

17. 2. 2012 11:15
Doba čtení: 1 minuta

WSJ: Cloudové úložiště od Google je na spadnutí

Wall Street Journal uvádí, že Google je blízko spuštění vlastního cloudového úložiště (Google Near Launch of Cloud Storage Service). Google Drive by se mělo stát konkurencí hlavně Dropboxu, který je na tomto poli nejrozšířenější. A také nabízí jednu z nejsnáze použitelný služeb pro ukládání dat v cloudu i synchronizaci mezi více počítači a zařízeními.

Doba čtení: 1 minuta

Amazon hlásí exponenciální růst cloudového úložiště S3

Amazon Web Services hlásí ohromující nárůst provozu a množství uložených dat na serverech své služby Simple Storage Service (S3), kterou využívají vývojáři webových i mobilních aplikací a která slouží také jako úložiště také pro Elastic Compute Cloud (EC2). Jednotlivé cloudové služby Amazonu a vztah mezi nimi jme detailně popisuje článek Martina Malého Představení cloudových služeb: Amazon Web Services.

1. 2. 2012 10:11
Doba čtení: 1 minuta

Evropa se brání americké dominanci v cloudových technologiích

Evropské vlády, odhodlané neprohrát další technologickou bitvu se Spojenými státy, se snaží různými způsoby podpořit konkurenceschopnost místních firem podnikajících v cloudu, informuje agentura Bloomberg. Francie vytvořila konsorcium za účasti France Telecomu SA a Thales SA. Nabízí pronájem hardwaru, softwaru, cloudových aplikací a služeb „made in France“. Německá vláda zase připravuje přísnější předpisy regulující ochranu dat. Jedním z kritérií má být geografické umístění serverů, kam jsou…

Doba čtení: 1 minuta

Soutěž pro vývojáře Windows Azure vyhrál Makléř z Hradce Králové

Místní pobočka Microsoftu organizuje pro české vývojáře na platformách Windows Azure a Windows Phone 7 soutěž Tvoje firma, tvoje šance na úspěch. Každý měsíc vybírá odborná porota jednoho vítěze, který dostane 25 tisíc korun ve formě marketingové podpory nebo příspěvku na provoz aplikace. V posledním kole zvítězil Software Makléř z dílny vývojářské firmy Koncept Hradec Králové. Ve spolupráci s Microsoftem přinášíme krátký rozhovor se zástupcem vítězné firmy Koncept Hradec Králové Janem Moníkem.

Doba čtení: 2 minuty

Další vývoj okolo Backify - Backify končí a svádí konec na LiveDrive

Backify – www.backify.com – nedávno nabídlo uživatelům až 512GB cloudového úložného prostoru zdarma pro zálohování dat. Uživatelé se ale po měsíci setkávají s požadavkem na zaplacení a vyrozuměním, že veškeré zdarma poskytované služby budou ukončeny k 22. listopadu 2011. Podrobnosti najdete v článku Backify končí se službami zdarma, hovoří se ale i o podvodu

17. 11. 2011 20:25
Doba čtení: 2 minuty

Praktické zkušenosti GTS Czech v oblasti virtuálních datových center

Virtuální datové centrum je mantra dneška. Je to jen móda, nebo jsou tu opravdu citelné přínosy? O své zkušenosti se podělí lidé, kteří jedno takové centrum mají „za sebou“.

Doba čtení: 6 minut

Apple iCloud nebo spíše neCloud?

Apple pustil do světa iOS5 pro iPhone, iPad i iPod, nabízející „revoluční“ novinku – iCloud. Napsalo se toho o něm opravdu hodně, nejčastěji šlo o tvrzení, že Apple vstupuje na pole Cloud computingu. Jenže ono je to všechno trochu jinak.

Doba čtení: 6 minut

Microsoft spustil Windows Azure Marketplace

Microsoft dnes spustil Windows Azure Marketplace - online tržiště pro vývojářské společnosti a jejich zákazníky, které slouží například pro sdílení, vyhledávání, prodej a nákup komponent, zdrojů dat a koncových služeb a aplikací potřebných pro vývoj software na platformě Windows Azure. Čtěte také: Azurová modř od Microsoftu

13. 10. 2011 17:54
Doba čtení: do minuty

Z MIF 2011: zítra bude uvolněn iOS 5 a iCloud

Petr Mára na dnešní odborné konferenci Mobile Internet Forum 2011 připomněl, že společnost Apple zítra uvolní operační systém iOS 5. Ten na červnové vývojářské konferenci WWDC 2011 představil ještě Steve Jobs, který minulý týden podlehl rakovině slinivky břišní. Nová verze systému iOS obsahuje 200 nových vlastností, mezi které patří například funkce Notification Center, funkce iMessage, aplikace Newsstand a integrace služby Twitter. Apple zítra spustí také službu pro ukládání dat do cloudu…

11. 10. 2011 14:09
Doba čtení: do minuty

Nový server Start2cloud.com informující o cloudech

Dnes byl spuštěn nový portál Start2cloud.com, který si dává za cíl přehledným způsobem zmapovat oblast cloudových aplikací z pohledu jejich možného využití ve firmách, zejména v malých a středních. Již v době spuštění portál funkčně pokrývá celý hodnotový řetězec firmy, počínaje nákupem, přes výrobu (sem patří i Project Management), prodej a marketing až po podporu zákazníků. Navíc popisuje i obecné obecné podpůrné aplikace, které firmám pomáhají v oblastech lidských zdrojů, financí, Business…

3. 10. 2011 11:36
Doba čtení: 1 minuta

Nový prohlížeč Silk v superlevném Kindle Fire běží v cloudu

Máme tu další exkurzi do světa webových prohlížečů. Amazon vybavil svůj první tablet zbrusu novým prohlížečem Silk. Mozilla drží zostřené tempo vývoje a oznámila, že Firefox 8 vyjde 8. listopadu 2011. Pojďme se na tyto novinky podívat blíže.

Doba čtení: 6 minut

Školení: Zavedení Google Apps do firmy

Sledovali jste náš letní seriál o cloudu? Zaujal vás natolik, že ve vaší firmě přemýšlíte o migraci do „oblak“? Přijďte již příští týden na školení Zavedení Google Apps do firmy. Cílem školení je provést účastníky jednotlivými kroky zavedení Google Apps na vlastní doménu a seznámit je se základy administrace, aby byli schopni Google Apps sami udržovat a rozvíjet dle potřeb. Účástníci se také dozví, jak používat základní služby v balíku Google Apps (Gmail, Kalendář, Dokumenty a Weby Google) a…

Doba čtení: do minuty

České Radiokomunikace vstupují do oblasti cloud computingu

České Radiokomunikace (ČRa) dnes představily službu Smart Cloud. Jedná se o cloud zaměřený na infrastrukturní a síťové služby (IaaS). Svou novou službu si přitom ČRa vyzkoušely samy na sobě, kdy se jim za více než rok podařilo snížit náklady o 41 %, což v reálném propočtu činí 8,4 milionů korun. Svým zákazníkům slibují snížení nákladů na firemní IT až o 60 procent.

Doba čtení: 1 minuta

Většina podniků je nespokojena s úsporami z virtualizace, říká průzkum CA Technologies

Společnost CA Technologies zveřejnila výsledky z nezávisle realizovaného průzkumu (detaily níže) zjišťujícího stav IT automatizace. Průzkum zahrnoval 460 IT decision-makerů z oblasti středních a velkých společností a zjistil, že 60 % z nich je nespokojen s tím, jak velké úspory jim přinesla virtualizace. Respondenti navíc věří, že IT automatizace hraje klíčovou roli v maximalizaci úspor z virtualizace a cloud computingu.

15. 8. 2011 11:14
Doba čtení: 2 minuty

10 tipů a triků pro práci v cloudu

S novým přístupem k řešení IT v cloudu vznikají nové nástroje a přichází odlišné možnosti práce, než na jaké byly firmy dosud zvyklé. Cloud umožnil firmám umístit primární data na Internet, přistupovat k nim z webového prohlížeče či z mobilních zařízení.

Doba čtení: 7 minut

Jak na integraci s platformou v cloudu

Po přečtení slov “migrace do cloudu” si většina manažerů či majitelů firem mylně představí, že je čeká odstavení veškeré stávající infrastruktury a přechod do oblak se všemi aplikacemi. Cloud sám o sobě však není všespásný a nelze ho považovat za zázračné řešení všech problémů.

Doba čtení: 6 minut

Cloud: v hlavní roli mobilita

Ještě poměrně nedávno byl zaměstnanec průměrné firmy odkázán na jedno statické železo – stolní počítač v kanceláři. Dnes ten samý člověk létá po světě s laptopem, netbookem, tabletem a / nebo smartphonem.

Doba čtení: 7 minut

Když základ nestačí: další služby, Apps Marketplace a užitečné pluginy

Využívání cloudových řešení pro běžné kancelářské účely je trendem doby. A když chce firma více? Analýzy, reklamní kampaně online a další pokročilé funkce z Google Apps Marketplace.

Doba čtení: 10 minut

Microsoft představil nové cloudové nástroje a serverová řešení

Zástupci společnosti Microsoft představili na konferenci Worldwide Partner Conference v Los Angeles nové serverové nástroje a řešení pro cloud computing. Oznámena byla například betaverze nového produktu App Controller z rodiny System Center 2012, dostupnost komunitní verze další generace SQL Serveru a Windows Azure Marketplace, který umožňuje partnerům lépe prodávat své aplikace. Nárůst zisků vzniklý přechodem do cloudu přitom není nijak malý. Podle výzkumu společnosti Forrester partneři mohou…

14. 7. 2011 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Do cloudu s Google Apps

Základem každé firmy je dnes komunikační infrastruktura, což znamená minimálně e-mail, v lepším případě i chat či sdílené kalendáře a podobně. Dávno je pryč doba, kdy zaměstnanci řešili pracovní úkoly izolovaně. Dnes je při tvorbě dokumentů a přípravě podkladů kladen důraz na spolupráci, a to včetně externích subjektů, jako jsou dodavatelé nebo zákazníci.

Doba čtení: 9 minut

Google Cloud Platforma: Google Apps, Marketplace, Android a App Engine

Po cloudové nabídce Amazonu a Microsoftu je čas představit si řešení společnosti Google. Do široka rozkročená platforma je zaměřená především na řešení problémů firem.

Doba čtení: 7 minut

Azurová modř cloudu od Microsoftu

Microsoft jako velká SW společnost nemohl v souboji cloudů zůstat stranou a začátkem roku 2010 začal komerčně nabízet služby svého cloudu, nazvaného Azure (správně celým jménem Windows Azure Platform).

Doba čtení: 4 minuty

Cloud je někdy také předražená hračka

Poslední dobou se i do České republiky dostalo ve velkém téma cloudů. Vycházejí o něm články, pořádají se dokonce i celé konference. Pojem cloud je široký, v tomto článku se budu věnovat pouze jeho vrstvě nazývané IaaS (Infrastructure as a service), tedy pronájmu výpočetního výkonu (zpravidla ve formě virtualizovaného hardware a připojení) pro vaše vlastní aplikace. Jak zjistit, zda je pro vás cenově výhodný?

Doba čtení: 6 minut

Představení cloudových služeb: Amazon Web Services

Přemýšleli jste o využití cloudů? Představáme vám ty nejznámější a začneme širokou nabídkou cloudových služeb společnosti Amazon spojených pod jménem Web Services. Co všechno nabízejí a jak s nimi pracovat?

Doba čtení: 10 minut

Apple iCloud a útok na vaše zvyklosti

Když Steve Jobs v pondělí představoval iCloud, byla to až „trojka“ vzadu po operačních systémech Lion a iOS 5. Přitom jde o frontální útok na vaše zvyklosti i počítače.

Doba čtení: 9 minut

Cloud v českém podniku? Už je to tady

V úterý se v budově České národní banky odehrál sedmý ročník konference Business & Information Forum věnované informačním a komunikačním technologiím jako nástroji pro úspěšné podnikání. Potvrdilo se, že nejvýraznějším trendem v této oblasti je cloud computing.

Doba čtení: 6 minut

Apple dle očekávání představil iCloud, OS X Lion a iOS 5

Na letošní vývojářské konferenci WWDC 2011 představil Steve Jobs trojici inovací Apple: novou verzi 10.7 operačního systému Mac OS X s kódovým jménem Lion, pátou verzi operačního systému pro mobilní zařízení iOS 5 a službu pro ukládání dat do cloudu nazvanou prostě iCloud. V případě operačních systémů jde o zásadní aktualizace nabízející řadu užitečných i „omalovánkových“ funkcí, velmi zajímavá je ale centralizace kolem cloudového řešení iCloud, které umožní synchronizaci dat a v iTunes…

6. 6. 2011 21:21
Doba čtení: 1 minuta