Hlavní navigace

Dotazy čtenářů DigiZone.cz: Ústecko, STA a set-top-boxy

8. 2. 2007
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Seriál čtenářských dotazů se na DigiZone.cz dočkal už čtvrtého pokračování. Digitalizace našim příznivcům stále přináší nové a nové otazníky, na které se jim snažíme odpovědět. Tentokrát bude řeč o zapojení set-top-boxu a možných problémech, o společných televizních anténách a startu vysílání DVB-T z ústecké Bukové hory. A nejen to. Více se dočtete v dnešním článku otázek a odpovědí.

Na otázky čtenářů odpovídal Jan Kálal a Jan Potůček. Dotazy byly na některých místech redakčně upraveny, ale jejich smysl zůstal vždy zachován.

Výběr a zapojení set-top-boxu

Lucie D.: Chci si koupit set-top-box. Na vašich stránkách jsem našla spoustu informací, ale přesto netuším, který typ z levnější kategorie mám zvolit. Zaujaly mě přístroje Comag DVB SL35T, TechniSat DigitMod T1 a TechniSat DigiPal 2. Můžete mi pomoci zvolit ten nejvhodnější? Používám čtyři pět let starý televizor Philips a kromě základních funkcí a bezproblémové češtiny nepotřebuji něco speciálního.

Volba záleží na tom, kolik peněz chcete do set-top-boxu investovat. Pokud spíš pod dva tisíce, vyberte Comag. Když Vás nebudou mrzet dvě stovky na dvoutisícovou částkou, zvolte jednoznačně DigiPal 2.

DigiPal 2 TX

Čtenář Knapík: Také jsem slyšel, že některé přijímače jsou „silnější“, co se týče příjmu. Je to pravda? Pokud ano, o jaké konkrétně se jedná?

Odpověď zní ano. Podrobnosti naleznete ve Velkém letním testu příjmových vlastností, který jsme vydali jako seriál na DigiZone.cz. Nezáleží ale jen na set-top-boxu, důležitá je i vhodná volba a správné směrování antény. Pro tuto problematiku doporučuji náš seriál Základy digitalizace a jeho díly věnované anténní technice.

Petr Dudek: Když propojím kabelem SCART set-top-box a mono televizor nebo video, co asi uslyším? Zajímám jsem se problematiku stereo vysílání (resp. kódování) a nevím, jestli je lepší koupit přijímač s modulovaným anténním výstupem. Někde jsem se dozvěděl, že u mono zařízení se má použít levý audio kanál.

Pokud máte na svém monofonním televizoru nebo videorekordéru konektor SCART, nemusíte nic řešit. Zařízení propojíte, zvuk uslyšíte. Set-top-box vám navíc dovolí vybrat si, který zvukový kanál vás zajímá. Buď levý, nebo pravý, případně oba smíchané dohromady. Pokud máte na televizoru oddělený vstup obrazu a zvuku (ve dvou konektorech cinch), můžete sem skutečně vyvést zvlášť obraz a levý audiokanál. Když nemáte na TV kromě anténního vstupu žádný další, pak opravdu nezbývá než si vybrat set-top-box s modulátorem.

Petr Vodsloň: Se zájmem jsem prostudoval váš článek Zapojení set-top-boxu: problémy a řešení. I já jako amatér řeším podobný problém. Bydlím ale v rodinném domě a nemám sdruženou televizní anténu. Chci do videa dostat signál ze set-top-boxu. Propojím-li přijímač (TechniSat DigiPal 2) kabelem SCART z jedné zásuvky s videem (Panasonic NV-FJ632) a z druhé zásuvky s televizorem, soustava přehrává, nenahrává. Co dělám špatně? Jako berličku propojím anténní výstup set-top-boxu s anténním vstupem videa, pak ale nahrávám jen analogově.

Máte při nahrávání správně navolený vstup, ze kterého má být pořízený záznam? Nejen televize, ale také video musí mít nastavený příslušný AV vstup, tj. ne klasickou programovou pozici. Číslo pozice je odvozené od zdířky SCART, ve které máte set-top-box zapojený. Pokud nic nezabírá a máte video se dvěma konektory SCART, zkuste následující. Signál ze set-top-boxu ze zdířky TV veďte do videorekordéru, dalším SCART kabelem pak propojte VCR a TV. Není to cesta ideální a standardní, ale měla by zafungovat.

Zapojení videa

Felix Malec, Praha 11 – Jižní Město: V úterý jsem doma instaloval set-top-box Mascom MC 1300T a naladil celkem 13 programů (včetně rádia). Ve středu v podvečerních hodinách najedou vypadl obraz a zmizel signál. Ani ve čtvrtek u mne signál nebyl. Měl jsem obavu, že je poškozená anténa. Dnes jsem ale znovu set-top-box vyzkoušel a ejhle – programy se naladily jako předtím, obraz byl však celý do žluté barvy! Potřebuji od vás poradit, kde se dozvím o možných poruchách digitálního signálu, abych předešel zmatkům. Nechtěl bych set-top-box reklamovat zbytečně.

S podobným problémem se na nás ještě nikdo neobrátil a Vámi sdělené informace mne překvapují. Než se rozhodnete reklamovat přijímač, doporučuji projít si jeho nastavení pomocí menu. Přístroj má několik možností konfigurace barevnosti, které jsou označené jako CVBS, RGB a možná i s-video nebo component. Ujistěte se, že máte vybrané RGB. Zároveň doporučuji zkontrolovat kabel SCART a případně vyzkoušet jiný. Je možné, že se mu pokazil některý z barevných konektorů, což způsobilo vámi uváděné zažloutnutí. Problémy v anténě nepředpokládám, ale také s ní si můžete zkusit pohrát. Pokud nic nepomůže, skutečně neváhejte a přijímač reklamujte.

Felix Malec: Dovolte, abych vám poděkoval za perfektní a rychlou radu. Měl jste pravdu a při protahování obnaženého konce kabelu SCART za obývací stěnou asi došlo k nějakému dotyku barevných složek. Provedl jsem kontrolní propojení druhým kabelem SCART a světe div se, vše fungovalo, jak má! První kabel jsem proto rozebral, trochu s ním zacvičil a spravil se i on.

Společná televizní anténa

Tomáš Kučera: Bydlím v bytovce, kde je společná anténa, ale už s připravenými rozvody pro DVB-T. Nyní mi zbývá vybrat jen set-top-box. Nevím však, jaký typ bych potřeboval. Kromě STA mám také svoji satelitní parabolu namířenou na družici Astra.

Pokud máte společné anténní rozvody propouštějící digitální vysílání a satelitní parabolu, je pro vás ideální set-top-box stavěný na kombinovaný příjem digitální televize z antény a satelitu. Doporučuji vybrat některý z těchto přístrojů, ke kterým uvádím i odkaz na jejich recenzi na DigiZone.cz:
Golden InterStar DVB-T/-S 8200
Golden InterStar DVB-T/-S 8300 CI
TechniSat MultyMedia TS 1

Interstar 8300 CI

Martina Horáková: Jak se budou řešit společné antény v souvislosti s digitálním vysíláním? V domě máme společnou anténu pro analogové vysílání, a protože většina obyvatel domu je důchodového věku, předpoklad je takový, že si nebudou chtít kupovat nové televizory pro vysílání digitální. Je nějaké řešení pro tuto situaci, kdy jsou „obyčejné televizory a společná anténa“, aby bylo možné přijímat a sledovat digitální vysílání?

Odkážeme vás na příspěvky, které naleznete v diskusi pod aktualitou Podvodníci nabízejí úpravy STA pro příjem digitální televize. Konkrétní dotazy můžete zaslat autorům těchto příspěvků, ti se v dané problematice orientují nejlépe.

Tomáš Barczi: Máte nějaké zkušenosti s přechodem na DVB-T v panelových domech? Mám na mysli praktické realizace. Jaké jsou varianty a co vše je třeba upgradovat nebo vyměnit?
Jsem před stavbou internetového vysílače v bezlicenčním pásmu na panelovém domě, kde bydlím. Je to v Ústí nad Labem. Majitel objektu mě zdržuje, jelikož ještě vůbec neví, co bude přechod na DVB-T v našem domě obnášet. Zajímám se tedy o tuto problematiku, abych byl s to konkrétně určit, co bude třeba udělat, a mohl pro toto nechat prostor při umisťování mého vysílače.

Úpravy jsou závislé na úrovni stávajících rozvodů společné televizní antény (STA). Někdy stačí nastavit jen propouštění nových kanálů s digitálními multiplexy, jinde je třeba vyměnit celé zastaralé rozvody. Pro konkrétní situaci ve vašem domě je nejlepší konzultovat situaci s nějakou odbornou firmou.
Pro inspiraci si můžete přečíst dva starší články na DigiZone.cz:
Společné antény bez šance?
Společné televizní antény: stále aktuální téma
Zaměřte svoji pozornost nejen na texty samotné, ale i na diskusi pod nimi.

Buková hora a další témata

Čtenář Knapík: Nemáte nějaké zprávy o tom, kdy bude spuštěno digitální vysílání z kteréhokoli vysílače v severních Čechách (Buková hora nebo Ještěd). Bydlím v České Lípě a signál z Prahy nechytím.

Mám pro vás dobrou zprávu. Buková hora je pro start digitálního vysílání v plánu hned po vypnutí analogového vysílání v Domažlicích. Podle slov předsedy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka tu začne fungovat digitální televize v červnu / červenci roku 2007.

Petr Kozák: Kdy bude možné chytat signál z Ústí nad Labem. Jsem z Teplic a z Prahy jsou dost silné poruchy.

Digitální vysílání z ústeckého vysílače Buková hora má začít v polovině roku 2007.

Čtenář z Brna: Kdy bude TV Prima vysílána digitálně z vysílače Brno – Hády na 40. kanále?

Vysílat z něj nebude nikdy, alespoň ne na kanále 40. Ten je vyhrazený pro multiplex 2, nynější přechodnou digitální síť A s programy České televize, Novy a Českého rozhlasu. Prima chce vysílat v multiplexu 3 (nynější přechodná síť B), její spuštění naplánoval ČTÚ na letošní červen. Reálně k němu ale zřejmě nedojde, protože ostatní programové pozice v tomto multiplexu mají obsadit nové digitální stanice, jejichž licence zrušil soud, a teď probíhá spor o jejich platnost. Takže to nejspíš dopadne tak, že provozovatel multiplexu počká na konečný verdikt soudu, aby měl dostatek klientů (programů ve vysílací síti), kteří mu zaplatí provoz vysílačů a budování celostátní sítě. Sama Prima by to finančně neutáhla.

Čtenář MK: Jsem z Prahy a pořídil jsem si HD ready plochý panel vysoké kvality. Mám čistý příjem analogového i digitálního signálu, ale kvalita analogu je znatelně vyšší než všechny vysílané DVB-T programy. Starší vysílání má lepší obraz i zvuk. Ve vyšších zvukových polohách slyším zvonivý tón uřezaných výšek. U obrazu občas zaznamenám, zejména ve scénách s mnoha detaily, kostičky okolo okrajů a hran nebo slévání ploch (diváci na tribunách) do plochy jednolité. Můj dotaz proto zní: „V jakém bitovém toku (Mbit/s) jsou přibližně naše zemské digitální programy multiplexovány?“

Datový tok multiplexu A (4× ČT + Nova) je 22,12 Mbit/s. Je tu ještě osm rozhlasových stanic a nějaká data zabere EPG. Když uvážíme zhruba 20 Mbit/s jenom pro televizi, jsou to po prostém vydělení pěti pouhé 4 Mbit/s na program. Multiplex je ale statistický, jednotlivé programy si mezi sebou mohou přepouštět kapacitu podle náročnosti svých scén. Zatímco filmům se tak dostane většího toku, zprávy na ČT 24 jsou na nižší úrovni. Přesto není kvalita žádný zázrak a s Vámi popsanými nedostatky mám také zkušenost. Určitě by bylo lepší, kdyby programy byly v multiplexu jen čtyři – podobně jako v sousedním Německu, ale bohužel.

MM socky3

Zdeněk Janovský: Je při využití služeb Digi TV nutné platit poplatek České televizi, když vlastně nebude přijímán signál přímo z jejich vysílačů?

Koncesionářský poplatek České televizi musí platit každý, kdo vlastní televizní přijímač. Je přitom jedno, jestli už platí kabelovou, satelitní nebo IP televizi. V platbách pro satelitní, kabelové a internetové operátory poplatek pro ČT zahrnutý není. Přečtěte si článek Kladivo na neplatiče udeřilo: 400 exekucí, který o poplatku detailně pojednává.

Kolik dotazů z tohoto souhrnu vás zaujalo?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.