Hlavní navigace

iAudit: Technet dostihl Živě

Mirek Zeman

Poslední dva měsíce se nesly ve znamení souboje zpravodajských serverů z oblasti techniky. Technet totiž dvěma mohutnými skoky stáhl náskok dosud kralujícího Živě. V přístavu Živě navíc zvedá kotvy PCtuning, který tvořil přibližně 30 až 40 procent návštěvnosti projektu a Živě tuto mezeru bude muset zaplnit vlastními silami.

Doba čtení: 3 minuty

Tento měsíc oficiálně došlo ke změně, která byla neoficiálně známa již delší dobu. Provozovatelem iDotu již není společnost Taylor Nelson Sofres (TNS), ale firma Marin; více se dočtete v pondělním článku iAudit znovu změnil majitele. Na podobě samotné zprávy se změna podepsala výměnou loga TNS za logo auditu a mírnou proměnou grafické úpravy. Přibyl rovněž žebříček nazvaný hezky česky Monthly Top 100 Properies, jenž je jakousi hitparádou poskytovatelů obsahu, resp. jejich produktů. Její první místo obsadil s bezpečným náskokem Seznam následovaný Atlasem a Centrem. iDnesu, jež se dvěma tiskovými zprávami sám pasoval do role trojky, patří bramborová medaile. Nejvíce mne překvapilo 11. místo korporátního webu Českého Telecomu, stejně jako jeho přítomnost v iAuditu. Že by si Český Telecom plánoval přivydělat prodejem reklamy?

Seznam (333.345 UV/d; +11 %) má po „superskoku“ z minulého měsíce (+19 %) vyděláno a spokojil se s prvenstvím v nárůstu v absolutních hodnotách. V číslech relativních jej však pokořilo Centrum (94.455 UV/d; 14 %), kolem něhož bylo v poslední době rušno zejména kvůli změně grafického vzhledu, o níž jsme psali v článku Centrum si nasadilo novou tvář, a nové reklamní kampani, jíž je věnován materiál Centrum spustilo novou reklamní kampaň. Na tiskové konferenci Centra sice jeho ředitel Oldřich Bajer říkal, že růst návštěvnosti je svázán právě s novým designem, ale z iAuditu je patrno, že hlavními tahouny jsou v tomto případě chat, e-commerce a email. Titulní stránka dokonce propadla. Atlas (99.279 UV/d; +10 %) drží své tempo a do prolomení stotisícové hranice mu chybí již pouhých sedm set unikátních návštěvníků denně.

Matadora zpravodajské scény, iDnes (21.517 UV/d; +7 %), který se dlouhou dobu nemohl rozhodnout, bude-li spíše zpravodajským serverem, nebo raději portálem, čekají počátkem roku výrazné změny. V rámci restrukturalizace a úspor budou amputovány portálové části a zůstane obsahové jádro. Kreativní ředitel Patrick Zandl říká, že iDnes se soustředí na to, co umí, a co neumí – nebo nedokáže prodat – dělat nebude. Zpravodajský server Blesk (17.681 UV/d; +4 %), či spíše jeho mateřský koncern Ringier koketuje s myšlenkou nákupu deníku Právo a v budoucnu jej čeká jakési těsnější přilnutí k Seznamu. Takže uvidíme, zda iDnesu nevyroste konkurence. České noviny (8.885 UV/d; +2 %) se jí nikdy nestaly, ač jistý okamžik takové ambice měly. V poslední době jim dokonce dýchají na záda Lidovky (8.297 UV/d; –2 %), které se počítají jako iDnes, ale jsou obsahově a personálně odděleny.

Souboj na ostří nože panuje v technickém zpravodajství. Jeho aktéry jsou Technet a Živě, z nichž druhý jmenovaný již nějakou dobu bojuje za oponou. V minulém komentáři iAuditu jsem „od boku“ střelil, že za velkým nárůstem (+49 %) Technetu se skrývá akvizice Notebooků. Vedoucí redakce Ondřej Lahvička mě však hbitě opravil, že oba servery budou společně auditovány až tento měsíc. V iAuditu jsou přesto nakonec odděleně. Technet (6.067 UV/d; +62 %) opět posílil a dle mých předpokladů musí být již na dostřel Živě, pokud jej nepřekonal. Z přístavu Živě navíc zvedl kotvy PCtuning, který se dle jeho šéfredaktora podílel na přečtených článcích 30 až 40 procenty. Ve zbytku segmentu se žádné výrazné překvapení nekonalo. Snad jen že v iAuditu se objevil IT weblog Daniela Dočekala Pooh. :-) Denně jej čte 59 lidí.

Rozložení sil na poli finančních serverů čeká podobná proměna jako u serverů zpravodajských. Vzhledem k tomu, že Seznam koketuje s myšlenkou spolupráce s Ringierem, sotva jen bude obsah služby Seznam Peníze nadále dodávat Fincentrum, resp. iDnes Ekonomika (11.452 UV/d; +4 %). Že by se to však nějak projevilo na její návštěvnosti, nelze předpokládat, protože Fincentrum dodávalo pouze data a návštěvníci se pohybovali vždy v rámci samotného Seznamu. Jeho místo pravděpodobně zaujmou Finance (2.330 UV/d; +7 %), ale konkrétní způsob spolupráce mi není znám, budeme se muset nechat překvapit. Seznam každopádně začal očividně pracovat na odstranění svých nedostatků v oblasti obsahu. Návštěvnost ostatních serverů je víceméně tradiční: Aliaweb (6.721 UV/d; +5 %), Měšec (2.236 UV/d; +16 %) a Peníze (1.336 UV/d; +2 %).

Našli jste v článku chybu?