Hlavní navigace

Mobilní rok 2014: prodej Inmite, stěhování za oceán i nástup wearables

15. 1. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Tuzemští mobilní vývojáři si vybojovali jméno i za oceánem, ale i přesto neustále bojují s nedostatkem šikovných lidí. Tento problém trápí celou českou IT scénu.

Loňský rok přinesl na českou scénu mobilních vývojářů zemětřesení. V červenci totiž přišla zpráva o tom, že bezpečnostní kolos Avast kupuje dvaačtyřicetihlavé studio Inmite a začlení ho kompletně do své divize Avast Mobile. 

Sedmiciferná částka v dolarech, která přitekla trojici zakladatelů, změnila poměry na celém trhu. Inmite se totiž zaměřoval na velké zakázky pro korporace včetně bank nebo automobilek. Pod novým majitelem se ale ze všech svých projektů musel stáhnout a otevřít prostor konkurenci. 

“Rozdělanou práci dokončujeme. Velcí zákazníci teď už vypisují tendry na správu projektů, které jsme pro ně dělali my,” tvrdil na konci roku současný šéf vývoje v Avast Mobile Pavel Petřek v rozhovoru s tím, že pod novou hlavičkou už řeší věci o úroveň výš. 

“Můžeme si aplikace otestovat na některých trzích a pak je odladit a pustit dál na mnohem větší a rozvinutější scény. Battery Saver se kromě Česka testoval třeba ve Vietnamu. Teď teprve připravujeme globální spuštění. V Inmite jsme mohli testovat tak maximálně v Benešově a pak to pustit do celé republiky,” dodal. 

Je to ale něco za něco. “Zvykáme si na to, že máme šéfa a je to jiné. Dosud jsme byli šéfové tři a používali jsme takzvaný kruhový management, kdy byl každý z nás svým šéfem,” vysvětloval druhý ze trojice zakladatelů firmy Michal Šrajer. Momentálně největší mobilní vývojářský tým chystá pro letošek další expanzi. 

“Přemýšlíme o mezinárodním rozšíření vývoje. Nebude to tak, že bychom všichni seděli jenom v Praze, ale chceme se pustit víc do světa. Už jsme rozjeli nábor v Asii a ve Spojených státech, kde budeme stavět týmy. Chystáme programy, v jejichž rámci by mohli naši vývojáři jezdit na dva tři měsíce do jedné ze zahraničních poboček,” vysvětlil  Šrajer s tím, že se letos v březnu chtějí prezentovat na tradiční barcelonské konferenci MWC. 

Eldorado za mořem láká

Zahraničí, Silicon Valley a obecně američtí zákazníci lákají i další tuzemská studia. Levný a kvalitní vývoj v Evropě ale sám o sobě nestačí a je třeba vyrazit zákazníkům vstříc. Na úspěch Tapmates tak navazují další firmy. uLikeIT se kvůli svému zaměření na Spojené státy přejmenovali na STRV. “Po čase stráveném v San Franciscu jsme koncem roku přestěhovali americkou centrálu do Los Angeles a celý vývoj jsme soustředili v Praze ve Slovanském domě,” vysvětluje Jiří Jaroš ze STRV. 

Letos se chtějí v Americe hlouběji zakořenit. “Každý měsíc tam chceme vystřídat pětičlenný tým a budeme nabírat lidi i tam, abychom měli dost kapacit na vlastní projekty,” dodává. Jejich poslední český startup Ordr se svezl na loňském boomu rozvážkových služeb a postupně si razí cestu i do jiných čtvrtí než byla startovní Praha 1. 

Z technologií se letos podle Jaroše pravděpodobně výrazně zvýší počet aplikací pro wearables. Firma už s chytrými hodinkami experimentuje, což dokázala u poslední aplikace Metrobot pro hodinky Moto 360. “Klienti už se po podobných aplikacích pro nová zařízení začínají ptát,” dodává.  

S americkým trhem koketuje i Lukáš Stibor z pražského studia Cleevio. “Náš primární trh je hlavně v USA. Kromě Snippitu, kde děláme kompletní vývoj od back-endu po vývoj aplikace, vyvijíme třeba mobilní aplikace pro Placemeter, vyvíjeli jsme aplikace pro Flyr, ale třeba i pro jeden francouzský taxi startup,” vysvětloval svůj vztah k Americe zakladatel firmy s tím, že v Česku už nemají ani aktivní obchodníky. “Všechno jede na základě referencí a doporučení,” dodával loni Stibor. 

Vlastní projekty jsou v kurzu

Inmite připravoval před akvizicí bezpečnostní klíčenku AirBond, který měla pomáhat se zabezpečením on-line bankovnictví. A hardware láká plno dalších studií. Během letošního roku se chce na vlastní projekty soustředit i Stibor v Cleeviu. Ať už to je nová verze úspěšné aplikace Spendee nebo zatím tajný hardwarový projekt, za kterým stojí v pozici investora šéf Socialbakers Jan Řežáb

Vršovický eMan se zase loni pustil do přípravy senzoru pro tenisovou raketu – BigBow. “Vše kolem internetu věcí nás moc baví. Další novinky kolem tenisu od nás můžete čekat v následujících měsících,” tvrdí Tomáš Čermák z eMana s tím, že firma má za sebou velký projekt pro Bohemia Energy a i díky tomu, že Inmite vyklidil pole, se otevírají nové prostory pro mobilní aplikace v reálném byznysu. 

„Na české úrovni byla událostí roku akvizice našeho konkurenta Inmite. Co naplat, v tendrech od té doby máme o jednoho konkurenta méně,“ dodává Čermák.

Scéna se rozrůstá

Mobilní aplikace a obecně mobilní telefony se během loňska staly významným zdrojem provozu a příjmů jak v e-commerce, ale třeba i na Facebooku. Mobilní displeje předstihly ty desktopové i v případě serveru Pornhub. Peníze v novém byznysu tak stále rostou a scéna se tak utěšeně rozrůstá. 

„Zásadní událostí byl z mého pohledu také čtvrtý ročník největší česko-slovenské konference pro mobilní vývojáře – mDevCamp. Vyprodáno bylo za pár dní, na stage se objevili nejznámější česko-slovenští mobilní vyvojáři a zúčastnil se každý, kdo to s mobilním vývojem myslí vážně,“ tvrdí Šrajer z Avast Mobile. 

Roste i počet hackathonů zaměřených jak na mobilní technologie, tak na wearables a internet věcí. Během posledního víkendu proběhl například první mobilní hackathon Slevomatu, který určil témata v podobě QR kódů, iBeacons a NFC. 

KL23 hlasovani

Loni se ale přes rostoucí popularitu mobilních řešení v byznysu objevily spíš dílčí než přelomové technologie. „Namátkou třeba platformy pro chytré automobily Apple CarPlay a Android Auto, platební systém Apple Pay nebo aktivity výrobců spojené s chytrými hodinkami,“ vysvětluje Čermák, který naopak za největší průšvih loňského označil aktualizaci iOS 8.1. „Výsledkem byly problémy s Touch ID a zamrzající nebo zcela nefunkční iPhony,“ vysvětluje. 

Za největší loňský průšvih ale považují zástupci studií každý něco jiného. „Průšvih roku považuji situaci kolem Nokie a to, jak ji Microsoft defacto koupil a zabil,“ tvrdí Lukáš Stibor. „Čurda. Naštěstí se o něm mluvilo jako o Evropanovi a ne Čechovi, tak nenadělal tolik škod,“ uzavírá anketu Jaroš.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).