Hlavní navigace

Multiplex 3 startuje z Ještědu, Pradědu, Krásného a všech zbylých vysílačů

30. 7. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - České Radiokomunikace, respektive společnost Czech Digital Group, která je jimi stoprocentně ovládána, rozšíří v neděli významně pokrytí digitálního terestrického multiplexu 3. Konkrétně se tato zemská digitální síť rozšíří na zlínskou Tlustou horu, jesenický Praděd, vysílač Krásné u Pardubic, liberecký Ještěd, Tři kříže v Karlových Varech a Kraví horu u Znojma. Po tomto kroku bude síť se stanicí Prima love a Rádiem Proglas pokrývat 93,55 procenta obyvatel České republiky a vysílat prakticky ze všech lokalit, kde může. Zbývá jen dokrývač z Radhoště.

Multiplex 3 se rozšiřuje na celé území České republiky

Kompletně všechny zbývající vysílače, tedy i zlínskou Tlustou horu, spustí v neděli 31. července televizní multiplex 3, v němž aktuálně vysílá ženský kanál Prima love a křesťanské rádio Proglas. Informoval o tom Kamil Chalupa, mluvčí společnosti Czech Digital Group (CDG), jejímž prostřednictvím tuto síť provozují České Radiokomunikace. Ve stejný den zahájí multiplex 3 vysílání i z jesenického Pradědu, vysílače Krásné u Pardubic, libereckého Ještědu, Tří křížů v Karlových Varech a Kraví hory u Znojma. Ze zlínské Tlusté hory bude multiplex 3 vysílat na kanále 25 s horizontální polarizací a dočasně sníženým výkonem 10 kW. Navýšení výkonu na plánovaných 100 kW bude provedeno do 1. listopadu 2011 po vypnutí analogového vysílání z vysílače Ploštiny, slíbil Chalupa. Při plném výkonu by se totiž vysílání multiplexu 3 z Tlusté hory vzájemně rušilo s analogovým signálem programu ČT 1 na stejném kanálu z vysílače Ploštiny u Valašských Klobouků.

Jan Potůček: Multiplex 3 v neděli odstartuje i na zlínském vysílači Tlustá hora
Lukáš Polák: Multiplex 3 odstartuje v neděli nečekaně i na Ještědu a Pradědu
Jan Potůček: Multiplex 3 se rozšiřuje na Pardubicko, 31. července odstartuje na Krásném
Jan Potůček: Multiplex 3 bude od 31. července i v Karlových Varech. Poté i ve Znojmě
Jan Potůček: Multiplex 3 prý do konce letošního roku posílí o tři nové digitální televize

Rozhlas má konečně řádného generálního ředitele – Petra Duhana

Český rozhlas má po sedmnácti měsících provizoria konečně řádného generálního ředitele. Šesti hlasy jej ve čtvrtek večer zvolila Rada ČRo, která nakonec vsadila na dosavadního prozatímního šéfa rozhlasu Petra Duhana. Ten vedl veřejnoprávní rozhlas de facto již od října 2009, kdy zastupoval dlouhodobě nemocného generálního ředitele Richarda Medka a po jeho rezignaci loni v únoru jej radní zvolili prozatímním šéfem ČRo. Duhanova protikandidátka, ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová, získala v konečné volbě dva hlasy a poslední finalista Petr Matoulek žádný. Volbu od začátku provázela značná nervozita. Veřejné zasedání rady, na kterém došlo k hlasování o řediteli, sice začínalo v deset hodin dopoledne, hned na začátku si ale radní na návrh předsedkyně Dany Jaklové odhlasovali, že k výběrovému řízení se dostanou až po polední přestávce ve 14 hodin.

Jan Potůček: Staronový ředitel Českého rozhlasu chystá radikální změny. Začne už dnes
Jan Potůček: Rozhlas bude vymáhat na neplatičích poplatky. Prý méně drasticky než ČT
Jan Potůček: Peter Duhan zvolen řádným generálním ředitelem Českého rozhlasu

Testování DVB-T2 se rozšířilo z Prahy do dalších dvou lokalit

Jihlavský vysílač Javořice a jihočeský vysílač Kleť začaly od počátku tohoto týdne testovat digitální terestrickou televizi druhé generace – systém DVB-T2. Server DigiZone.cz na tuto skutečnost upozornil čtenář Jakub Pech a potvrdil ji tiskový mluvčí Českých Radiokomunikací Kamil Chalupa. Ostrý provoz by měl být podle něho spuštěn ještě v tomto týdnu. Oba vysílače budou fungovat na 25. kanálu a jejich náplň bude stejná jako u pražského testu DVB-T2. Budou tedy šířit programy Barrandov HD, ČT HD, Nova HD a Prima HD. Vůči zkušebnímu vysílání z Mahlerových sadů však budou nezávislé, proto v některých oblastech, kde se budou signály střetávat (Praha versus Kleť a Javořice) mohou fungovat rušivě, což však bude také součástí testů. Co se týká vyzářeného výkonu, počítá se s plnou silou, tedy 100 kW.

Lukáš Polák: Vysílače Kleť a Javořice začaly testovat systém DVB-T2
Jan Potůček: Kde aktuálně v Česku naladíte DVB-T2? Podívejte se na mapu pokrytí

Žižkov, Javořice, Kleť - DVB-T2 pokrytí

Aktuální mapa pokrytí signálem DVB-T2 v České republice. (Zdroj: České Radiokomunikace)

Stručně

Bez digitálního rozhlasového vysílání se obejde v následujících třech letech veřejnoprávní Český rozhlas. Během čtvrtečního slyšení kandidátů na generálního ředitele ČRo to řekl pozdější vítěz volby Peter Duhan. Digitalizace nebude v následujících třech letech aktuální. Musíme se na ni ale připravit, řekl Duhan. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přitom letos udělil kmitočty pro krajské a metropolitní sítě zemského digitálního rozhlasu, které musí začít vysílat nejpozději do dvou let.

Jan Potůček: Digitalizace je na příští tři roky pasé, tvrdí nový šéf Českého rozhlasu

K drastickému snížení pokrytí České republiky analogovým televizním signálem přistoupila ke konci června Nova. Nejsledovanější česká televize si dosud držela celoplošné terestrické pokrytí jak v analogu, tak v digitální podobě. Ještě v červnu byl její analogový signál dostupný zhruba 70 procentům populace.

Jan Potůček: Nova dramaticky povypínala analogové vysílače. Podívejte se na mapu

TV Nova - pokrytí analog 1.7.2011

Pokrytí analogovým signálem televize Nova se k 1. červenci letošního roku snížilo na minimum. (Zdroj: ČTÚ)

Tiskové konference, na kterých představí svoje podzimní programová schémata, uspořádají příští týden v Praze dvě největší české komerční televize Nova a Prima. Tentokrát se ale nesejdou ve stejný den a Prima nebude k hotelu, v němž se uskuteční tisková konference Novy, přistavovat autobus, který převeze novináře na její vlastní tiskovou konferenci.

Jan Potůček: Nova i Prima příští týden představí svoje podzimní programové novinky

Americký seriál Láska je Láska (The L Word) o lesbických vztazích budou moci diváci kanálu Prima love sledovat i v původním znění s českými titulky. V premiéře jej bude vysílat sesterská Prima love s českým dabingem, reprízy budou v angličtině a otitulkované na témže kanálu, a pilotní díl se objeví i na Primě Cool, informovala PR koordinátorka Primy love Markéta Hellingerová. Úvodní díl seriálu odvysílá Prima love 14. srpna od 20:55 hod.

Jan Potůček: Lesbický seriál Láska je Láska na Primě love v původním znění s titulky

Seriál Láska je láska (The L Word)

Láska je láska, když choděj kluci s klukama a… (Zdroj: Prima)

JOJ Klub jako třetí kanál televize JOJ? Spekulace, tvrdí generální ředitel této slovenské stanice František Borovský ve videu na webu Husté.sk, který je věnován odpovědím na dotazy diváků. Možná jste nyní překvapeni, ale nemůžeme za to, že někteří lidé, kteří pustili tuto informaci do světa, se přesně nezeptali na to, co JOJ Klub je. Určitě to není nová televizní stanice, kterou bychom chystali, uvedl Borovský.

Lukáš Polák: JOJ Klub nebude novou televizní stanicí, říká šéf TV JOJ František Borovský

Cloud23

Mimořádně úspěšný týden má za sebou slovenská televize JOJ Plus, druhý program tamního kanálu TV JOJ. Podařilo se jí dosáhnout doposud nejvyšší sledovanosti od doby, kdy je součástí takzvaného peoplemetrového měření. Její celodenní podíl se dostal téměř na 5 %. Konkrétně šlo o 4,9 %. U mužů ve věku od 12 do 54 let byl týdenní podíl dokonce 5,7 %.

Lukáš Polák: JOJ Plus má za sebou rekordní týden. Plánuje vysílání v HD rozlišení

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).