Hlavní navigace

Novinky ante portas

16. 4. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Český Internet tento měsíc nejenže překonal lednový rekord v návštěvnosti, ale válka v Iráku pěkně zamíchala kartami mezi zpravodajskými servery na něm se nacházejícími. Novinky, společný podnik deníku Právo a portálu Seznam, předstihly po všech stránkách veškerou konkurenci a jsou již dokonce větší než Atlas či Centrum.

Vydání dubnové zprávy se iAuditu oslavit příliš nepovedlo. V neděli odpoledne vypadla ze zóny doména idot.cz, která ještě nebyla registrována na společnost iAudit International, ale na subjekt Taylor Nelson Sofres Media, jenž iAudit v minulosti provozoval. Nicméně vše se nakonec vyřešilo a po jedno a půldenním výpadku začala služba opět měřit.

Největším tahákem internetových portálů v měsíci březnu bylo paradoxně zpravodajství. Již letmý pohled na statistiky napoví, že jasným vítězem na tomto poli je Seznam (380.709 Unique Visitors per day; +8 %). Ten své Novinky (111.575; +39 %) dokáže prodat a ačkoli jsou auditovány odděleně, v současnosti se už nachází na třetině návštěvnosti samotného portálu v UV/d a na polovině jeho návštěvnosti v UV per month. Tím předstihl nejen ostatní portály, ale dokonce i tradiční zpravodajské servery. O inzerci navíc na stránkách Novinek není nouze (Nike, McDonald's.). Sázka na velké obrázky, velké titulky a málo textu se zkrátka vyplatila. Atlas (101.925; +7 %) a Centrum (110.813; +9 %) sice rovněž mají své zpravodajství zpravy.atlas.cz (6363; +68 %) a zpravy.centrum.cz (14.759; +18 %), ta jsou však v porovnání s Novinkami zanedbatelná – jejich návštěvnosti nedosahují ani samy portály. K souboji Atlasu a Centra dlužno poznamenat, že Centrum sice Atlas přeskočilo v UV/d, nicméně v UV/m nadále Atlas vede o sto tisíc návštěvníků. Centrum jich má méně, ale pravidelnějších.

Král kategorie zpravodajských serverů, iDnes (115.458, +23 %), se sice kvůli válce v Iráku mohl radovat ze značného nárůstu počtu denních i měsíčních návštěvníků, čímž se v obou parametrech definitivně posunul nad Atlas a Centrum – což ještě nestačil vytroubit tiskovou zprávou -, ovšem po všech stránkách se musel sklonit před Novinkami. Nepochopil jsem sice rozdíl mezi položkami Zpravodajství a Zprávy, nicméně ta první a navštěvovanější z nich denně přivábila „pouhých“ 88.643 unikátních návštěvníků, resp. 745.355 měsíčně. Zpravodajská sekce Novinek se může pochlubit hodnotami 99.775, resp. 927.692. Značný nárůst zaznamenaly ještě České noviny (14.460; +41 %), kam uživatelé docházejí především kvůli jejich rychlosti, v porovnání s iDnesem a Novinkami se však jedná o poměrně zanedbatelnou veličinu. Lidovky (13.347; +20 %) si mohou přičíst rovněž nějaký ten bodík k dobu, ovšem v packu iDnesu hrají jednoznačně druhé housle. Není bez zajímavosti, že iAudit neobsahuje Neviditelného psa.

Technologické servery se do značné míry „svezly“ na celkové vlně zájmu o válku v Iráku, která k Internetu přilákala 2.347.516 náv­štěvníků. Samy však rovněž dokázaly nabídnout některá čtenářsky zajímavá témata, jako je například ADSL, Eurotel Data NonStop apod. Nárůst však v této kategorii není již tak hektický. Souboj Technet (9435; +7 %) vs. Živě (10.100; +3 %) dopadl tentokráte lépe pro Živě, i když se opět jedná o tvrzení relativní, neboť Technet má zase o tři desítky tisíc více unikátních uživatelů za měsíc. Naopak MobilManii (7682; +6 %) se pozici Mobilu (13.825; +4 %) nikdy ohrozit nepodařilo. Oba vydavatelské domy, tedy Computer Press a MobilMedia, se mohou měřit ještě na poli herních serverů, kde opět vítězí BonusWeb od MM nad Doupětem od CP. Dále telegraficky: CDR (7782; +7 %), Lupa (3.564; +13 %), Root (3.446; +10 %).

cif-tip-téma-foto

To finanční servery měly tento měsíc na programu docela jinou válku, a tou byly samozřejmě daně. Sice jsem je neprocházel (a teď už je pochopitelně pozdě), ale přesto se domnívám, že za jejich slušným nárůstem návštěvnosti stojí především ony. Všechny s výjimkou Měšce (4016; –13 %) zaznamenaly přírůstek, který je ve většině případů vyšší než celkový internetový průměr. Vítězství si po této stránce může připsat iHNed (8761; +24 %), domnívám se však, že ten žije především válečným zpravodajstvím – jednotlivé položky jsou v iAuditu rozepsány poprvé, takže to nelze posoudit. Následuje Ekonomika/Fin­centrum (15.590; +18 %) v područí iDnes, Peníze (1504; +15 %) a Finance (3468; 14 %). Přibližně na podobné úrovni jako Ekonomika/Fin­centrum se pohybuje ekonomická sekce Novinek.

Český Internet, resp. servery auditované v iAuditu, tento měsíc navštívilo 2.347.516 uži­vatelů, což je o 12,66 procenta více než v únoru a shodou okolností se jedná o překonání lednového rekordu. Další hodnoty nedoznaly zásadnějších změn: unikátní návštěvník měsíčně shlédne přibližně 166 webových stránek a na každé z nich stráví přibližně minutu. Měsíčně se k Internetu připojí asi 15krát a browsí na něm přibližně tři hodiny. 38 procent návštěvníků užívá Internet více než šest dnů v měsíci a tito uživatelé tvoří 84 procent z času stráveného návštěvníky na všech monitorovaných serverech. Uživatelé, kteří navštíví monitorované servery pouze jedenkrát za měsíc, tvoří 14 procent z celkového počtu návštěvníků. Kompletní zprávu si můžete stáhnout zde (PDF), případně zde (XLS).

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]