Hlavní navigace

RE(2): pořiďte si internetový paušál

Jiří Peterka

"Maličký spor o číslovací plán" se zdá být rozhodnut. Na včerejší tiskové konferenci odpověděl předseda Českého telekomunikačního úřadu David Stádník i na dotaz, zda se poskytování internetového dial-upu slučuje s platným číslovacím plánem. Jeho stanovisko bylo jednoznačné: neslučuje. Pravidla se prý mají dodržovat ...

V tomto článku bych rád navázal na diskusi ohledně toho, zda nové hlasové paušály Volno a Víkend od Českého Telecomu je možné využít i pro internetový dial-up, pokud by tento byl poskytován na „běžných“ číslech, a nikoli na číslech s prefixem 971. V pátek minulý týden tuto myšlenku nadhodil a rozvedl zde na Lupě Patrik Zandl (v článku Pořiďte si vytáčený internetový paušál Českého Telecomu…. V pondělí jsem mu oponoval (v článku RE: pořiďte si internetový paušál) s názorem, že poskytování dial-upu na jiných číslech než s prefixem 971 by nebylo v souladu s platným číslovacím plánem, a mohlo by být sankcionováno ze strany regulátora. Reakce na tento článek se vesměs nesly v duchu přesvědčení, že o žádné porušení číslovacího plánu jít nemůže, a že k tomu ani není žádný věcný důvod.

Zajímavě to pak vystihl Patrik Zandl ve svém úterním článku Maličký spor o Číslovací plán:

Číslovací plán sice stanovuje přístupový kód 9XY pro ‚přechody z veřejné telefonní sítě do jiných telekomunikačních sítí‘ a kód 971 pro Internet, tím se ale rozumí celostátně dostupné připojení za jednotnou cenu, kterou signalizuje právě ten prefix 971.

Pokud byste jako poskytovatel nevyžadovali jednotnou cenu v rámci ČR, neměl by být problém modemové pole zapojit postaru na libovolné místní číslo, samozřejmě s tím, že tarifikace probíhá adekvátně k tomuto číslu.

To je asi jádro sporu: když číslovací plán říká „pro Internet jsou určena tato čísla (…)“, znamená to současně, že zakazuje jeho poskytování na jiných číslech? Nebo to nezakazuje, a když se vzdáte určitých výhod, plynoucích z prefixu 971 (např. celostátního pokrytí skrze stejné číslo) a dodržíte požadavky spojené s jinými čísly (např. „tarifikaci adekvátně k jinému číslu“), můžete Internet poskytovat i na těchto jiných číslech?

Co by mohlo být problémem?

Napadá mne jeden faktický důvod, kvůli kterému by druhá varianta mohla způsobovat problémy.

Internetový dial-up ze sítě Českého Telecomu je dnes řešen především skrze propojení mezi operátory, a již minimálně (snad vůbec) skrze tzv. přístup (tj. tak, že ISP je připojen přímo k síti Českého Telecomu a získává od něj podíl na výnosech, v rámci tzv. revenue sharingu). Režim propojení mezi operátory je ale fakticky regulován, tj. ceny za propojení a další podmínky jsou závazně stanoveny regulátorem, a to odlišně pro hlasové hovory a odlišně pro přístup k Internetu (viz rozdíl mezi 20 haléři za terminaci jedné minuty místního hlasového hovoru ve špičce, a 15 haléři za jednu minutu dial-upu). Na podmínky na rozhraní jsou pak navázány i odlišné koncové ceny, přičemž některé z nich jsou také regulované, tj. stanovené regulátorem.

Při stanovování regulovaných cen přitom regulátor ze zákona musí vycházet z nákladů na jejich poskytování. Když mu vyšly rozdílné koncové ceny i propojovací poplatky za hlas a za Internet, pak nutně dospěl k závěru, že mezi oběma službami je určitý rozdíl.

Kde ale je „dělící čára“ mezi hlasovými službami a internetovým dial-upem? Přesněji: čím má být tato hranice určena, tak aby operátoři ve svých vzájemných smlouvách mohli korektně dodržet a naplnit rozhodnutí regulátora? Podle čeho mají být nastaveny mechanismy vzájemného účtování propojovacích poplatků mezi operátory? Jak to má být realizováno, tak aby nevznikaly zmatky a nejasnosti? V situaci, kdy mezi operátory probíhá nelítostný konkurenční boj, může jakákoli nejednoznačnost, nedůslednost, neurčitost, apod. použita jako argument jedné strany proti druhé, může významně zasáhnout do křehkého stavu rovnováhy a způsobit nemalé komplikace.

Pokud by platil předpoklad, že „Internet je na číslech s prefixem 971 a nikde jinde“, pak by poloha dělící čáry měla být jasná, a s jejím dodržením by neměl být problém. Pokud by ale platil opak, tedy že Internet může být poskytován i na jiných tel. číslech, současně s předpokladem že zákazník platí hovorné dané těmito čísly a nikoli charakterem poskytované služby (viz požadavek „že tarifikace probíhá adekvátně k tomuto číslu“, v daném případě by šlo o hlasové hovorné místo sazby za dial-up), pak je otázkou jaký režim zpoplatnění zvolit na rozhraní mezi operátory. Pokud by to byl režim odpovídající hlasovým hovorům, pak to bude negovat podstatu a smysl cenového rozhodnutí regulátora ohledně internetového dial-upu. Stěžovat si pak bude Český Telecom, kvůli tomu, že musí platit alternativcům o pět haléřů více za každou minutu mimo špičku, i když jde o dial-up (byť jen přes jiné tel. číslo), a bude se domáhat změny.

Pokud by to byl režim internetového dial-upu, pak by zase alternativci mohli vymýšlet nejrůznější „kouzla“, aby se vyhnuli zařazení poskytované služby mezi dial-up a mohli se domáhat 20 haléřů za minutu místo 15 (třeba tím, že budou nabízet jen přístup ke svým poštovním serverům, pro práci s poštou, a nikoli do celého Internetu, či jen přístup do své cache apod.). Další komplikací by mohlo být rychlé střídání čísel, na kterých by internetový dial-up byl fakticky poskytován, přičemž tomuto tempu by nestačilo průběžné přenastavování systémů vzájemného zúčtování mezi operátory atd.

Podstatný je názor ČTÚ

V úvahách, obdobných té z předchozího odstavce, by se dalo pokračovat dále, a snášet argumenty pro i proti tomu, aby dial-up mohl být poskytován (jako veřejná služba, nikoli jen „pro vlastní použití“) i na jiných číslech, než s prefixem 971.

Marcom

Podstatný a rozhodující je samozřejmě až názor regulátora, tedy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Shodou okolností se včera konala tisková konference CNPAC (správce národní databáze přenesených čísel), u příležitosti jubilejního miliontého přeneseného čísla (a jistě i v souvislosti s budoucí přenositelností v mobilních sítích). Tomu se budu věnovat v samostatném člán­ku

Na včerejší tiskovce byl přítomen i předseda ČTÚ David Stádník, a tak jsem využil příležitosti a zeptal se na jeho stanovisko. To bylo celkem jednoznačné: poskytování Internetu na jiných číslech (než s prefixem 971) není v souladu s číslovacím plánem. Pravidla se prý mají dodržovat. Zda a jak ČTÚ zareaguje na dosavadní možnost dial-upu přes „hlasová“ čísla, z odpovědi nevyplynulo. Zaznělo jen to, že díky zveřejnění příslušných čísel v médiích má teď ČTÚ ušetřenou práci.

Anketa

Považujete za správné, že ČTÚ prosazuje stanovisko "dial-up jen přes 971"?

Našli jste v článku chybu?
10. 9. 2004 11:53
Dan Lukes (neregistrovaný)
Jeste me tak vlastne napada - nevim, jak vypadaji soucasne smlouvy, ale kdyz ja podepisoval smlouvu s COL, tak jsme si nekupoval pripojeni k Internetu, ale do site VOLNet (ktera sama, pravda, pripojeni do Internetu ma). Kdovi tedy, jestli bych na onom "beznem" cisle nasel pripojeni do Internetu nebo jen do "nejake" datove site ... ;-)
10. 9. 2004 11:44
Dan Lukes (neregistrovaný)
Ledaze CTU jeste dovodi, ze kazdy kdo poskytuje Internet ho poskytuje celostatne, protoze na "bezne" cislo lze volat z celeho statu a z toho dovodil generalni povinost jakykoliv Internet poskytovat vyhradne pres 971 ...

Nicmene, ja bych nebusil na poplach. To, ze zaskoceny p. Stadnik na nejake tiskove konferenci neco rekne nelze IMHO brat jako jednoznacne urceni smeru veci pristich. Hodne zalezi na tom, ktery z mnohych poradcu mu veci lepe vysvetli ...