Hlavní navigace

readme.txt: Radiokomunikace nabídnou připojení k Internetu

16. 9. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Smajlík slaví dvacáté narozeniny * Daniel Dočekal spustil Pooh, Prostý občasník originálního humoru * Tiscali začala nabízet hlasové služby prostřednictvím volby operátora * KPNQwest/GTS se bude jmenovat GTS * Za domény na Slovensku se bude platit.

Úterý – 30.8.2002 dorazil registrátorům domén na Slovensku mail, v němž se uvádělo: „Spolocnost EuroWeb Slovakia, a.s., ako narodny registrator Top Level Domains (TLD) dlhodobo sleduje rastuci trend slovenskeho Internetu. Od 2. septembra 2002 preto spolocnost zavadza novy systém Pravidel pridelovani domen (…).“ Co v mailu uvedeno není, je skutečnost, že EuroWeb dostojí s takřka ročním zpožděním svému původnímu slibu a zpoplatní registrace domén, které byly na Slovensku dosud zadarmo.

Na celé záležitosti je ještě jedna zvláštnost: Registrační systém na Slovensku neprovozuje žádný SK.NIC, ale přímo EuroWeb, který byl v minulosti slovenským EUnetem. Zajímalo by mě, jak se na celou věc dívá Protimonopolný úrad SR, jenž nedávno nařídil Slovenským telekomunikacím zpřístupnění místních smyček. EuroWeb každopádně tvrdí, že tuto věc probíral s Asociací poskytovatelů Internetu (API) a žádný z jejích členů neprojevil o provozování registračního systému zájem.

Udělejte si názor sami:

Středa – eBanka a Seznam nabízejí společné bankovní služby pod názvem banka.seznam.cz. Cílovou skupinou by měli být především mladí lidé, kteří mnohdy nemají ani pravidelné měsíční příjmy. Tento projekt je podle zástupců banky první nejen na českém, ale i na evropském trhu. Umožňuje využívání většiny standardních bankovních služeb z portálu Seznam a lze jej ovládat rovněž prostřednictvím mobilních telefonů všech tří operátorů.

V souvislosti s placením je nasnadě i jedno možné použití nového účtu Seznamu a eBanky: v roli dobíjecí peněženky. Pokud se bojíte používat platební kartu od „řádného“ účtu, kde máte své hlavní finance, kvůli nebezpečí zneužití, můžete omezit případná rizika skrze tento účet, který budete používat právě jako onu „nabíjecí peněženku“. Nabíjení můžete přenechat mechanismu inteligentního inkasa, které nastavíte na udržování takové částky na „nabíjecím účtu“.

Udělejte si názor sami:

Středa – Český Telecom chystaným novým modelem telefonického připojení k Internetu Internet Plus podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ohrozil konkurenci a kontinuální poskytování připojení koncovým zákazníkům. Firma 1.10.2002 nemohla splnit podmínky dané telekomunikačním zákonem. Předběžné opatření, které vydal ČTÚ ve středu, Českému Telecomu nařizuje, aby i nadále operátorům nabízel přístup k Internetu za dosavadních podmínek služby Internet 2002.

Sečteno a podtrženo to zřejmě znamená že si Český Telecom prosadí princip samostatného účtování za protelefonované minuty a za přístup k Internetu. Co ale dozná změny, jsou konkrétní podmínky tohoto prosazení – už by se nemělo jednat o jednostranný diktát Českého Telecomu, mající za úkol zlikvidovat konkurenci. Snad se návrat ke skutečně dvousložkovému zpoplatnění dial-upu odehraje naopak ve prospěch rozvoje skutečné konkurence a skutečného poklesu cen.

Udělejte si názor sami:

Středa – Vprostřed tohoto týdne se prohnala interní poštou Internet OnLine, internetové divize Českého Telecomu, zpráva následujícího znění: „Na základě rozhodnutí managementu Imaginetu dochází k reorganizaci jednotky Quick. V důsledku tohoto kroku k dnešnímu dni ukončil pracovní poměr v Českém Telecomu, a.s. pan Daniel Dočekal.“ Dlužno poznamenat, že tento mail nebyl příliš přesný, protože enfant terrible českého Internetu opouští Český Telecom až k 1.10.2002.

Zdá se, že s novým vedením vstoupila do Imaginetu jistá racionalita. Pod taktovkou Freda Ledbettera se jednalo o jakýsi opožděný výkřik „internetové horečky“, který trpěl všemi učebnicovými neduhy tohoto období, včetně důrazu na neefektivitu. Quick byl na tento pád přímo odstrašujícím případem. Český Telecom utopil desítky milionů korun v marketingu na produkt nevalné kvality a přínos byl koncentrovaná nula. Marketing dokáže hodně, ale nedokáže všechno.

Udělejte si názor sami:

(Čt) 16.9.2002 dojde k definitivnímu sloučení aktivit KPNQwest Czechia a GTS Czech. Výsledná společnost ponese jméno GTS Czech. Původní GTS Czech totiž byla součástí skupiny Central Europe, kterou nyní koupila firma Antel Holdings.

(Pá) Tiscali začala nabízet hlasové služby prostřednictvím volby operátora. Umožňuje tak domácnostem ušetřit v průměru 30 procent na vnitrostátních a mezinárodních telefonních hovorech a hovorech z pevných linek na mobilní telefony.

(Pá) České radiokomunikace začnou v říjnu nabízet připojení k Internetu přes telefonní linky a ISDN i prostřednictvím pevného přístupu s kapacitou až 2 Mbit/s. Službu pod názvem BlueTone Internet chce firma představit na veletrhu Invex.

MM balicek

(So) Daniel Dočekal, zakladatel zpravodajského serveru Svět namodro, který k 1.10.2002 odchází ze Českého Telecomu i Světa namodro, spustil projekt Pooh (anglické jméno Medvídka Pú), Prostý občasník originálního humoru.

(Ne) 19.9.1982 byl v počítačové komunitě poprvé použit tzv. „smile“. Jeho vynálezcem je Scott E. Fahlman a v článku Smajlík slaví dvacáté narozeniny si můžete přečíst jeho stručnou historii.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).