Hlavní navigace

Regionální digitální vysílání v Česku konečně nabývá na významu

28. 1. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - To, na co někteří diváci v souvislosti s digitalizací čekali nejvíce, je konečně tady. Regionální televizní vysílání začíná nabývat na významu a i v Česku se ho snad brzy dočkáme ve velkém. Zatím jde pouze o jednotlivé kapky, ale tento týden se objevilo hned několik zpráv, které s lokálním šířením televizního signálu souvisí. Jde mimo jiné o vstup programu Genus Plus do multiplexu 3 na Liberecku a Trutnovsku, rozhodnutí televize Polar vysílat v téže síti na Ostravsku a pochopitelně (a především) i přebrání multiplexu 4 firmou Radima Pařízka.

Multiplex 4 má nového vlastníka. Blýská se na lepší časy?

Televizní multiplex 4 změnil majitele. Kmitočty této sítě od Telefóniky přebrala společnost Digital Broadcasting, jejímž většinovým vlastníkem je ostravský podnikatel Radim Pařízek. Tomu patří ostravské Rádio Čas, chystá start dětské televize Pohoda a spoluvlastní síť rádií Hey. Telefónica už tuto transakci potvrdila. Společnost Telefónica Czech Republic se k tomuto kroku rozhodla kvůli tomu, že do budoucna se hodlá zaměřit plně na telekomunikační a ICT služby, které jsou jádrem jejího podnikání, řekl agentuře ČTK mluvčí společnosti Hany Farghali. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), bez jehož souhlasu nelze kmitočty vysílací sítě převést na jiného provozovatele, už se změnou vyslovil souhlas. Nejde o koncentraci kmitočtů na jednom místě a zároveň jde o subjekt, který na českém trhu dlouhodobě působí, uvedl mluvčí ČTÚ František Malina. Hlavním naším záměrem je nabídnout zajímavou alternativu jak pro provozovatele vysílání, tak pro diváky, uvedl v oficiální tiskové zprávě Radim Pařízek.

Jan Potůček: Multiplex 4 chce být levnější než sítě Českých Radiokomunikací. Až o polovinu
Jan Potůček: Multiplex 4 obnovil vysílání pod novým majitelem. Obsah se nezměnil
Jan Potůček: Multiplex 4 přechází od Telefóniky k majiteli TV Pohoda Radimu Pařízkovi
Lukáš Polák: Radim Pařízek si registroval internetovou doménu www.multiplex4.cz
Jan Potůček: Pařízek slibuje, že multiplex 4 naplní novými programy, i z regionů

Prima představila jarní schéma

Rok 2011 byl pro Primu jeden z nejúspěšnějších v historii. Naše skupina zachytila vítr do plachet nejlépe a pravidelně se dostáváme ke sledovanosti 25 procent, konstatoval na úterní tiskové konferenci generální ředitel společnosti FTV Prima Marek Singer, když představoval jarní novinky skupiny Prima Group, a dodal: Daří se nám růst ve všech vysílacích pásmech a v prime timu jsme vzrostli o 19,3 procenta. První letošní jarní novinkou, kterou Prima Group představila, byl internetový kanál Prima Play. Koncept je vyzkoušen z několika zemí a my jsme ho ještě výrazně zlepšili. Přístup bude bez registrace a divák se bude jednoduše orientovat. Prima Play startuje v březnu, uvedl Singer. Bude tu obsah ze všech tří kanálů Primy, prémiový obsah i provázání na sociální sítě. Od 30. ledna se můžou diváci těšit na premiérové díly kulinářského pořadu Prostřeno! Považujeme ho za černého koně jarní sezóny a hodně si od něho slibujeme, sdělil novinářům programový ředitel Prima Group Petr Vladyka. První seriálovou novinkou je premiérová řada Cest domů. Pokračovat bude i zábavně-vědomostní talk show Nikdo není dokonalý s Jiřím Krampolem. Co se týká České 30, o které jsme vás na DigiZone.cz informovali, půjde mimo jiné o nejlepší scény z českých filmů formou zábavné show od března (tedy něco jako Barrandovský videostop). Součástí bude porota, ve které se objeví Martina Gavriely nebo Zdeněk Troška. Moderátorem bude Martin Dejdar. Připraveny jsou ale i další novinky, a to i pro kanály Prima Cool a Prima love.

Prima Play - náhled webu

Jednou z novinek Prima Group bude i její nový videoserver Prima Play. (Zdroj: FTV Prima)

Lukáš Polák: Prima nezůstane za Novou během jara pozadu. Tahákem je ale Prima Play
Lukáš Polák: I Prima bude na jaře plná novinek. Prima love dá Hotel Paradise i Topstar love

Česká televize bude mít opět původní loga

Česká televize se vrátí k používání původních log svých programů, která vycházejí z korporátního loga ČT. Na posledním zasedání Rady ČT to zopakoval generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák. Návrat ke starým logům zmínil i ve svém kandidátském projektu a potvrdil jej i po svém loňském zvolení do funkce. Kdy by se jednotlivé programy ČT měly označovat původními logy (korporátním logem doplněným o dnešní číslice), však Dvořák nespecifikoval, jasno by podle něj mělo být do poloviny letošního roku. Existuje dost šikovných lidí, kteří jsou schopni udělat takový redesign, kdy by si logo ČT zachovalo svoje hlavní parametry a vlastnosti, ale zároveň by pořád drželo ty hodnoty, které za sebou má. Přijde mi úplně úchylné se těchto hodnot zbavovat a přecházet na něco jiného jenom proto, že to podle některých lidí vypadá lépe. Teď se stávají takové absurdní situace, kdy ČT místo toho, aby se prezentovala svým logem, tak na různých plakátech umisťuje někde Dvojku, někde Jedničku, někde staré korporátní logo… Dochází k totálnímu zmatení. Přesně proto, že nejsou jasně definovaná pravidla a že tato věc nebyla dotažená do konce, uvedl Dvořák loni v září, ještě před finální volbou ředitele ČT, v rozhovoru pro DigiZone.cz.

Petr Dvořák 500 - rozhovor

Generální ředitel České televize Petr Dvořák navrátí České televizi původní loga. (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Programy ČT se vrátí k původním logům, potvrdil znovu Petr Dvořák

Stručně

Do multiplexu 3 míří další regionální televize s vlastním celodenním vysíláním. Po pražské Metropol TV, plzeňské Zak TV a liberecké stanici Genus Plus začne v této síti vysílat i ostravská televize Polar. Diváci v Moravskoslezském kraji ji naladí od 5. března na kanálu 48 z ostravských vysílačů Hošťálkovice a Hladnov společně s Primou love a rádiem Proglas. Informoval o tom jednatel televize Polar Jaroslav Korytář.

Jan Potůček: Ostravská televize Polar vstoupí do multiplexu 3, odstartuje 5. března

Přesně v poledne zahájila v pátek své promo vysílání z lokalit Liberec – Ještěd a Trutnov – Černá hora nová regionální televize Genus Plus. Stala se součástí multiplexu 3, který doposud obsahoval pouze stanici Prima love a Rádio Proglas. Nový program vznikl po odchodu ze sítě regionálních programů pod hlavičkou R1, která k 1. lednu letošního roku zanikla. Genus Plus je v podstatě proměněnou R1 Genus.

Lukáš Polák: Genus Plus vstoupila do multiplexu 3 na vysílače Ještěd a Černá hora

Majitel rádií Evropa 2 a Frekvence 1, mediální skupina Lagardere Active, se nestane novým vlastníkem hudební televize Óčko. Jednání s vydavatelství Mafra, které stanici vlastní, skončila fiaskem. Podle serveru MediaGuru.cz, kterému to potvrdil mluvčí a člen představenstva Mafry Roman Latuske i generální ředitel české pobočky Lagardere Michel Fleischmann, se jednání zadrhla s největší pravděpodobností na otázce investic do Óčka.

Jan Potůček: Óčko vlastníka nezmění, jednání Mafry s majitelem Evropy 2 nedopadlo

Óčko - image kampaň, duben 2011

Óčko loni lákalo kampaní na „očkování“. Čeho se lekla Lagardere? (Zdroj: Óčko)

Od pondělí 30. ledna dochází k zásadním změnám v programovém schématu pražské televize TV Metropol. Vedení stanice rozhodlo o zrušení formátu Ranní ladění a veškerý živý program přesune na odpoledne. Petra Slancová, která spolu s Petrem Ticháčkem pořadem provázela, bude pouze moderovat zprávy, její kolega pak podle informací DigiZone.cz stanici úplně opouští.

Lukáš Polák: TV Metropol předělala vysílací schéma. Ranní ladění ruší, nově nabídne EZO TV

Podmínku jednomyslného schvalování veškerého jednání Asociace televizních organizací (ATO) všemi jejími stálými členy chce zrušit Česká televize společně s FTV Primou. Navrhnou proto změnu stanov ATO, která sdružuje všechny důležité hráče na českém televizním trhu a je zadavatelem elektronického měření sledovanosti televizí v Česku. Nově by měla ATO rozhodovat prostou většinou hlasů všech stálých členů, nikoli jednomyslně.

Jan Potůček: ATO chce zrušit podmínku jednomyslného hlasování, Nova je proti

KL24

Roli moderátora pořadu Dobrý večer, Česko!, který bude digitální plnoformátová stanice TV Barrandov vysílat od 30. ledna, bude bývalý televizní hlasatel Alexandr Hemala. Ten v něm nahradí Tomia Okamuru, který se s vedení kanálu nepohodl a rozešel se s ním ještě dříve, než se formát začal vysílat. Za sporem stála údajně některá témata, která neměla být v pořadu medializována. Vedení Barrandova to popřelo.

Lukáš Polák: Okamuru nahradí v diskusní desetiminutovce Barrandova Hemala

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).