Hlavní navigace

Rusko testovalo, jestli se dokáže odstřihnout od světového internetu

 Autor: Toria / Shutterstock.com
Izolace Ruska od světového internetu by měla zajistit konec nekontrolovaného toku informací ze zahraničí. Údajný pokus ale ukázal, že to není tak snadné.
Daniel Dočekal 19. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle některých zdrojů proběhly v Rusku testy snažící se zjistit, jestli by bylo možné zemi odstřihnout od celosvětového internetu, zejména v okamžiku, kdy by bylo potřeba konce šíření informací v čase domácí politické krize.

Ministerstvo komunikací a tamní regulátor Roskomnadzor měly letos na jaře hlavním poskytovatelům připojení nařídit, aby vyzkoušeli kompletní blokování zahraničních komunikačních kanálů s pomocí softwaru pro DPI (tím je zřejmě myšlena Deep Packet Inspection). Celá akce měla prověřit, zda bude internet v Rusku schopen fungovat i bez připojení ke světu.

Jediným zdrojem zprávy je ovšem britský The Telegraph, takže je těžké říct, jestli je informace pravdivá, či zda není nějakým způsobem zkreslená. Snahy Ruska o posílení kontroly nad tamním internetem ale nejsou ničím novým.

Deník se odvolává na tvrzení Andreje Semerikova, šéfa Er Telecomu, jednoho z ruských ISP. Podle něj nakonec experiment nevyšel, protože data do Ruska dále plynula přes menší poskytovatele, kteří nejsou schopní DPI provozovat.

Ruské úřady popírají, že by k podobnému experimentu došlo. Roskomnadzor deníku The Telegraf přímo sdělil, že žádný takový pokus neproběhl a vyjádření šéfa Er Telecomu bylo vytrženo ze souvislostí. 

CIF20

Jiný zdroj ale tvrdí, že podobné testy už dříve proběhly – například loni v červenci v rámci aktivit Ministerstva obrany a Ministerstva zahraničí. Jedním z dalších možných důvodů podobných testů mělo být i to, že se Putin obává sankcí, které by Rusko zbavily přístupu do světového internetu.

Rusko internet dlouhodobě (a stále více) cenzuruje a omezuje, včetně zavádění zásadních pravidel týkajících se zahraničních společností, které v Rusku působí, nebo které chtějí pracovat s údaji o uživatelích z Ruska. Zároveň ale zaměstnává tisíce lidí, kteří internet využívají k ovlivňování veřejného mínění a šíření dezinformací.