Hlavní navigace

Rusko testovalo, jestli se dokáže odstřihnout od světového internetu

19. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Toria / Shutterstock.com
Izolace Ruska od světového internetu by měla zajistit konec nekontrolovaného toku informací ze zahraničí. Údajný pokus ale ukázal, že to není tak snadné.

Podle některých zdrojů proběhly v Rusku testy snažící se zjistit, jestli by bylo možné zemi odstřihnout od celosvětového internetu, zejména v okamžiku, kdy by bylo potřeba konce šíření informací v čase domácí politické krize.

Ministerstvo komunikací a tamní regulátor Roskomnadzor měly letos na jaře hlavním poskytovatelům připojení nařídit, aby vyzkoušeli kompletní blokování zahraničních komunikačních kanálů s pomocí softwaru pro DPI (tím je zřejmě myšlena Deep Packet Inspection). Celá akce měla prověřit, zda bude internet v Rusku schopen fungovat i bez připojení ke světu.

Jediným zdrojem zprávy je ovšem britský The Telegraph, takže je těžké říct, jestli je informace pravdivá, či zda není nějakým způsobem zkreslená. Snahy Ruska o posílení kontroly nad tamním internetem ale nejsou ničím novým.

Deník se odvolává na tvrzení Andreje Semerikova, šéfa Er Telecomu, jednoho z ruských ISP. Podle něj nakonec experiment nevyšel, protože data do Ruska dále plynula přes menší poskytovatele, kteří nejsou schopní DPI provozovat.

Ruské úřady popírají, že by k podobnému experimentu došlo. Roskomnadzor deníku The Telegraf přímo sdělil, že žádný takový pokus neproběhl a vyjádření šéfa Er Telecomu bylo vytrženo ze souvislostí. 

Cloud 22 temata

Jiný zdroj ale tvrdí, že podobné testy už dříve proběhly – například loni v červenci v rámci aktivit Ministerstva obrany a Ministerstva zahraničí. Jedním z dalších možných důvodů podobných testů mělo být i to, že se Putin obává sankcí, které by Rusko zbavily přístupu do světového internetu.

Rusko internet dlouhodobě (a stále více) cenzuruje a omezuje, včetně zavádění zásadních pravidel týkajících se zahraničních společností, které v Rusku působí, nebo které chtějí pracovat s údaji o uživatelích z Ruska. Zároveň ale zaměstnává tisíce lidí, kteří internet využívají k ovlivňování veřejného mínění a šíření dezinformací.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.