Podle některých zdrojů proběhly v Rusku testy snažící se zjistit, jestli by bylo možné zemi odstřihnout od celosvětového internetu, zejména v okamžiku, kdy by bylo potřeba konce šíření informací v čase domácí politické krize.
Ministerstvo komunikací a tamní regulátor Roskomnadzor měly letos na jaře hlavním poskytovatelům připojení nařídit, aby vyzkoušeli kompletní blokování zahraničních komunikačních kanálů s pomocí softwaru pro DPI (tím je zřejmě myšlena Deep Packet Inspection). Celá akce měla prověřit, zda bude internet v Rusku schopen fungovat i bez připojení ke světu.
Jediným zdrojem zprávy je ovšem britský The Telegraph, takže je těžké říct, jestli je informace pravdivá, či zda není nějakým způsobem zkreslená. Snahy Ruska o posílení kontroly nad tamním internetem ale nejsou ničím novým.
Deník se odvolává na tvrzení Andreje Semerikova, šéfa Er Telecomu, jednoho z ruských ISP. Podle něj nakonec experiment nevyšel, protože data do Ruska dále plynula přes menší poskytovatele, kteří nejsou schopní DPI provozovat.
Ruské úřady popírají, že by k podobnému experimentu došlo. Roskomnadzor deníku The Telegraf přímo sdělil, že žádný takový pokus neproběhl a vyjádření šéfa Er Telecomu bylo vytrženo ze souvislostí.
Jiný zdroj ale tvrdí, že podobné testy už dříve proběhly – například loni v červenci v rámci aktivit Ministerstva obrany a Ministerstva zahraničí. Jedním z dalších možných důvodů podobných testů mělo být i to, že se Putin obává sankcí, které by Rusko zbavily přístupu do světového internetu.
Rusko internet dlouhodobě (a stále více) cenzuruje a omezuje, včetně zavádění zásadních pravidel týkajících se zahraničních společností, které v Rusku působí, nebo které chtějí pracovat s údaji o uživatelích z Ruska. Zároveň ale zaměstnává tisíce lidí, kteří internet využívají k ovlivňování veřejného mínění a šíření dezinformací.